Jump to content



Τι γνωμη εχεται για το IST


Mischeif

Recommended Posts

Λοιπον εδω και 3 χρονια σπουδαζω στο ΤΕΙ Χαλκιδας Ηλεκτρολογος(Εχω περασει συνολο 8 μαθηματα)(!)

Και πλεον σκεφτομαι να την σταματησω τη σχολη γιατι ουτε το αντικειμενο της με ενδιαφερει ...ποτε δεν με ενδιεφεραι,αλλα και γιατι θελω να κανω κατι που μου αρεσει και θα με βοηθησει στο μελλον μου!

Σκεφτομαι να παω Marketing kai Human Resources στο IST.Ευτυχως ακομα δεν με εχουν παρει τα χρονια !Ειμαι μολις 20.5 ετων!

Θα ηθελε την γνωμη σας για το συγκεκριμενο κολεγιο!

Περιπτωση να ξαναδωσω Πανελλαδικες δεν υπαρχει οπως και να αρχισω να παρακολουθο το ΤΕΙ!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω ακούσει και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω,το να αφήσεις το ΤΕΙ ηλεκτρολογίας και να πας για marketing σε ΙΕΚ (γιατί νομίζω ως τέτοιο πιάνεται το IST) είναι τάσεις αυτοκτονίας όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση...Δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις πάλι μηχανογραφικό με το 10% μπας και περάσεις κάπου καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

lol δεν πιάνεται για ΙΕΚ το IST.. αυτό είναι χαζομάρα..(sorry ;) )

κι εγώ εκεί σπουδάζω και από το εκπαιδευτικό δυναμικό και μόρφωση μέχρι τις υλικές εγκαταστάσεις-υποδομές,από διάφορες συζητήσεις με συμφοιτητές, κανείς δεν έχει παράπονο. Και σίγουρα εκεί δεν επικρατεί το μπάχαλο των δημόσιων σχολών. Εκεί μαθαίνεις.. :) (αρκεί να θέλεις πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsunami [Σήμερα, στις 04:21]

Απότι έχω ακούσει και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω,το να αφήσεις το ΤΕΙ ηλεκτρολογίας και να πας για marketing σε ΙΕΚ (γιατί νομίζω ως τέτοιο πιάνεται το IST) είναι τάσεις αυτοκτονίας όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση...Δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις πάλι μηχανογραφικό με το 10% μπας και περάσεις κάπου καλύτερα...

Και εγω ετσι πανω κατω το βλεπω ...αλλα απο οτι φαινεται ειναι η τελευταια μου ευκαιρια !Εχω σκεφτει και δυνατο Master και πολυ προσπαθεια!

Οσο για το ΙΕΚ που λες το ιδιο πιστευα και εγω !Μεχρι που το εψαξα καλυτερα και εμαθα οτι σε ολο τον κοσμο το Bachelor ειναι ισοδυναμο με πτυχειο απο ΑΕΙ !

LaLa

Σε ποιο τμημα εισαι??Στα μαθηματα κοβεσαι ευκολα η πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να κοπεις??

Link to comment
Share on other sites

computer science ειμαι εγω.. κοίτα κατα τη γνώμη μου, αν σ'αρεσει αυτο που θα σπουδασεις (που σημαινει οτι θελεις να μαιθεις καποια πραγματα) τοτε δεν προκειται να κοπείς.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ..::LaLa::..

lol δεν πιάνεται για ΙΕΚ το IST.. αυτό είναι χαζομάρα..(sorry ;) )

κι εγώ εκεί σπουδάζω και από το εκπαιδευτικό δυναμικό και μόρφωση μέχρι τις υλικές εγκαταστάσεις-υποδομές,από διάφορες συζητήσεις με συμφοιτητές, κανείς δεν έχει παράπονο. Και σίγουρα εκεί δεν επικρατεί το μπάχαλο των δημόσιων σχολών. Εκεί μαθαίνεις.. :) (αρκεί να θέλεις πάντα)

εγώ πάντως ξέρω ότι για να κοπείς (εννοείται αν διαβάζεις λέμε) θέλει πολύ προσπάθεια.

