Jump to content



Βοήθεια για αγορά M/B


Ilias83

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή έχω μείνει με AthlonXP 2500+

Καιρό τώρα σκοπεύω να κάνω αλλαγή, αλλά λέω να περιμένω και το DX10 πριν αγοράσω κάτι καινούργιο...

Όμως επειδή σκεφτομαι οτι το μηχάνημα που έχω μέχρι τότε θα είναι πολυυυυυύ πίσω, έλεγα προς τo παρών να περάσω σε s939 με έναν Athlon64 X2 χωρίς όμως να ξοδέψω λεφτά για μνήμες κάρτα γραφικών κτλ.

Έτσι λοιπόν ψάχνω μια μητρική για s939 με AGP και DDR-1.

Αν έχετε κάτι να προτείνεται δεκτό.

Ερώτηση: Τι chipset να προτιμήσω;

Πιο θα μου δώσει δυνατότητα να μπορώ να ανέβω περισσότερο και πιο σταθερά;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Μάλλον το τρώει η μαύρη τρύπα το θέμα, αλλά ας επιμείνω λιγάκι ακόμα μιας και θα γίνει η αγορά σχετικά σύντομα...

Αυτή τη στιγμή οι μόνες μητρικές που έχω δει οτι μου κάνουν είναι:

DFI Lanparty NF3 Ultra-D

DFI NF3 Ultra-DAGF (Αυτή εδώ μοιάζει ίδια με την παραπάνω οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην πάρω την πιο πάνω)

Γενικά DFI δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω τι παίζει, μακάρι να είναι αρκετά συνεργάσιμες και τόσο καλές όσο λένε...

MSI K8N Neo2-F (Δεν είδα πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει αλλά μιας και το BIOS είναι σχεδόν ίδιο με το τωρινό μου φαντάζομαι θα δίνει και αυτή 3.3V)

MSI K8T Neo2-F V2.0 (Μάλλον αποκλείεται λόγο κακής διάταξης στα βύσματα και FSB μέχρι 230 ->Μην μας περιορίζει αυτό...)

Γενικά επειδή τώρα έχω MSI NF2 και με έχει παιδέψει αρκετά δεν θα ήθελα να την ξαναπατήσω, οπότε αν και γλυκοκοιτάζω την Κ8Ν που μάλλον προσφέρει όσα χρειάζομαι το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την αποφύγω...

ASUS A8V Deluxe (Δεν είδα πουθενά AGP/PCI Lock -> Ρεύμα στις μνήμες μέχρι 2.8 οπότε μάλλον θα την αποφύγουμε)

ASUS A8V (Αυτή πάλι έχει AGP/PCI Lock αλλά ομοίως ρεύμα για τις μνήμες μέχρι 2.8V)

ASUS A8V-MX (Πολύ δελεαστική μητρική με AGP και PCI-Express αν χρειαστεί αργότερα, micro-ATX και σχετικά χαμηλή τιμή... Με AGP/PCI Lock, αλλά δεν είδα πουθενά έστω και μια επιλογή για ρεύματα...)

Οι μνήμες που θα μπούνε πάνω είναι κάτι Twinmos 2x512 UTT. Ξέρω οτι χρειάζονται ρεύμα για να παίξουν ψηλά...

Οπότε κοιτάω από τώρα να φροντίσω να έχω δυνατότητες για ρεύμα και FSB που ανεβαίνει αρκετά...

Αν κάποιος έχει καμια άλλη μητρική υπ'οψην του ας την προτείνει...

Γενικά βλέπω οτι chipset παίζουν κυρίως VIA και κάποια λίγα NF3 (το NF4 λογικά ήρθε μετά για PCI-Express, σωστά; )

Τείνω στο NF3 αλλά το σκέφτομαι μιας και έχω καεί από το NF2 που ήταν αρκετά περίεργο...

Το NF3 είχε τα ίδια προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.