Jump to content



Προβληματα με 2 Tagan Easycon XL 600W & αλλα 2 700W


SlotKiller

Recommended Posts

Αυτη η γκαντεμια δε λεει να σταματησει με τιποτα :wall:

Σημερα το απογευμα πηραμε με τον greekfragma απο ενα Easycon XL 600W.

Και οι δυο εχουμε προβλημα.

Το setup μας ειναι παρομοιο.

DFI Ultra-D nf4 και απο ενα dualcore X2 και Opteron.

Στην περιπτωση του Γιωργου το συστημα "ξεκιναει" αλλα μενει στα 4 Leds.

Στην περιπτωση μου το τροφοδοτικο δινει ρευμα για max 1" και σβηνει. Ισα ισα που βλεπω τα 4 led να αναβουν και σβηνουν αμεσα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το fan της stock ψηξης που ισα που προσπαθει να εκινησει, αλλα τελικα δε προλαβαινει.

Τι γινεται ρε παιδια? Tagan + DFI nf4 = no Go ?????

EDIT: Τελικα το δικο μου θελει να το αφησω κανενα 5αλεπτο στο ρευμα και μετα να το ξεκινησω για να ξεκινησει (κατι μου θυμηζει αυτο γμτ τον μπελα μου). Οταν ξεκινησε με το καλο το mobo ηταν σα νεκρο. Εμεινε στα 4 led και ποτε δεν εδοσε καποιο beep code μπας και καταλαβουμε τι γινεται....

Τι ειναι αυτο το πραγμα ρε παιδες?

Επισης να διευκρινησω οτι ο γιωργος ξαναεβαλε το hiper και ολα καλα:nothing:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

έχω το ίδιο σε 580 και δουλεύει απροβλημάτιστα, εμένα μου το κάνει αυτό όταν πάει κάτι να βραχυκυκλώσει μέσ στο κουτί.οπότε και πίσω από το τροφοδοτικό ανάβει το μπλε λαμπάκι που δείχνει ότι κάτι πάει να γίνει. και τι εννοώ με αυτό.. πχ πάω να συνδέσω ένα ανεμιστήρι και να το στερεώσω με ένα τσέρκι και το ακουμπάω γυμνό επάνω σε κάποιο μέρος τους κουτιού. τότε το ταγκαν ανάβει για 1 δέυτερο, μόλις που εκινεί το φαν του επεξεργαστή και κλείνει το πισι.

ρίχνω απλά μια ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

fragmas unlimmited :p

μαλλον θα παρει ενα 700αρι να το δοκιμασει και θα εχουμε αποτελεσματα το απογευμα.

Αντε να δουμε γιατι εχω τρελαθει με αυτη τη γκαντεμια τον τελευταιο καιρο :TD:

@cypherth: δε νομιζω ρε συ. Αλλα απ την αλλη και να ξεκινησει παλι μενει στα 4 λεντ.... δεν εχει νοημα να το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

SlotKiller, όταν λεσ μένει, δηλαδή κολλάει εκεί? δεν σταματάνε να δουλεύουν τα πάντα μέσα στο κουτί? κοίταξες το λαμπάκι απο πίσω του? αν είναι αναμένο κάτι βραχυκυκλώνει, αν όχι αλλού είναι το πρόβλημα, τώρα το ότι μένουν και τα 4 λεντ ανοιχτά μήπως ασυμβατότητα....αλλά τι είδους...?

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη αναβει, το ιδιο και τα ανεμηστηρια, αλλα ειναι "νεκρη".

Η DFI εχει μια διαδικασια debug του boot με 4 led που κανουν "count-down".

Ξεκιναει δλδ απο 4 αναμενα και αρχιζει και σβηνει ενα-ενα οταν περναει τα τεστ που εκτελει.

Το οτι μενει στα 4, σημαινει οτι δεν αναγνωριζει καν τον επεξεργαστη. Αλλα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι δεν δινει καποιο beep code μαλλον σημαινει οτι ειναι "νεκρη"