κάτι τέτοιο δεν ισχύει στο δημόσιο πανεπιστήμιο, δεν χρειάζεται να αγοράσεις το πτυχίο ούτε να αδειάσεις τη θέση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ..::LaLa::..

Εκεί μαθαίνεις.. :) (αρκεί να θέλεις πάντα)

Μαλλον τα εχεις καταλαβει λαθος!

Αμα θελεις παντου μαθαινεις

Ακομα και στα δημοσια υπαρχει 1 στους 20 καθηγητες που μπορει να σε καθοδηγησει στο δρομο προς τη μαθηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 15:08]

εγώ πάντως ξέρω ότι για να κοπείς (εννοείται αν διαβάζεις λέμε) θέλει πολύ προσπάθεια.

κάτι τέτοιο δεν ισχύει στο δημόσιο πανεπιστήμιο, δεν χρειάζεται να αγοράσεις το πτυχίο ούτε να αδειάσεις τη θέση ;)

κι εγώ ξέρω οτι στα δημοσια πανεπιστήμια πάνε μέχρι και άλλοι για να δώσουν μαθήματα για σένα.. :p

Αρχική απάντηση από Skinny13 [Χθες, στις 22:37]

Μαλλον τα εχεις καταλαβει λαθος!

Αμα θελεις παντου μαθαινεις

Ακομα και στα δημοσια υπαρχει 1 στους 20 καθηγητες που μπορει να σε καθοδηγησει στο δρομο προς τη μαθηση

αυτή είναι η διαφορά.. ότι στις δημοσιες σχολες υπάρχει 1 στους 20 που θα σε καθοδηγησει στο δρομο προσ τη μαθηση, όπως ειπες, ενω στη συγκεκριμενη σχολη υπαρχοθν 19 στους 20 που θα το κανουν.. ;) (για τις αλλες ιδιωτικες σχολες δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε πάλι ωραίο θέμα και πάμε και για flame... Δεν θα αναφερθώ συγκεκριμένα στο IST αλλά στο σύνολο της ιδιωτικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Όταν δίνεις πανελλήνιες εξετάσεις μετά από 2-3 χρόνια προετοιμασίας, με διάβασμα, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, και μαθαίνεις 5 πράγματα μπαίνεις σε ένα πανεπιστήμιο όπου μπορείς να σταθείς επιστημονικά. Τα μαθηματικά-φυσικές-χημείες για παράδειγμα στα πρώτα έτη των σχολών αν πραγματικά ασχολήθηκες ως μαθητής λυκείου, θα είσαι σε θέση να τα κατανοήσεις απόλυτα. Αν στο λύκειο είσαι στα θετικά μαθήματα στο 8-12 τότε ασφαλώς δεν είσαι σε θέση να φτάσεις το επίπεδο γνώσης που μπορεί να παρέχει (κι ας μην παρέχει κατ' ανάγκη) ενα δημόσιο ΑΕΙ. Πας λοιπόν σε μια ιδιωτική σχολή χωρίς κριτήρια εισαγωγής πέρα από το πορτοφόλι σου, παρακολουθώντας συνήθως μαθήματα με απουσίεεες, εργασιούλες για το σπίτι αλλά πάντα ένα σκαλί κάτω από την ΕΡΕΥΝΑ του δημοσίου ΑΕΙ. Χαρακτηριστικό είναι π.χ. ότι σε μάθημα www σε ιδιωτικό διδάσκεσαι τη χρήση του Dreamweaver ενώ σε δημόσιο html, php, xml και δε συμμαζευεται όλα σε notepad! Αυτό που είπε και ο Σωτήρης είναι ότι ακόμη κι αν δεν είσαι αστέρι με λίγο διάβασμα καταφέρνεις να τελειώσεις ενα ιδιωτικό πιο εύκολα από ενα δημόσιο, γιατι ειτε το βλεπεις ειτε οχι εισαι πελάτης τους. "Πλερώνω κύριε ή δεν πλερωωωωνω?". Στο δημόσιο; ’ρα τελειώσει και δεν τελειώσει το κωλόπαιδο εγω τα λεφτά μου θα τα πάρω...

