Jump to content



Νεο κουτι.


Elpis

Recommended Posts

Γεια χαρα. Φτιαχνω νεο pc απο την αρχη και ειπα να παρω και ενα καλο κουτακι. Θελω να ειναι σχετικα μεγαλο, αρκετα ομορφο, να παιρνει 12αρια και να εχει πλαινο απο πλεξυ.

Εχω δει:

1)Antec http://www.antec.com/ec/productDetails.php?ProdID=81602#

2)coolermaster mystique http://www.pcper.com/article.php?aid=251&type=expert&pid=3

3)soprano http://www.pc-store.gr/details.asp?cat=1&subcat=2&item=46

Καμια αλλη προταση;

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο 1 και 2 και τα 2 είναι πολύ όμορφα κουτάκια και για πιο θα πάρεις θα παίξει ρολό η πρωσική σου γνώμη.

Το 3 δεν το συζητάμε για τι όλη η πρόσοψη είναι μια πλαστικού και αυτό χαλάει όλο το κουτί για μένα

Link to comment
Share on other sites

To Antec P160W φαίνεται πιο όμορφο στα δικά μου μάτια και δεν έχει το (σπαστικό κατ'εμέ) πορτάκι του Mystique. Και από χώρους φαίνονται σχεδόν ίδια, εκτός από το γεγονός οτι το Antec είναι 5εκ ψηλότερο και φαίνεται να παίρνει ένα διπλό ψυγείο στην οροφή (υπό κάποιες προυποθέσεις πάντα) αν έχεις στο μυαλό σου μελλοντικά υδρόψυξη ή μόντες .

Ψήφος στο Νο.1...

Link to comment
Share on other sites

Ας παει και κάποιος κόντρα στο ρεύμα.Εγώ θα πρότεινα το 3ο κουτί και θα εξηγήσω.

Εγώ έχω σαν κουτί το Thermaltake Swing το οποίο σίγουρα φαίνεται εντυπωσιακό αλλά....

έχει το εξής πρόβλημα που έχουν το κουτί 1 & 2., έχει το HDD cage να μπαινει κάθετα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει όλη την ροή του αέρα .Βεβαια έχει τρύπες αλλά δεν κάνουν δουλειά.Προσωπικά τρύπησα το κουτί και γύρισα το HDD cage στην ευθεία με τον ανεμιστήρα.

Εγώ θα πω την αμαρτία μου και ας με πυροβολήσετε.ΕΑΝ είχε καλυτερη ποιότητα κατασκευής και είχε 1ο ) παράθυρο & 2ο λεπτό ανεμιστηράκι το καλύτερο κουτί θα ήταν αυτό που δίνει το Πλαίσιο 49 με τροφοδοτικό 420W.

Και εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε

Είσοδος ανεμιστήρα 12εκ (εκεί χρειαζόταν ένα ψεύτικο φιλτρακι)...το HDD cage είναι κάθετα αλλά εκει που πατάει είναι διάτρητο και θεωρητικώς παίρνει 8 εκ ανεμιστηράκι (λεπτό - πολύ λεπτό) οπότε η ψύξη των δίσκων θα μπορούσε να είναι άψογη.

Στο καπάκι χαμηλά θέση για 12 εκ ανεμιστηρακι για είσοδο αέρα -ψύξη VGA,πάνω θέση 8 εκ για εξαγωγή αέρα απο επεξεργαστήη + 12 εκ πίσω.Κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

απο pixmania.... Ελλαδα δε κυκλοφωρει η αντεκ.... πολυ λιγα μαγαζια εχουν...εδω εχτες να φανταστεις πηγα σε ενα εδω πατρα και ρωταω αν εχει ενα κουτι της αντεκ το 180π και μου λεει οτι δεν ξερει την εταιρια!!!!!αν ειναι δινατον!!! καταστηματαρχης σου λεει μετα....

Link to comment
Share on other sites

@masteripper: Δεν είναι μόνο η ψύξη που κάνει το καλό κουτί και επίσης δεν είναι απαραίτητο οτι η ροή πρέπει να έχει τη συνηθισμένη πορία, ή αυτή που σε εμάς τους κοινούς θνητούς μπορεί να φαίνεται αυτονόητη. Υπάρχουν αμέτρητοι άλλοι παράγοντες και με βάση αυτούς υπερτερεί το Antec εδώ. Επίσης έχε υπόψη σου πως μεγαλύτερη ανάγκη για ψύξη έχουν οι δίσκοι παρά η μητρική πχ. Και να έχεις 1-2 δίσκους δεν είναι τίποτα. Αλλά αν έχεις μαζεμένους 6 δίσκους πχ, μια καλή ψύξη είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα έχω το Antec και μπορώ να πω ότι είναι το ελαφρύτερο, ομορφότερο και καλύτερο γενικά κουτί που είχα ποτέ. Και "αναβάθμισα" από Stacker...

Για το δεύτερο δεν ξέρω γιατί δεν το έχω καν δει από κοντά.

Όσο για το τρίτο, θα συμφωνήσω με αυτόνανε:

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

το 3 δεν υπαρχει περιπτωση, καλυτερα να εμενα χωρις κουτι! :whip:

Thermaltake ποτέ, ούτε κουτί, ούτε τροφοδοτικό, ούτε ανεμιστήρα. Δεν έχω άποψη για την ποιότητα, ούτε είχα ποτέ κάτι Thermaltake (πέραν μιας Volcano 7+). Απλά διαφωνώ κάθετα με την αισθητική της εταιρίας. Αυτοί οι πορτοκαλί ανεμιστήρες σε συνδιασμό με την γενικότερη κουλτούρα της ψευτο-πλαστικούρας, μου βγαίνει από τη μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 21:28]

Thermaltake ποτέ, ούτε κουτί, ούτε τροφοδοτικό, ούτε ανεμιστήρα. Δεν έχω άποψη για την ποιότητα, ούτε είχα ποτέ κάτι Thermaltake (πέραν μιας Volcano 7+). Απλά διαφωνώ κάθετα με την αισθητική της εταιρίας. Αυτοί οι πορτοκαλί ανεμιστήρες σε συνδιασμό με την γενικότερη κουλτούρα της ψευτο-πλαστικούρας, μου βγαίνει από τη μύτη...

επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου εχω το Armor και εχει δυο κομματια πλαστικο σε ολο το κουτι, και οι ανεμιστηρες ειναι διαφανοι 12αριδες με led

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.