Jump to content


hardshop ξανά..


crmaris

Recommended Posts

τελικά ενώ σε παλιότερη παραγγελία δεν είχα πρόβλημα μου φαίνεται ότι τελευταία το μαγαζί αυτό δεν πάει καθόλου καλά. Είχα παραγγείλει την προηγούμενη Παρασκευή ένα usb stick 4 Gb που το είχε σε πολύ καλή τιμή(65,45 ευρό). Πριν το παραγγείλω προσπάθησα να επικοινωνήσω μέσω τηλεφώνου μαζί τους για να ρωτήσω αν το έχουνε σε στοκ αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Τους έστειλα άλλα 2-3 μυνήματα αφού έκανα την παραγγελεία για να ρωτήσω πότε θα μου το στείλουνε γιατί το χρειαζόμουνα άμεσα αλλά πάλι τίποτα. Λέω δεν βαριέσαι θα περιμένω. Και σήμερα μου σκάει αυτό το mail :

Γεια σας.

Σχετικά με την παραγγελία σας ν.5043 θέλουμε να σας πληροφορήσουμε ότι δυστυχώς ακυρώθηκε , λόγω εξάντλησης του προϊόντος.

...

Τι να πω, μετά από τόσα μυνήματα και 4 μέρες σήμερα σκέφτηκε ο τύπος να μου πει ότι δεν το έχει ενώ μέχρι και χτες το βράδυ που κοίταξα το είχε κανονικά στο site του. Και στο κάτω κάτω δεν μπορούσε να με πάρει εξαρχής ένα τηλ και να πει ότι ξέρεις δεν το έχω αλλά έχω αυτό αν θέλεις σαν εναλακτική λύση? Και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ηθελα να παραγγείλω κάτι και δεν μπορούσα να τον βρω, φαντάσου να ήθελα να κάνω κανα RMA τι θα γινότανε.. Δεν πειράζει με τέτοια εξυπηρέτηση αν με ξαναδεί πελάτη να μου γράψει..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

ειναι παγια τακτικη πολλων μικρομεσαιων online καταστηματων αυτη μου φαινεται....

βαζουν εναν κραχτη για να βγουν πρωτοι στην αναζητηση στο Skroutz...

και να τραβηξουν επισκεπτες στρη σελιδα τους...

και "οτι πιασει ο κwλος μας" μετα..

εγω την πατησα με κατι ανεκδιηγητους τυπους στο Visionstudio

που ειχαν 7900gt με 105 ευρω...

τους παιρνω τηλ ομως πρωτα και ρωταω, ισχυει?

ΙΣΧΥΕΙ μου λενε...

να παραγγειλω τους λεω αμα ειναι 4 να κανουμε SLI οικογενειακως τοτε με 400...

να παραγγειλετε μου λεει και την Πεμπτη που παραλαμβανουμε θα τις στειλουμε...

εγινε, πιασε 4 λοιπον και στειλτες του λεω....

ηταν μια τριτη καπου στα μεσα Ιουλιου....

οι καρτες ακομα δεν εχουν ερθει....

και οι τυποι ισχυριζονται οτι δεν παρελαβαν ποτε...

αμα δεν ασχοληθει καποιος αργοσχολος

να τους τραβηξει μια μηνυση για παραπλανηση του καταναλωτικου κοινου...

θα συνεχιζουν να κανουν τσαμπα διαφημηση

και ουτε γιατα ουτε και ζημια...

γιατι εγω γνωριζω οτι απαξ και βαλεις κατι στο online shop σου σαν διαθεσιμο

εισαι δεσμευμενος να ικανοποιησεις τυχον παραγγελιες κιας ζημιωθεις

αλλιως περιμενε πρωτα να παραλαβεις και μετα διαφημισε την πραματεια σου

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες είναι φίλε μου.. Αυτό το usb stick σίγουρα ήτανε κράχτης γιατί κάτω από 80+ ευρό σε κανένα μαγαζί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο..Δεν βαριέσαι καλά που είναι και τα φορουμ και προιδοποιούμε και τους άλλους για το τι παίζει. Πάντως με όλα αυτά που βλέπω τελευταία πιστεύω ότι δεν θα ήτανε άσχημη ιδέα μια σελίδα στην οποία οι χρήστες να βαθμολογούσανε τα διάφορα on-line μαγαζιά. Όπως γίνεται σε Αγγλία και Αμερική για παράδειγμα..

