Jump to content


Γιατι Eizo και οχι Dell,samsung κτλ


blade_pan

Recommended Posts

Θα παραθεσω μερικα χαρακτηριστικα των οθονων Eizo - γιατι μερικοι προσπαθουν να ισοβαθμισουν ολες τις οθονες επειδη ισως εχουν το ιδιο Panel ή δεν εχουν το cash να τις παρουν ή δεν ξερω και γω τι....

- Για τα 5 χρονια εγγυηση

- S-PVA panel με 10bit Lookup table (φοβερη ομοιογενεια χρωματων)

- Ποιοτητα εικονας - χρωματα - γεωμετρια

- Η s2110w & s2410w διαθετουν direct backlight και ετσι εχουμε πολυ καλο μαυρο...

- Overdrive

- Η eizo κατασκευαζει οθονες και μονο οθονες - οχι αλλα προιοντα δλδ τα δινει ολα εκει.

Κοινως η ποιοτητα των Eizo δε συγκρινεται με αλλες οθονες και αυτο δικαιολογει και την τιμη της.

Να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη...

Απλα...

Link to comment
Share on other sites

θεμα γουστου , και εγω δε θα επερνα ποτε ΕΙΖΟ λογω τιμης αλλα ημουν τυχερος και επεσε μια 2110 και ενταξει ειπα ναι ειναι φοβερες , ειδα διαφορα με την philips που ειχα παλια. και παλι ομως τα $$$ πολλα , τεσπα προταιρεοτητες εχουμε διαφορετικες

Link to comment
Share on other sites

Όταν αυτό που ζητάς είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα εικόνας ασχέτως του κόστους ναι Eizo.

Τώρα αν δεις τιμή/σύνολο, απλά δεν πας σε eizo, απλά δεν ανταποκρίνεται στην τιμή αυτό που θα πάρεις σε σχέση με άλλες προτάσεις.

ΠΧ η 24αρα της.

BenQ FP241W

Samsung SyncMaster 244T

Dell 2407WFP

Dell 2405FPW

Eizo FlexScan S2410W

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι οι καλύτερες οθόνες. αλλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Το να είσαι πρώτος (και όχι σε όλα) και μάλιστα όχι με μεγάλη διαφορά με αυτούς που ακολουθούν δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τέτοια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

χμμ ενδιαφερον η BENQ παιρνει σε ολα 10 και μετα ερχεται η eizo στο image quality και αυτη με 10. Δλδ με τα μισα λεφτα εχουμε καλυτερη ποιοτητα(benq) αποτη της eizo... Μηπως κατι παιζει εδω? Κατα καιρους παντως εχω δει αρκετα reviews και βλεπω διαφορετικα αποτελεσματα σε ολα σχεδον...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσωπικα δεν τις παω μια. Γενικα τις εταιριες που νομιζουν οτι ειναι οι καποιες και ΥΠΕΡκοστολογουν τα προϊοντα τους μονο για το ονομα, δεν προκειται ΠΟΤΕ να τους δωσω φραγκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Papas

χμμ ενδιαφερον η BENQ παιρνει σε ολα 10 και μετα ερχεται η eizo στο image quality και αυτη με 10. Δλδ με τα μισα λεφτα εχουμε καλυτερη ποιοτητα(benq) αποτη της eizo... Μηπως κατι παιζει εδω? Κατα καιρους παντως εχω δει αρκετα reviews και βλεπω διαφορετικα αποτελεσματα σε ολα σχεδον...

Έβαλα review από το ίδιο site για να είναι ποιο συγκρίσιμα, και η samsung έχει 10αρι image quality, λίγο ποιο κάτω από αυτό της κατα 50% ακριβότερης eizo.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως τα πράγματα στις TFT έχουν φτάσει σε ένα σημείο που δύσκολα πλέον βλέπεις τεράστιες διαφορές με τα μάτια απο οθόνη σε οθόνη. Παλιότερα που η Eizo ήταν πραγματικά μπροστά σε κάποια πράγματα (πχ ήταν απο τις πρώτες με 1000:1 contrast), ναι, πιστεύω άξιζε απόλυτα. Πλέον πιστεύω η Eizo έχει μεγαλύτερη σημασία στη "μεγάλη" (για φωτογράφους που θέλουν TFT) κατηγορία ενώ στη low budget όντως είναι ακριβή.

Προσωπικά πάντως πήρα Eizo γιατί οθόνη δεν αλλάζει κανείς κάθε χρόνο... (άλλο αν κάποιοι απο εδώ μέσα το κάνουν). Απο το να έπαιρνα κάτι με δραματικά χειρότερες γωνίες θέασης και αμφίβολα χρώματα (πριν 2 χρόνια) και να χτυπάω το κεφάλι μου, προτίμησα να δώσω 150-200 παραπάνω και να είμαι ήσυχος. Έτσι κι αλλιώς πότε θα τα ξαναδώσω; Μετά απο 5 χρόνια; 6 ίσως; Εδώ άλλοι δίνουν κάθε εξάμηνο 500+ για κάρτα γραφικών...

Συμφωνώ πως υπάρχουν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές προτάσεις στην αγορά πλέον αλλά πιστεύω πως όταν παίρνεις οθόνη, αξίζει να δίνεις κάτι παραπάνω.

