Jump to content



Πως μπορώ να κάνω τρυπες στο Plexyglass


masteripper1416003167

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

Έχω την εξής ερώτηση:

Έχω 1 Thermaltake Swing (Αυτό με το παράθυρο)

http://img302.imageshack.us/img302/3015/swing4hj.jpg

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω τρύπες στο παράθυρο ώστε να βάλω 1 ανεμιστήρα να φυσάει την κάρτα γραφικών.

Απο εργαλεία έχω μονο 1 δράπανο (ψιλοβαρύ -SKILL 800) οπότε αν μπορώ να το κάνω με αυτό θα ήταν το καλύτερο

ειδάλλως προτείνετε την πιο φτηνή λύση

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη λύση θα ήταν να βρεις - αγοράσεις ένα σέτ ποτηροτρύπανα , Τα οποία επειδή το πλέξυ είναι μαλακό το κόβουν πανέυκολα.

Μία εναλακτική ''μπακαλίστικη'' λύση ειναι αν έχεις έναν μεταλικό σωλήνα στην διάμετρο του ανεμιστήρα να τον ζεστάνεις και να διαπεράσεις-κάψεις-κόψεις το πλέξυ.

Απ' ότι κατάλαβα βέβαια θές να κάνεις τρυπες πολλές-μικρες αλλά δεν το συνιστώ γιατί δύσκολα θα καταφέρεις να τις κάνεις σε ομοιες αποστάσεις και το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν βγεί όμοφρο . Προτεινω να κόψεις με την μια μία μεγάλη τρύπα οσο είναι ο ανεμιστήρας και απο την έξω πλευρα να βιδώσεις μία σχάρα ανεμιστήρα.

post-1303-1416072802,048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχεδίασε το περίγραμμα της διαμέτρου του ανεμηστήρα και κάνε τρύπες λίγο πιο μέσα από τη διάμετρο. Μετά κόψε το κομμάτι και με μία λίμα και υπομονή να το "φας" μέχρι να φτάσεις στο περίγραμμα. Μετά 4 τρυπούλες για τις βίδες και είσαι ΟΚ ;)

Link to comment
Share on other sites

κινέζικο εννοεις αυτό απο το Practiker που κάνει περίπου 20????

Επίσης αυτή η ιδέα με τον ζεσταμένο σωλήνα μήπως θα μπορούσα να κάνω τις τρυπες με κολητήρι???? οχι τίποτα άλλο για να μην ραγίσει το Plexyglass

Link to comment
Share on other sites

Το ποτυροτριπανο της bosch εχω και εγω..πανισχυρο...για μεταλλο..και ακριβα βεβαια.

Δυστυχως το πλησιεστερο σε 80αρι της bosch ειναι το 76mm.

Επειδη θες για plexy μπορεις να παρεις και ξυλου.

Δε θα σπασει το plexy αρκει να μη βαλεις κρουση στο δραπανο. Απλα θα λιωσει ..και θα γινει χαμος απο κλωστες και λειωμενα μερη στην περιμετρο του κυκλου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 20:13]

Dremel , η κινέζικη εκδοχή είναι πιο φθηνή από ένα σετ ποτηροτρύπανα που δεν κάνουν 12άρες τρύπες συνήθως

Kάνουν ;) Ενα σετ που είχα εγώ εκανε τουλάχιστο , 12ακριβως δεν βάζω το χέρι στην φωτιά αλλά ας ήτανε και 12.5 η 11.5 . Επίσης δεν χρειάζεται να παρει ολο το lineup :D Αρκει να βρεί αυτο που θα του ταιριάζει [και πάνω πρέπει να γράφουν mm νομίζω]

Αρχική απάντηση από JohnnyX [Χθες, στις 23:46]

Δε θα σπασει το plexy αρκει να μη βαλεις κρουση στο δραπανο. Απλα θα λιωσει ..και θα γινει χαμος απο κλωστες και λειωμενα μερη στην περιμετρο του κυκλου

Δεν θα βάλει κρούση , Θα το ρυθμίσει να γυρνά ανάποδα ;) , και θα μείνουν απο καθόλου εώς ελάχιστες λεπτές κλωστές ενώ η περιφέρεια με 10 στροφές με ένα γυαλόχαρτο γίνεται λεία .

casestart3hp.jpg

casestartfloor1rg.jpg

casestrartfloor22pn.jpg

Link to comment
Share on other sites

tips:

-Το ποτηροτρύπανο είανι πολυ΄πιο γρήγορο σαν λύση από το dremel

- Με ότι και να κόψεις θα το βάλεις σε αργές στροφές για να μη λιώσει το πλεξι

-Θα ρίξεις στο σημείο που κόβεις νερό ή λάδι σε σπρέι για βίδες (έτσι ψύχεται και μένει διάφανο -δεν ασπρίζει και δεν χρειάζεται γυαλόχαρτο)

-στα ποτηροτρύπανα κοίτα να έχουν όσο το δυνατόν λεπτότερη λάμα (τα bosch που δείχτηκαν παραπάνω είναι ακατάλληλα κάνουν για ξύλο ή σιδερο αλλά χόντρό)

Link to comment
Share on other sites

Με ποτηροτρυπανο ειναι η καλυτερη και γρηγοροτερη λυση για τρυπες σε πλεξι και σε αλλα υλικα βεβαια αλλα να μην βαλεις κρουση οταν κανεις τρυπα σε πλεξι και βαλτο να γυρναει αναποδα και με λιγες στροφες το τρυπανι ωστε να δημιουργιθει πατουρα και επειτα τρυπα το κανονικα αλλα και παλι με λιγες στροφες και ΟΧΙ κρουση

Link to comment
Share on other sites

το ποτηροτρύπανο κάνει μόνο κύκλους και μόνο μίας διάστασης....

το Dremel κάνει και αυτό

υπάρχει και οδηγός κάπου εδω μέσα

γρήγορα λιώνει, αργά σπάει....

μέση προσέγγιση θέλει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.