υ.γ. παρα την έντονη κριτική, δεν αρνούμαι ότι κι εγώ δεν αποκλείεται να βρεθώ σε μια ιδιωτική εταιρία παροχής πτυχίων για το μεταπτυχιακό μου. Εκεί όμως είναι επιλογή μου. Εφόσον φυλακιστώ από τα πολιτικά μέσα που καπαρώνουν τις περισσότερες θέσεις στα δημόσια ΠΜΣ, και εφόσον με την νομοθεσία που ισχύει θα έχω την ίδια αναγνώριση ακόμα και με ένα εύκολο πτυχίο...

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

ανεξάρτητα με το τι είδους ανώτερης/ανώτατης εκπαίδευσης έχεις ή δεν έχεις τελειώσει όλα αποσκοπούν στο να έχεις τις κατάλληλες γνωσεις για επαγγελματική αποκατάσταση... όταν εγω κύριε έχω τις γνώσεις που απαιτεί η εκάστοτε εταιρία ή οποιαδήποτε δουλειά, δεν με ενδιαφέρει αν ο άλλος ξέρει καλύτερα ολοκληρώματα-παραγώγους και τα σχετικά από μενα αλλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις της δουλειας και ας έχει τελειωσει ΑΕΙ/ΤΕΙ, αφού εμένα θα επιλέξει να του "κανω" τη δουλεια..και συνεπώς εγώ θα πληρώνομαι καλύτερα..

και καταλήγω στο οτι ολα ειναι σχετικά :p

αλλά το thread αφορά στο αν είναι καλή σχολή ή όχι το IST ;)

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω επισης οτι και για μενα η εκπαιδευση ειναι ή ΤΕΙ ή ΑΕΙ, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα . Βοιδοσχολες τις λενε πολλα αφεντικα τις σχολες αυτες , προσοχη δεν συμμεριζομαι την αποψη αυτη απλα σας την αναφερω

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να πω. Οτι σταματησα το σχολειο (και τζαμπα πηγα περισυ) γιατι τα φροντιστηρια μου ζητανε 3.500€+ για 3 μαθηματα απο τα 6. Βαση το 10 rulezzz... Οποτε λεω και 2 χρονια ξανα σχολειο για τις πανελληνιες , και φροντιστηρια, και 3,5K και αμφιβολια για το αν θα περασω εστω σε ενα τει στην θεσ/νικη?

Ευχαριστω ελλαδα που δινεις την δυνατοτητα σε ενα νεο 26 χρονων να μπει ευκολα σε μια σχολη της πολης του. Ολα γυρνανε boumerang ομως...

Ετσι σκεφτομαι κατι τετοιο για αρχη http://www.newhorizons.gr/tech_ypo.asp?category_id=59

Υγ.εχω τελειωσει το λυκειο πριν 8 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφως αν δεις απο νωρις οτι δεν εχεισ τη δυνατοτητα (οικονομικη και μη) να μπεις σε μια σχολη, αν δεις οτι εισαι μαθητης της βασης και δεν εχεισ ελπιδα εισαγωγης σε μια decent σχολη τοτε καλα κανεις και πας. Ωστοσο στην περιπτωση του παιδιού που σπουδαζει ηλεκτρολογος, επαγγελμα ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ, δεν πρεπει να το αφησει για να παρει ενα χαρτακι computer science οταν γυρω του καθε χρόνο βγαίνουν στο πεδίο του πληροφορικάριοι και τα συναφή με πολυ υψηλότερο επίπεδο γνώσεων ή μαρκετινγκ, ενα αόριστο αντικείμενο και πάλι με υψηλό ανταγωνισμό.

Τωρα για τη βαση του 10.

Κάθε χρόνο τα θεματα είναι τετοια που μπορει ενας μετριος μαθητης να γραψει 12-15. Απο εκει και επανω παιζουν οι σοβαρες σχολες και οι βαθμολογιες εχουν το ρολο τους.

