Jump to content



Αγορά Διπύρηνου Notebook!!!


Silender

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop με περίπου 1200-1250 euro και θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις για διπύρηνους και με μια καρτούλα ψιλοσοβαρή για παιχνίδια. Έψαξα λίγο αλλά το μόνο που βρήκα είναι ένας FUJITSU-SIEMENS AMILO PA 1510.

Θα ήθελα να κινηθώ προς AMD μεριά :giveup: , αλλά και ΚΑΛΕΣ προτάσεις από intel δε με χαλάνε. Το Yokohama πότε περίπου θα έρθει Ελλάδισταν? Αξίζει? Δεν θα ήθελα ACER σε καμία περίπτωση διότι δεν μου αρέσει καθόλου η πολιτική της εταιρίας(service, "Δεν βάζουμε recovery... φιάχτο μόνος σου").

Δουλέυω Windows XP και Linux Ubuntu(αρχάριος ακόμη αλλά ευελπιστώ σε γρήγορα βήματα εκμάθησης :) ), επίσης θα ήθελα να σηκώνει σχετικά άνετα τα Vista(δεν ενδιαφέρομαι για aero και σαχλαμάρες, απλά να δουλεύουν κανονικά).

Στο μηχάνημα θα κάνω διάφορα όπως: Επεξεργασία MIDI/Wave σε πρόγραμμα Emagic Logic Audio Platinum, realtime εγγραφές από μίκτη ήχου :banging: , Photoshop 7.0, Sega Saturn emulation(απίστευτες συγκινήσεις) lol :tomato: , μπόλικο Office(έχω γυναίκα καθηγήτρια :daisy: ), σπιτικής χρήσης video editing/DVD authoring από το camcoder μου και φυσικά Oblivion, Neverwinter nights 2 και Heroes V.

Τώρα έχω έναν Fujitsu Siemens Amilo A 1630

AMD Athlon 64 3000+

512mb DDR PC2700 333mhz

60GB Toshiba HDD2183 Hard-drive

Radeon M11 9700 128mb VGA and TV Out

15.4" WXGA Screen

DVD+RW.

3in1 media slot

3 USB2 ports, 1 firewire port, modem and lan ports, ir port and parrellel socket.

Το οποίο μου κρατάει συντροφιά από το Δεκέμβρη του 2004 και κάνει σχεδόν όλα όσα ζήτησα παραπάνω(ναι και Oblivion). Με καίει όμως το NWN2 και το Saturn emulation και κυρίως το δεύτερο ζητάει δυνατό επεξεργαστή ο emulator. Τα υπόλοιπα απλά θα γίνονται πιο γρήγορα και θα κάνω τη ζωή μου ευκολότερη.

Είμαι πολύ ευχαριστιμένος από το Service της Fujitsu Siemens και της ALMAN οι οποίοι μου άλλαξαν πληκτρολόγιο που είχε πιεί διπλό ελληνικό γλυκό χωρίς ιδιαίτερη χρέωση (20 euro) σε 4 μέρες(μένω Μυτιλήνη, και 4 μέρες είναι διαστημική ταχύτητα για κάτι που πάει εξωτερικό).

Sorry αν σας κούρασα. Λοιπόν? Καμία ιδέα? Έχει πάρει κάτι το μάτι σας που δεν το έχω δεί ακόμη???:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis [Σήμερα, στις 00:07]

Δές αυτό

Δεν θα τα τρέχει όλα βέβαια

Ωραίο απλά θέλω μισό κλίκ πιό πάνω σε χαρακτηριστικά. Ο Core Duo δεν είναι 32-bit ή κάνω λάθος?

Η 7400 Go τι λέει? Με ποιά desktop αντιστοιχεί? Το Turbocache(και το Hyper Memory) δε σημαίνει on board?

Επίσης βρήκα και Τούτο έδω το ASUS... με 1GB ακόμη θα πετάει, αλλά το φοβάμαι το μαγαζί λιγάκι:unsure:

Link to comment
Share on other sites

To 1510 ΔΕΝ παιζει παιχνιδια καθως εχει onboard vga.Θα πρεπει να πας σε κατι αλλο.

Εκτος απο τα χρηματα ,που εχεις δωσει οριο, σε ενδιαφερει αν θα ειναι 15αρι η 17αρι?

Τσεκαρε το hp 8321 οπου με μια προσθηκη 512ram ειναι πολη καλη επιλογη.

Εχε υποψιν οτι στα λαπτοπ η intel εχει δυο κλασεις πιο πανω καλυτερους επεξεργαστες οποτε μαλλον θα πρεπει να ξεπερασεις την "εμμονη" σου με την amd.Δεν θα χασεις αλλωστε.Δες και κατι 15αρια της hp με nvidia 7400,1gb ram,dual core που ξεκινανε απο 900ε και ειναι φοβερο value for money.

Μεγαλη γκαμα απο φορητους που κυκλοφορουν θα βρεις στα www.mgmanager.gr και www.play247.gr

Απλα διαλεξε καποιο που να σου κανει και βρες που θα το παρεις φθηνοτερα.Τελος, μην μπεις στον κοπο καν να κοιταξεις για acer...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [21-09-2006 00:23]

To 1510 ΔΕΝ παιζει παιχνιδια καθως εχει onboard vga.Θα πρεπει να πας σε κατι αλλο.

Εκτος απο τα χρηματα ,που εχεις δωσει οριο, σε ενδιαφερει αν θα ειναι 15αρι η 17αρι?

Τσεκαρε το hp 8321 οπου με μια προσθηκη 512ram ειναι πολη καλη επιλογη.

Εχε υποψιν οτι στα λαπτοπ η intel εχει δυο κλασεις πιο πανω καλυτερους επεξεργαστες οποτε μαλλον θα πρεπει να ξεπερασεις την "εμμονη" σου με την amd.Δεν θα χασεις αλλωστε.Δες και κατι 15αρια της hp με nvidia 7400,1gb ram,dual core που ξεκινανε απο 900ε και ειναι φοβερο value for money.

Μεγαλη γκαμα απο φορητους που κυκλοφορουν θα βρεις στα www.mgmanager.gr και www.play247.gr

Απλα διαλεξε καποιο που να σου κανει και βρες που θα το παρεις φθηνοτερα.Τελος, μην μπεις στον κοπο καν να κοιταξεις για acer...

το 5235 λες 1 γιγα μνήμη 100 δίσκο και το δίπυρηνο στα 1,6. ΠΟλύ καλή τιμή τα 9 κατοστάρικα
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.