Jump to content



Συσκευές Αδιάλειπτης Παροχής (UPS). Προτάσεις


Mainframe

Recommended Posts

Παιδία λόγω του ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με ups θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα καλό για το σύστημα μου. Θέλω βασικά να κόβει τις διακυμάνσεις της τάσης και να κρατά κανένα πεντάλεπτο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Το σύστημα αποτελείτε από:

Επεξεργαστή: AMD 4400+ (πατημένος στα 2,6)

Κάρτες γραφικών: 2 * 7800GT σε SLI

Σκληροί Δίσκοι: 5 * 250 GB

DVD: 2 * PLX750A

PCIs: 2 (μια κάρτα τηλεόρασης και ένα modem)

8 αναεμηστιράκια

Τα παραπάνω τα τροφοδοτώ, μαζί και την μητρική, με το HEC 550.

Επιπλέον, πάνω στο ups θέλω να βάλω και μια 24αρα HP οθόνη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Ποσα λεφτα θες να χαλασεις σε UPS? Διοτι οτι πληρωσεις παιρνεις.

Προσωπικα θα σου προτεινα το APC BACK UPS RS 1000 . Ειναι λιγο ακριβο αλλα δεν θα το μετανιωσεις ποτε που το πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Όριο μέχρι τα 150 .

Ένας απλό υπολογισμός.

Λοιπόν το τροφοδοτικό είναι 550 watt + 110 watt η οθόνη (μέγιστη, 75 watt τυπική) = 660 ~ 700 watt. Αυτό το πολλαπλασιάζω επί 1,5 (κάπου τον είδα αυτό τον συντελεστή και δεν ξέρω αν είναι σωστός ) = 1050 watt.

Ποίο όμως? (και να παίρνει 3 souko πρίζες)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα το Mustek 1000 VA (600w) Line Interactive με τιμη ~120 ευρο.

Μονο του μειονεκτημα η υπαρξη ανεμιστηρα ο οποιος ακουγεται λιγο.

Κατα τα αλλα τιμιο UPS για τη τιμη του...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι έχεις 550W τροφοδοτικό δε σημαίνει οτι το εξαντλείς κιόλας...

Αποκλείεται να καίς τόσα πολλά. Αν πάντως ισχύει, τότε θες 1500VA UPS μίνιμουμ!

Δεν κάνεις έναν υπολογισμό κατανάλωσης εδώ να μας πείς? Επίσης 3 σούκο πρίζες τουλάχιστον επιβάλλεται να έχει, και τα περισσότερα που έχω δεί σε αυτή την κατηγορία έχουν 3 με 4.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι από 1000VA έως 1500VA θα σε καλύψει πολύ καλά. Επειδή τελευταία και εγώ ψάχνομαι για ups έχω καταλήξει σε APC. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχει το αφεντικό μου στο γραφείο το smart 2500 και όποτε κάνει διακοπή εδώ (πράγμα συνήθες τελευταία στο Ηράκλειο: αλλού παπά ευαγγέλιο είναι αυτό) κρατάει 2 μηχανάκια και 1 server για για περίπου μιάμιση ώρα. Και φορτίζει και αρκετά γρήγορα μπορώ να πω. Βέβαια το συγκεκριμένο είναι πανάκριβο αλλά τι να πω μου εμπνέουν αξιοπιστία τα APC IMO.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 11:23]

Το γεγονός οτι έχεις 550W τροφοδοτικό δε σημαίνει οτι το εξαντλείς κιόλας...

Αποκλείεται να καίς τόσα πολλά. Αν πάντως ισχύει, τότε θες 1500VA UPS μίνιμουμ!

Δεν κάνεις έναν υπολογισμό κατανάλωσης εδώ να μας πείς? Επίσης 3 σούκο πρίζες τουλάχιστον επιβάλλεται να έχει, και τα περισσότερα που έχω δεί σε αυτή την κατηγορία έχουν 3 με 4.

inertiacreep το έκανα τον υπολογισμό κατανάλωσης τροφοδοτικού και μου έβγαλε 560 watt! Είμαι στα όρια. + 110 wat η οθόνη = 670 watt !..........:woot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 11:40]

inertiacreep το έκανα τον υπολογισμό κατανάλωσης τροφοδοτικού και μου έβγαλε 560 watt! Είμαι στα όρια. + 110 wat η οθόνη = 670 watt !..........:woot:

Εναλλακτικα ριξε και μια ματια σε αυτο

Σιγουρα τα APC ειναι εγγυηση αλλα η τιμη τους φευγει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

inertiacreep το έκανα τον υπολογισμό κατανάλωσης τροφοδοτικού και μου έβγαλε 560 watt! Είμαι στα όρια. + 110 wat η οθόνη = 670 watt !..........:woot:

Ο καλύτερος πελάτης της ΔΕΗ! Πω πω...αλλά έχεις και 7800 SLI, δικαιολογημένη η κατανάλωση...