Αλλά για να μην φτάσεις ούτε το 10 σημαίνει ότι δεν μπορεις ρε φιλε να αντπεξελθεις στο επίπεδο ουτε των χειροτερων ΤΕΙ. Λογικό δεν είναι; Εχεις δικιο στο άλλο που λες. Ειναι γραφειοκρατια χωρις οικτο το να πρεπει να πας παλι σχολειο για να δωσεις εξετασεις. Καλο κουραγιο ότι κι αν αποφασίσεις. Ωστόσο για τα προγραμματα της CIsco, θεωρώ ότι είναι καλύτερα να τα παρακολουθήσεις παράλληλα με κάποιο αντίστοιχο αει/τει σαν πρόσθετο προτερημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Εγω ενα εχω να πω. Οτι σταματησα το σχολειο (και τζαμπα πηγα περισυ) γιατι τα φροντιστηρια μου ζητανε 3.500+ για 3 μαθηματα απο τα 6. Βαση το 10 rulezzz... Οποτε λεω και 2 χρονια ξανα σχολειο για τις πανελληνιες , και φροντιστηρια, και 3,5K και αμφιβολια για το αν θα περασω εστω σε ενα τει στην θεσ/νικη?

Ευχαριστω ελλαδα που δινεις την δυνατοτητα σε ενα νεο 26 χρονων να μπει ευκολα σε μια σχολη της πολης του. Ολα γυρνανε boumerang ομως...

Ετσι σκεφτομαι κατι τετοιο για αρχη http://www.newhorizons.gr/tech_ypo.asp?category_id=59

Υγ.εχω τελειωσει το λυκειο πριν 8 χρονια...

Δεν είχες μπει στο ανοιχτό πανεπιστήμιο εσύ, ή θυμάμαι λάθος?

Πάντως είσαι 26, αυτό σημαίνει ότι ξέρεις τι σου γίνεται, δεν είσαι 16 χρονών παιδάκι.

’μα το θες πραγματικά και κάτσεις και διαβάσεις, με 2-3 βοηθήματα Σαββάλας και μπόλικο διάβασμα (και λύση παλιών θεμάτων πανελλήνιες κλπ) μπορείς πιστεύω άνετα χωρίς πολύ κόπο να τσιμπήσεις ένα 10-12 αν είσαι περιορισμένης ευθύνης, ή 12-15 αν κινείσαι στο μέσο όρο.

Εννοείται ότι με λίγη προσπάθεια παραπάνω το ~18 τό χεις, μην νομίζεις ότι είναι κάτι το ακατόρθωτο ;)

Αρχική απάντηση από ea6gka

να συμπληρωσω επισης οτι και για μενα η εκπαιδευση ειναι ή ΤΕΙ ή ΑΕΙ, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα . Βοιδοσχολες τις λενε πολλα αφεντικα τις σχολες αυτες , προσοχη δεν συμμεριζομαι την αποψη αυτη απλα σας την αναφερω

Εγώ τη συμμερίζομαι πάντως.

Αν θυμάμαι καλά το IST δίνει bachelor αγγλικό κατευθείαν χωρίς να γράφει κάπου IST, από το Hertfordshire. Βέβαια στο rating το Πανέπι αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

@fean,sotiris

χμμ... μαλλον δεν τα ειπα ολα.

9 με 5 το πρωι δουλευω σε εταιρεια σαν υπευθυνος τεχνικου τμηματος

5 με 6-6:30 ασχολουμε με την δευτερη δουλεια.

7 με 10:30 σχολειο

10:30 με οσο παρει ξαναασχολουμε με την δευτερη δουλεια για να συμπληρωσω ωρες.

Βρειτε μου σας παρακαλω χρονο για φροντηστηρια(ή μηπως βγαζω 15 και χωρις εγω που ειμαι μετριος?), διαβασμα, γυναικα και τελος λιγες ωρες για τον εαυτο μου.

Αποφασισα να δωσω πανελληνιες με την λογικη να περασω σε ενα τει της πολης μου και να παρακολουθω οποτε μπορω. Ετσι κιαλλιως δουλεια δεν θα αλλαζα. Λιγη γνωση ηθελα και μαλιστα ασχετη με την δουλεια μου. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το παρακατω προσφερει υψηλο επιπεδο διδασκαλιας!

Την Παρασκευη θα παω για εγγραφη!

