Jump to content



Recommended Posts

Πρέπει να το έχω ξαναρωτήσει, αλλά πάμε πάλι: για NR τι plugin χρησιμοποιούμε;

Και καμιά διαδικασία sharpening, αν έχετε πρόχειρη

Διαλέγεις και παίρνεις, τρία εξαιρετικά προγράμματα:

NoiseNinja

NoiseWare

Dfine 2

Ανάλογα το θέμα σου καλό είναι σε κάποια σημεία που το να βγάλεις τον θόρυβο προκαλούνε περισσότερο detail loss παρά φαίνονται, να κάνεις μασκούλα και να τα αφήνεις untouched ( non-denoised ).

Sharpening ανάλογα την photo πάλι, αρκετές φορές μια χαρά δουλειά κάνει το sharpening του Photoshop σε συνδυασμό με Masking ή με clipping mask ώστε να γίνει επιλεκτικά, και άλλες φορές μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε High Pass filter είτε το Output Sharpening του Kuyper.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στα κάτω από 12800iso. Από εκεί και πάνω μου χρειάζεται

NR χρησιμοποιουμε και στα ISO 100

και το προγραμμα που εχω ξαναπροτεινει στο παρελθον ειναι ενα.Μακραν καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα που υπαρχουν.

imagenomic noiseware professional

Link to comment
Share on other sites

γτ αν κανεις 100% στο Iso100 παλι θα δεις θορυβο.

edit: και ειπα 100 για να καταλαβετε την υπερβολη οτι και στα χαμηλα Iso κανουμε NR γτ μπορει να τυχει να τραβηξεις ουρανο με λιγο φως και να σου εμφανισει παραπανω θορυβο.η μεσα σε σπιτι με λιγο φως οταν το iso einai 600-800

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά όταν έχεις να κάνεις με κακό φωτισμό, καλύτερα να κάνεις overexpose κατά ~1eV ( εφόσον το επιτρέπει η κάμερα σου, αν έχεις κανά χρέπι που στο +1eV έχεις ήδη unrecoverable highlights χαμηλότερα ), έτσι μεγαλώνει το SnR ( Signal to Noise ratio ) και αν σηκώσεις κάποια shadows θα έχεις λιγότερο θόρυβο, ενώ έτσι αρκετές φορές αντί να σηκώσεις ρίχνεις shadows, οπότε πάλι έχεις ακόμα λιγότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ερωτησούλα:

Έστω οτι εχω δημιουργήσει σε ένα αρχείο πολλά (πχ 150) layers.

Γίνεται με κάποιο γρήγορο τρόπο να σώσω κάθε layer σαν jpeg αντι να τα κάνω ενα ενα με το χέρι ;

edit: Το βρήκα

File/scripts/export layers as files :)

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια αποριούλα στα γρήγορα: έστω ότι έχουμε λενα μεγάλο αριθμό ανοιχτών φωτογραφιών στο PS, που έχουμε κάνει το edit που θέλουμε. Γίνεται με κάποιο τρόπο να γίνουν όλες μαζι Export/ Save As σε κάποιο φάκελο, και αν ναι πώς ; :)

Link to comment
Share on other sites

μια αποριούλα στα γρήγορα: έστω ότι έχουμε λενα μεγάλο αριθμό ανοιχτών φωτογραφιών στο PS, που έχουμε κάνει το edit που θέλουμε. Γίνεται με κάποιο τρόπο να γίνουν όλες μαζι Export/ Save As σε κάποιο φάκελο, και αν ναι πώς ; :)

File -> Automate -> Batch...

Source: Opened files

Set your options and Go!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα.εδω και μερικους μηνες-απο απριλιο συγκεκριμενα-ασχολουμαι,ερασιτεχνικα παντα, με το να αφιερωνω καμποσο χρονο[υπαρχει,,,],με το photoshop.κατι εχω μαθει.ομως καθε λιγο ολο & καποια καινουργια απορια μου γεννιεται.το εχω παρει ζεστα το πραγμα.αυτες τις μερες ασχολουμαι με διορθωση παλιων φωτο[old photos,,,].θα ηθελα αν γινεται να τις ανεβασω εδω,να τις δειτε πρωτα,ειναι 3-4 παλιες,και να με καθοδηγουσατε για το ποια εργαλεια χρησιμοποιουμε για τον καθαρισμο τους.θα περιμενω νεα σας.σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Θέλω να κάνω μια πλάκα σε έναν φίλο.

 

Πως μπορώ να "ανοίξω" τα χρώματα στο κεφάλι του φίλου και να το μοντάρω στον αριστερό τύπο του πίνακα; Ξέρω ότι και ο φωτισμός στο κεφάλι του φίλου είναι εντελώς λάθος για αυτό που θέλω να κάνω, αλλά δυστυχώς δεν παίζει άλλη φώτο...

Blending options κλπ συνδυασμούς on the go δεν μου βγάζει κάτι ικανοποιητικό.

stavros_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα πρεπει πρωτα να το φερεις προοπτικα σωστα.Αυτο γινεται με δεξι κλικ warp η prespective απο τo transform box.

Μετα θα πρεπει να παιξεις με exposure/levels και με μασκα (για να σβηνεις εκει που δε θελεις να επηρεαζει) στο layer του προσωπου του φιλου σου για να ερθει σε ισορροπια.Δε θα ερθει σωστα ομως γιατι ειναι αναποδα φωτισμενη και σε τελειως διαφορετικη αποχρωση..

Αυτο που μπορεις να κανεις σαν εξτρα ειναι να μειωσεις την φωτεινοτητα και την αποχρωση απο τον ιδιο τον πινακα (ισως μονο απο τον αριστερο ανθρωπο) για να ερθει πιο κοντα προς τον φιλο σου.(για να μην πουσαρεις αρκετα την φωτο του φιλου σου το λεω)

Θα σου ελεγα να μη το επιχειρησεις γτ το αποτελεσμα δε θα ειναι καλο.Εκτος αν θες να παιξεις απλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.