Δεν μπορω να εντοπισω καποιο led στο εσωτερικο του tagan. Επισης τωρα που εβαλα το αυτι μου κοντα διαπιστωσα ενα ελαφρο χαζοθορυβο απο τον ανεμηστηρα του. Κατι σαν να ακουμπαει πανω του ή σαν να ειναι για τον π#%#@ το ανεμηστηρακι!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεν ξέρω για το 600 αλλά έχω ακριβώς το ίδιο easycon σε 580, το λαμπάκι είναι πίσω κάτω, όχι εκεί που παίρνει ρεύμα και στο διακόπτη 0-1 αλλά απέναντι. λογικά θα το έβλεπες άρα ίσως να μην έχει τέτοιο σύστημα για να βλέπεις....δε διαβάζεις το μανουαλ πώς ανταποκρίνεται σε περίπτωση που κάτι βραχυκυκλώνει? και μένα μου νεκρώνει τη μόμπο αλλά σβήνουν τα πάντα με το που πάνε να ανάψουν αι ανάβει η μπλε λυχνία (msi platinum) (με άλλο τροφοδοτικό ξεκινάει κανονικά ενώ όντως έχω και καλά βραχυκυκλώσει το κουτί με κάτι γυμνό όπως έγραψα παραπάνω οπότε σίγουρα με προστατεύει αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με το 580 το setup μου παιζει κανονικα.

Αλλα, η σειρα XL δεν ειναι ιδια με την παλαιοτερη. Αν δεις τα χαρακτηριστηκα τους θα καταλαβεις.

Παντως φαινεται να μην εχει τετοιο λεντ και στο manual δε κανει αναφορα για κατι τετοιο ή για περιπτώσεις βραχυκυκλωματος

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον ελαττωματικό...(?)

αν παίζει και με το 580 ίσως το ότι ακούς κάποιο ήχο από το φαν να μην είναι τυχαίο τελικά και να είναι για τον ..... το ανεμιστήρι ή κάτι να κολλάει εκεί μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Update:

To 700αρι δουλεψε στο Γιωργο.

Μαλλον παω να τσιμπησω ενα, αν και η τιμη ενεβηκε πολυ δυστυχως :(

Ετσι για την ιστορια μετρησα το 600:

12V: 12.01-12.02

5V: 4.99-5.00

Link to comment
Share on other sites

ελα να κανω και γω κανα update......το 700αρη παιζει κυριλε.αθορυβο με παρα πολυ καλη ταξινομηση καλωδιων και γενικοτερα αερα σοβαρου τροφοδοτικου.

δυστυχως θα μου λειψει το μουρικο βιδωμα και το νικελωμα του Hiper580.

θα δοκιμασω οταν βρω λιγακι χρονο να δω τι κλοκαρισμα καλυτερο μπορω να κανω στον Χ2.....μηπως και με εκοβε το hiper.

για το θεμα με το 600αρη παντως και μενα μου κανει θεμα ασυμβατοτητας.

μολις ξανακουμπωνα επανω ειτε το hiper ειτε το 700αρη ολα νερακι.

με το 600 απλα εμενε στα 4λεντ.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω την ενημερωση απο το πεδιο μαχης........

κατι κουλο παιζει με την DFi και το Tagan.

εκει που επι 1-1μιση ωρα ημουνα κυριλε κανω μια επανεκκινηση για να πουσαρω παραπανω τον επεξ να δω εαν εχει διαφορα με το Hiper.

το αποτελεσμα?

4 leds of death.

μετα απο πολυ ψαξιμο και αφου εβαλα εβγαλα ολες τις συσκευες αποφασισα να ριξω και ενα καθαρισμα.............αλλαγη τροφοδοτικου εγινε ειχα ακουσει και για τυχον σκονες μεσα σε σλοτ και οτι η DFI της αρεσει η καθαριοτητα και αποφασισα να φυσηξω λιγακι:p

γενικα υπηρχε μπιχλα αναμεσα στα σλοτ καρτας γραφικων και μνημων.,...........

μετα το ξεσκονισμα ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο και εδω και κανα 15λεπτο παιζω με το διακοπτη απο πισω και γενικα τα καλωδια και η μητρικη ποσταρει κανονικα.

εντυπωση μου προκαλεσε οτι οσες φορες δεν ηθελε να ποσταρει και εμενε στα 4 λεντακια ακουγοταν ενας χαρακτηριστικος θορυβος (τσκ τσκ τσκ---δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω) που σημαινε οτι καπου βραχυκυκλωνε.

δοκιμασα και με το καλωδιο γειωσης που εχει το τροφοδοτικο και στη μητρικη αλλα και στη λαμαρινα του κουτιου.καμια διαφορα και προτιμησα να το αφησω εκτος.....αλλωστε στο hiper δεν ειχα ποτε καλωδιο γειωσης με τη μητρικη.

το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι εαν τωρα μπουταρει και με το 600αρη.........λιγη υπομονη και θα το εχω τσεκαρει αυριο το απογευμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 02:40]

Μηπως τα 600αρια σας ειχαν νεκρες γραμμες οπως συνεβινε με κανενα παλιο easycon καμια φορα?

μετρησαμε με πολυμετρο ολο το τροφοδοτικο και ολες οι τασεις ηταν καμπανα.(slotikiller speaking)

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.