@Blade: Η εγγύηση έχει ένα παραθυράκι (τουλάχιστον στην L568 μου). 3 χρόνια είναι για το panel. Τα 5 είναι για τα υπόλοιπα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ προτιμώ 24 ίντσες dell από 21 ίντσες eizo.

Είναι θέμα μεγέθους.

Αν θες να δώσεις τρελά λεφτά, υπάρχει η 30άρα της dell.

Και αν δεν έχεις που να τα δώσεις, μπορείς να πάρεις την Apple cinema display με τα σχεδόν διπλά της dell (έτσι ρε παιδί μου, για να διαφέρεις από τον τσίπη που έδωσε 1.7k για να πάρει τη μουφο-dell).

Πάντως x2 την τιμή για πλαστικό περίβλημα, adc/dac και πιθανώς panel controller εγώ δεν τα δίνω. Το πλαστικό δεν με πειράζει κι ας λέει και dell πάνω (που καταντήσαμε σ' αυτό το thread, dell = huyndai), ενώ για τα adc κλπ κλπ την καρφώνω στο dvi και ούτε τα ενοχλώ, ούτε με ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για Panel...μας χαλαει αυτο?:D

το overall μη το κοιταμε γιατι παιζει παντα και η τιμη...για αποδοση μιλαμε καθαρα εδω...

Ενα - που εχει πραγματικα ειναι η ελλειψη S-Video Input.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Ωραια για Panel...μας χαλαει αυτο?:D

το overall μη το κοιταμε γιατι παιζει παντα και η τιμη...για αποδοση μιλαμε καθαρα εδω...

Ενα - που εχει πραγματικα ειναι η ελλειψη S-Video Input.

Έλλειψη HDMI, HDCP, component.

Θα έχεις μία οθόνη που έχει πληρώσει πολύ περισσότερα από άλλες αντίστοιχες και no HD-dvd, no Blue-ray, no ps3, no xbox360.

Μιλάμε για απόδοση αλλά και μόνο ποιότητα εικόνας να το πάρεις πάλι +50% καλύτερη εικόνα δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Δεν εχουν 5 χρονια οι ειζο. 3 εχουν. Τα επιπλεον δυο ειναι για πανελ οχι για καμμενα πιξελ

Παλαιότερα (πριν ~2 χρόνια) οι Eizo είχαν 5 χρόνια εγγύηση σε όλα.

Από εκεί και πέρα άρχισαν να μπαίνουν αστερίσκοι και υποσημειώσεις δίπλα από το "5".

Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια αυτό το λόγο. Θα δώσω ένα παράδειγμα: Η L557 και η L568 έχουν τα ίδια πάνελ. Η 568 έχει πιο βελτιωμένα ηλεκτρονικά και χαρακτηριστικά γενικότερα. Η 557 όμως έχει 5 συμπαγή χρόνια εγγύησης αλλά η 568 5 "κουτσουρεμένα".

Προτιμώ βέβαια να πάρω μια eizo με 6 μήνες zero pixel εγγύηση παρά μια LG με τρία χρόνια. Στη eizo ξέρω ότι για 4-5 χρόνια δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, άσχετα με τι λέει η εγγύηση, αλλά στην LG θα περιμένω να την πατήσω αργά η γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τον vadergr είχαμε κάνει μια συζήτηση και ένα από τα πράγματα τα οποία τελικά είχε δίκαιο πως η ΕΙΖΟ ήταν με διαφορά η καλύτερη στις CRT ενώ στις TFT απλά είναι καλές αλλά ακριβές οθόνες... Πιστεύω πως προσπαθεί να εξαργηρώσει όλη την δυναμική που είχε παλιά, πριν κάνει μεγάλη πτώση τιμών αναγκαστικά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bezdim

Προτιμώ βέβαια να πάρω μια eizo με 6 μήνες zero pixel εγγύηση παρά μια LG με τρία χρόνια. Στη eizo ξέρω ότι για 4-5 χρόνια δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, άσχετα με τι λέει η εγγύηση, αλλά στην LG θα περιμένω να την πατήσω αργά η γρήγορα.

Αρχική απάντηση από bourlas

επισης ακομα και τα 3 χρονια ειναι για pixel kai οχι subpixel

εχουμε στο γραφειο 6 μονιτορ tft lg,sony, samsung και eizo και το μονο

με 1 pixel παντα πρασινο ειναι ενα eizo

Μην είσαι και πολυ σίγουρος ότι η Eizo δεν θα έχει καμένα pixel

Εγω προτιμούσα μια Lg και με τα λεφτα που θα περισσευαν θα έπαιρνα κάτι άλλο

Αν μετα τα τρια χρόνια θα εβγαζε προβλημα η πιαθανοτητες με μια Ειζο θα ήταν περίπου ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

δλδ η lg ειναι το ιδιο με την eizo? στην eizo αγοραζεις ποιοτητα.

Οχι δεν είναι το ίδιο. Αλλά και οι δυο μετα απο τρια χρόνια εχουν περίπου τις ίδιες πιθανότητες να βγάλουν καμμένα pixel.

Yπάρχουν οθόνες(όπως αναφερθηκε και πιο πάνω) που έχουν το ίδιο panel και τα ίδια χαρακτηριστικα. Τωρα άν είναι να πληρώσεις 1.5 φορα την οθόνη για λίγο καλύτερα πλαστικα και το overdrive ας πουμε για μένα είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.