Teaching Quality Assessment

The Times 2005 - English Universities

1

York 23.2

2

Cambridge 22.9

3

Loughborough 22.8

4

Warwick 22.7

5

Essex 22.5

6

Oxford 22.4

7

Nottingham 22.4

8

Imperial College 22.3

9

Leicester 22.3

10

Kingston 22.3

11

Hertfordshire 22.2

12

Durham 22.2

13

King's College London 22.2

14

Newcastle 22.2

15

Sheffield 22.2

16

Birmingham 22.2

17

Hull 22.2

18

Huddersfield 22.2

19

University College London 22.1

20

Manchester 22.1

21

Lancaster 22.1

22

Northumbria 22.1

23

Sunderland 22.1

24

London School of Economics 22.0

25

Bristol 22.0

26

SOAS 22.0

27

Exeter 22.0

28

Keele 22.0

29

Liverpool 21.9

30

Brunel 21.9

31

Oxford Brookes 21.9

32

West of England 21.9

33

Royal Holloway 21.8

34

Southampton 21.8

35

Reading 21.8

36

Queen Mary 21.8

37

Aston 21.7

38

Bath 21.6

39

Sheffield Hallam 21.6

40

Luton 21.6

41

East Anglia 21.5

42

Leeds 21.5

43

Plymouth 21.4

44

Sussex 21.3

45

Manchester Met 21.3

46

Lincoln 21.3

47

Teesside 21.3

48

Kent 21.2

49

Portsmouth 21.2

50

Staffordshire 21.2

51

Bolton 21.2

52

Bradford 21.1

53

University of the Arts, London 21.1

54

Brighton 21.1

55

Middlesex 21.1

56

Westminster 21.0

57

Central Lancashire 20.9

58

De Montfort 20.9

59

Wolverhampton 20.8

60

City 20.7

61

Nottingham Trent 20.7

62

Salford 20.7

63

Gloucestershire 20.7

64

Coventry 20.7

65

Leeds Met 20.7

66

Surrey 20.6

67

Liverpool John Moores 20.6

68

Roehampton 20.5

69

Greenwich 20.5

70

Goldsmiths College 20.3

71

UWCN, Newport 20.3

72

Anglia 20.3

73

London Southbank 20.0

74

Central England 19.9

75

Derby 19.8

76

Thames Valley 19.6

77

Bournemouth 19.5

78

East London 19.3

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν εχεις λογο. Κρατα τα λεφτα σου και πηγαινε αγορασε μερικα βιβλία και διάβασε. Η πήγαινε και παρακολούθησε. Αν δεν σε οιάζει το πτυχιο δηλαδή. Αλλα με όλα αυτά πουέχει το πρόγραμμα σου δεν θα προλάβαινες ουτως η άλλως...

Link to comment
Share on other sites

@unseen

Ως γνωστόν, τα πάντα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων :p

Προφανώς και εσύ ξέρεις καλύτερα τις προτεραιότητές σου από εμάς,

αρκεί να ξέρεις τι πραγματικά θες.

Θες πτυχίο για κάποιο λόγο? (λόγος = δουλειά, απωθημένο, πουλ-μουρ κλπ. - δεν το λέω από κακία).

Αν δεν θες πτυχίο, κάνε αυτό που είπε ο fean.

Το κακό με τα ΤΕΙ είναι ότι τα περισσότερα έχουν εργαστήρια (τουλάχιστον τα τεχνολογικά) οπότε με το πρόγραμμα που έχεις και να μπεις μάλλον δεν θα προλαβαίνεις να το παρακολουθείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif

Συμφωνα με το παρακατω προσφερει υψηλο επιπεδο διδασκαλιας!

Την Παρασκευη θα παω για εγγραφη!

Teaching Quality Assessment

The Times 2005 - English Universities

Για κοίτα κι εδώ:

http://www.ukeas.com.tw/rankings.htm

Με το καλό πάντως :)

Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ σκεφτόμουνα να πάω φέτος IST με το σκεπτικό ξυνόμενος και ταυτόχρονα με αυτό που κάνω, να πάρω και ένα ακόμη χαρτί, αλλά μετά το ξανασκέφτηκα και προτιμώ να φάω τα 6.5k το χρόνο σουβλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.