Link to comment
Share on other sites

Με τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ αλλά δεν αντέχω:

Με αφορμή το παράδειγμα του Κοπρίτη:

Συγνώμη ρε παιδιά (το λέω σε όσους ξέρω προσωπικά): Βλέπετε δλδ ένα μαγαζί (που δεν το ξέρει η μάνα του αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία) στη Ελλάδα να πουλάει κάτι στο ~1/3 της τιμής που παίζει σε όλο τον κόσμο και τι σκέφτεστε δλδ;

Ότι αυτός είναι ο πιο μάγκας επιχειρηματίας του κόσμου και κατάφερε να το πουλάει στον 1/3 της τιμής (την στιγμή που το σύνηθες περιθώριο κέρδους είναι της τάξης του 5%) ;

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε (αναφέρομαι στους προλαλήσαντες τους οποίους και γνωρίζω προσωπικά), ξέρουμε την αγορά και τα περιθώριά της (μονοψήφια ποσοστά κέρδους) και νομίζω ότι πρέπει να έχουμε την στοιχειώδη λογική να καταλαβαίνουμε ότι τέτοια πράγματα δεν είναι εφικτά και να μην χάνουμε το χρόνο μας και την ψυχική μας υγεία άδικα.

Αρχική απάντηση από totally_wired

Το skroutz πουλήθηκε 50% στη Dionic... ίσως αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο...

Πως δλδ θα γίνει κάτι τέτοιο;

Ποιος θα εμποδίσει το τάδε κατάστημα να βάζει ότι τιμή θέλει;

Όχι το skroutz πάντως καθώς δεν μπορεί να είναι αστυνόμος κανενός. Αυτό είναι δουλειά άλλων.

Και το γεγονός ότι πουλήθηκε σε μία εταιρία πληροφορικής (δεν ξέρω αν ισχύει υποθέτω θα το έχεις επιβεβαιώσει) δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί σίγουρα θετικό.Μάλλον θέλει λίγο σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Σύριε η μόνη λύση όπως είπα και πιο πάνω είναι μια σελίδα με αξιολογήσεις μαγαζιών από τους χρήστες.. Στο xs σήμερα διάβαζα ότι το monarch (για όσους δεν ξέρουνε από τα πιο μεγάλα μαγαζιά στην Αμερική) αντιμετώπιζε προβλήματα επειδή έπεσαν πάρα πολύ τα ratings από τους χρήστες σε ανάλογη σελίδα αξιολογήσεων, το ίδιο είχε πάθει και το γνωστό overclockers στην Αγγλία. Δεν γίνεται να βγαίνει το κάθε μαγαζάκι της γειτονιάς να κάνει ένα shop και να παίζει με τα νεύρα και την υπομονή μας..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Το skroutz πουλήθηκε 50% στη Dionic... ίσως αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο...

Ισχύει...

Μένει μόνο να δούμε τι μέλλει γενέσθαι...και πως θα μπορούσε να γίνει εκ των βαθέων βελτίωση του skroutz...που στην ουσία δίκιο έχει ο spc, δεν είναι αστυνομία του καταναλωτή.

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

αμα δεν ασχοληθει καποιος αργοσχολος

να τους τραβηξει μια μηνυση για παραπλανηση του καταναλωτικου κοινου...

θα συνεχιζουν να κανουν τσαμπα διαφημηση

και ουτε γιατα ουτε και ζημια...

γιατι εγω γνωριζω οτι απαξ και βαλεις κατι στο online shop σου σαν διαθεσιμο

εισαι δεσμευμενος να ικανοποιησεις τυχον παραγγελιες κιας ζημιωθεις

αλλιως περιμενε πρωτα να παραλαβεις και μετα διαφημισε την πραματεια σου

Πέστα πέστα χρυσόστομε! (γλαφυρότατος όπως πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

η μόνη λύση όπως είπα και πιο πάνω είναι μια σελίδα με αξιολογήσεις μαγαζιών από τους χρήστες.. Στο xs σήμερα διάβαζα ότι το monarch (για όσους δεν ξέρουνε από τα πιο μεγάλα μαγαζιά στην Αμερική) αντιμετώπιζε προβλήματα επειδή έπεσαν πάρα πολύ τα ratings από τους χρήστες σε ανάλογη σελίδα αξιολογήσεων, το ίδιο είχε πάθει και το γνωστό overclockers στην Αγγλία. Δεν γίνεται να βγαίνει το κάθε μαγαζάκι της γειτονιάς να κάνει ένα shop και να παίζει με τα νεύρα και την υπομονή μας..

’λλο είπα εγώ.

Για να το ξαναπώ: Δλδ χρειάζεται λίστα με ratings για να καταλάβεις ότι μία 7900GT απλώς ΔΕΝ είναι δυνατόν να κάνει 100 ;

Link to comment
Share on other sites

Το hardshop έδινε και την Sapphire GTO2 όταν είχε πρωτοβγεί

ετσι παίρνει και ο blade_pan ένα τηλέφωνο για να δεί τι παίζει...

Είχανε κάνει λάθος είπανε και την βγάλανε στην σελίδα για πώληση...

τι να τούς πείς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Η Dionic δεν είναι κλασσικό e-shop

Αλλά προμηθευτής τους...

