Jump to content



Native Quad core από Intel στο Q3 2007.


Πριονέτο

Recommended Posts

H Intel αναμένεται να παρουσιάσει τον πρώτο native quad core επεξεργαστή στο τρίτο τρίμηνο του 2007.O νέος επεξεργαστή με κωδικό όνομα Yorkfield θα έχει 1333Μhz fsb,κοινή L2 cache και θα κατασκευάζεται στα 45nm.

H παρουσίαση του Yorkfield θα γίνει παράλληλα με το νέο chipset Bearlake που θα υποστηρίζει 1333ΜΗz fsb,DDR3 1333MHz και PCI-Express 2.0.

Για λόγους συγκρισης ο πρωτος quad core, που θα είναι και native, από την AMD επισπεύτηκε για Q2 2007 από Q3 2007 που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Χθες, στις 23:57]

Και ασφαλως θα παμε ξανα σε νεο μηχανημα οσο για DDR3 ολο ακουω και ολο δεν βλεπω για να δουμε

Παρουσιάστηκαν στην IDF samples από αρκετές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [28-09-2006 21:36]

... όπου PCI-Express 2.0 σημαίνει?

(Ποιες οι διαφορές από την τρέχουσα έκδοση εννοώ)

Εκτός από αυξημένη ταχύτητα(2.5-5Gbps) το PCI-Express 2.0 θα δίνει και παραπάνω watt.

Pci-epress 2.0 slot = 150W και 75W για κάθε pci-express connector(225-300W).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 16:19]

Α! Δηλαδή οι κάρτες δε θα ξελιγώνουν πλέον τόσο πολύ τα τροφοδοτικά...

Ακριβώς το αντίθετο.Επειδή οι νέες κάρτες αυξάνουν συνεχώς τις ανάγκες για περισσότερα watt αναθεωρουν το πρότυπο ώστε η pci-express θύρα που υπάρχει πάνω στη μητρική να δίνει παραπάνω ρευμα για να μην καταντήσουμε να θέλουμε 3-4 αντάπτορες πάνω στην κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από GFFermari

Δηλαδη εγω που σκοπευω να παρω QX6700 θεωρουμαι ξεπερασμενος???

Εγω θα σου ελεγα να περιμενισ μεχρι να βγει ο Yorkfield (το ιδιο θα κανω και εγω) διοτι επιδει κατασκευαζονται στα 0.45nm πιστευω θα ανεβενουνε ΤΡΕΛΑ!!!!Τορα η επιλογη ειναι δικη σου;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GFFermari [Σήμερα, στις 01:34]

Δηλαδη εγω που σκοπευω να παρω QX6700 θεωρουμαι ξεπερασμενος???

Τα δύο προϊόντα θα κυκλοφορήσουν με διαφορά ενός χρόνου. Οπότε για ένα σχεδόν χρόνο θα έχεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.