Η γνώμη μου πάντως είναι να μην τσιγκουνευτείς στο θεμα UPS. Πάρε κάτι καλό όπως τα APC, Mustek που είπαν τα παιδιά πιό πάνω ή κάποιο Blazer 1400 που είναι έπίσης αξιόπιστα, δώσε κάτι παραπάνω και σίγουρα δε θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 ups 1 apc 1000 και ενα mge 1100

και στα δυο εχω βαλει δυο pc

στο πρωτο ups εχω πανω ενα pc με 600βαττ τροφοδοτικο και ενα με 400βαττ συν 2 μονιτορ tft ενα ρουτερ, μια τρομπα νερου και παλι μεσα απο το software μου λεει

οτι δυσκολα φτανω τα 400βαττ συνολο

στο αλλο εχω δυο pc με 500 και 400βαττ τροφοδοτικα και 2 μονιτορ αλλα το ενα μονο ειναι tft εκει φτανει τα 500 βαττ

τα mustek και τα mge ups ειναι πολυ πιο φτηνα απο apc περιπου 120 ευρω

αλλα κανουν φορυβο μιας και δουλευει παντα το ανεμηστηρακι τους ακομα και

οταν ειναι κλειστα

τa apc ειναι πολυ ακριβοτερα σχεδον 300 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δίνουμε 1000 για να πάρουμε pc, και δε δίνουμε 300 για να το προστατέψουμε... 300 που θα τα έχεις τουλάχιστον για 5-6 χρόνια χωρίς να χρειαστούν αναβάθμιση...

Μου θυμίζει κάτι ινδιάνους που βλέπω στο δρόμο, με μηχανές των 10-15.000 που δε φοράνε κράνος, ή φοράνε κανένα των 100... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δίνουμε 1000€ για να πάρουμε pc, και δε δίνουμε 300€ για να το προστατέψουμε... 300€ που θα τα έχεις τουλάχιστον για 5-6 χρόνια χωρίς να χρειαστούν αναβάθμιση...

Μου θυμίζει κάτι ινδιάνους που βλέπω στο δρόμο, με μηχανές των 10-15.000€ που δε φοράνε κράνος, ή φοράνε κανένα των 100€... :getlost:

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο.Απλα, οσο να'ναι τα APC ειναι τσιμπημενα,κυριως λογο ονοματος.Εχουν τη διπλασια τιμη απο τα αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους.Απλα δεν ειναι value for money λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:25]

Δίνουμε 1000 για να πάρουμε pc, και δε δίνουμε 300 για να το προστατέψουμε... 300 που θα τα έχεις τουλάχιστον για 5-6 χρόνια χωρίς να χρειαστούν αναβάθμιση...

Μου θυμίζει κάτι ινδιάνους που βλέπω στο δρόμο, με μηχανές των 10-15.000 που δε φοράνε κράνος, ή φοράνε κανένα των 100... :getlost:

Να δώσουμε το 1/3 (δηλαδή 300 στα 1000) για προστασία hardware - UPS, όταν ο συντελεστή απόσβεσης τους είναι 40% το χρόνο? Δες για παράδειγμα τον 4400+ πόσο έκανε πριν 1 χρόνο και δες τώρα! Επιπλέον στο PC μου, παιχνίδια παίζω, δεν κάνω τίποτα εξιδικευμένο για να πώ ότι αμα πέσει χάθηκα. Το πολύ στο Titan Quest να ξαναξεκινήσω από την Ηλία.....χαχαχα. Οσο για τις μηχανές θα συμφωνήσω δεδομένου ότι άλλο τo CPU και τα λοιπά και άλλο το κεφάλι μας!!!:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσει κεραυνός στο δίκτυο, δε θα χάσεις τα save games, αλλά το τροφοδοτικό, τη μητρική, το router... Κι επίσης, το ups θα σου κρατήσει για 5-6 ή και παραπάνω αναβαθμίσεις, δε θα ξαναπάρεις με το επόμενο pc, οπότε ο συλλογισμός σου περί απόσβεσης είναι άτοπος :)

@knight_77: Δεν είπαμε να πάρει APC, ας πάρει MGE, που είναι αντίστοιχα καλά, αλλά 20% φθηνότερα. Ας πάρει Mustek. Όχι όμως το πιό φθηνό που υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία θα σας ακούσω και θα πάω μάλλον για το MUSTEK UPS POWERMUST 1400VA USB LINE INTERACTIVE......

Και καλά θα κάνεις ;)

υγ: Τώρα πρόσεξα ότι θα βάλεις και 24άρα ΗΡ απάνω... Και σκεφτόσουν για φθηνό? :slap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

@knight_77: Δεν είπαμε να πάρει APC, ας πάρει MGE, που είναι αντίστοιχα καλά, αλλά 20% φθηνότερα. Ας πάρει Mustek. Όχι όμως το πιό φθηνό που υπάρχει...

Κανενας δεν προτεινε να παρει το πιο φθηνο.Το ιδιο λεμε

:flower:

Link to comment
Share on other sites

τι 150 που είχα πει στην αρχή - τι 180 που θα δώσω στο τέλος....Ποτέ δεν είχα πει ότι θέλω κάτι φθηνό......Αυτο που λέω είναι ότι δεν θέλω κάτι πολύ ακριβο:shifty:

Πάντως παιδιά αυτό το forum μου αρέσει για αυτό το λόγο. Ολοι έχουμε διαφορετική άποψη και στο τέλοσ συμφωνούμε.....Viva the.lab.gr!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.