Αρχική απάντηση από totally_wired

δεν νομίζω να πάει να καπελώσει το skroutz...

Δεν είπα κάτι τέτοιο.

Απλώς εξέφρασα έναν προβληματισμό.

Link to comment
Share on other sites

έναν προμηθευτή δεν τον συμφέρει να έχει κακούς πελάτες/καταστήματα που έχουν κακή φήμη και χαμηλές πωλήσεις....

πέρα απο αυτό, αν ο σκρουτζης χαλάσει, ίσως να γίνει ευκαιρία να εμφανιστεί ο αντικαταστάτης του...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 21:00]

’λλο είπα εγώ.

Για να το ξαναπώ: Δλδ χρειάζεται λίστα με ratings για να καταλάβεις ότι μία 7900GT απλώς ΔΕΝ είναι δυνατόν να κάνει 100 ;

μα φυσικα και δεν περιμενα να ισχυει αυτη η τιμη...

αλλα οταν μου το επιβεβαιωσαν τηλεφωνικα κουφαθηκα

και εφοσον δεν απαιτουσε και πιστωτικη λεω γιατι οχι....

ακομα και τοτε φυσικα σκεφτομουν: δεν μπορει , καποιο λακο θα εχει φαβα

αλλα για 105 ακομα και Manli, καλη ειναι....

ποσο μαλλον 4 απο δαυτες...

με τσακωμους και κανα δυο τηλεφωνηματα στην πορεια

οι 4 7900gt εγιναν μια... :p (εδειξα και καλη θεληση)

και αυτη με τη σειρα της εγινε μια 7600GT :worship: (ειχα κουραστει πλεον..)

με την δεσμευση οτι θα μου δωθει τουλαχιστον στην προσυμφωνημενη τιμη των 105 ευρω... :wall: (οχι τπτ να μην πανε και τσαμπα τα τηλεφωνηματα στη Σαλονικα)

τραγελαφικα σκηνικα με online παζαρεματα και προιοντα φαντομαδες....

γιαυτο βεβαια και οσο γρηγορα ξεπηδησαν δυο-δυο τα online μπακαλικα...

τοσο γρηγορα και θα κλεισουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 21:23]

μα φυσικα και δεν περιμενα να ισχυει αυτη η τιμη...

αλλα οταν μου το επιβεβαιωσαν τηλεφωνικα κουφαθηκα

ακομα και τοτε φυσικα σκεφτομουν: δεν μπορει , καποιο λακο θα εχει φαβα

Αλλά συνέχισες να ασχολείσαι.

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 21:23]

λεω γιατι οχι....

Ίσως γιατί:

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 21:23]

με τσακωμους και κανα δυο τηλεφωνηματα στην πορεια

τραγελαφικα σκηνικα με online παζαρεματα και προιοντα φαντομαδες....

(εξαρτάται βέβαια πως κοστολογείς τον χρόνο και την ψυχική σου ηρεμία)

Το ερώτημά μου είναι απλό: Αφού ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν μπορεί να ισχύει, γιατί ασχολείσαι;

Τόσο πολύ πλέον συγκινεί η προοπτική της Super Ευκαιρίας (ακόμα και αν ξέρεις ότι είναι (φρ)ουτοπία);

Η γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερο (και πιο επικερδές - ακόμα και οικονομικά) το να αναλώνει κανείς τον χρόνο του και το μυαλό του σε κάτι παραγωγικό και όχι στο κυνήγι του Ευρού σε αγορές.

Τον χρόνο δλδ που έχασες με το να τηλεφωνήσεις, τσακωθείς κλπ αν τον επένδυες σε κάτι άλλο θα έβγαινες πολύ περισσότερο κερδισμένος (και οικονομικά) από τα 5-10-50 που μπορεί να κέρδισες από την χαμηλότερη τιμή της 7600GT.

Link to comment
Share on other sites

Σε προσπαθεια να πεσουν οι τιμες,πεφτει η ποιοτητα σε αλλες υπηρεσιες.Αλλα φταιει και ο καταναλωτης που το μονο που κοιταει ειναι να μπαινει στο σκρουτζ και να αγοραζει το απολυτως φθηνοτερο στο 3ο δεκαδικο ψηφιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου είναι απλό: Αφού ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν μπορεί να ισχύει, γιατί ασχολείσαι;

Τόσο πολύ πλέον συγκινεί η προοπτική της Super Ευκαιρίας (ακόμα και αν ξέρεις ότι είναι (φρ)ουτοπία);

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

Το προβλημα δεν ειναι τοσο το μαγαζακι της γειτονιας η το μεγαλο καταστημα το προβλημα ειναι πιο βαθυ ειναι δυνατον προμηθευτες χονδρικης γνωστοι και μη να πουλουν τιμες χονδρικης πιο ακριβες απο οτι ενα μαγαζι εξωτερικου λιανικης?:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.