Jump to content



εγγυηση απο καμμενο Pixel απο samsung?


def

Recommended Posts

μολις χθες παρατηρησα οτι υπαρχει ενα καμμενο Pixel στην samsung μου BF930.Γνωριζεται

αν υπαρχει εγγυηση για αλλαγη:( ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Νομιζω ειναι γυρω στα 7 για samsung.Εκτος βεβαια αν προσφάτως αλλαξε η πολιτικη της αντιπροσωπιας.

TI εννοεις γυρω στα 7,Pixel?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν δεν ειναι κανενα κολλημενο red,green,blue subpixel και εχεις απλα καμμενο πιξελ,δηλαδη μαυρο ή ασπρο τοτε δεν ειναι και τοσο τραγικο γιατι αν δεν ειναι σε κανα σημειο που πεφτει συνεχεια το ματι σου τοτε δεν ειναι πολυ ενοχλητικο.Παραδειγμα: μια μερα ανοιξα κουνημενη κοκα κολα διπλα αριστερα απο την οθονη μου (1720p) το αποτελεσμα ηταν να φυγει η κοκα κολα στο αριστερο και κατω μερος της οθονης με συνεπεια περιπου 20 καμμενα πιξελς (ασπρα ή μαυρα).Φυσικα και η οθονη εχει εγγυηση και μαλιστα 0 πιξελ.Ομως δεν προκειται να παει για αντικατασταση γιατι για να παρατηρηθουν τα καμμενα πρεπει να βαλω ασπρο φοντο και να πλησιασω πολυ-ειναι σα να μην υπαρχουν καν

:) :)

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ειναι πολυχρωμο κοκκινο-πρασινο-μπλε,βρισκεται στο πανω μερος της οθονης αλλα ειναι μικρο φενεται πχ οταν παιζω flightsim που ο ουρανος ειναι γαλαζιος διακρινεται, τωρα αν το χρωμα της οθονης ειναι πορτοκαλι κοκκινο δεν φενεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Χθες, στις 16:11]

Βασικα αν δεν ειναι κανενα κολλημενο red,green,blue subpixel και εχεις απλα καμμενο πιξελ,δηλαδη μαυρο ή ασπρο τοτε δεν ειναι και τοσο τραγικο γιατι αν δεν ειναι σε κανα σημειο που πεφτει συνεχεια το ματι σου τοτε δεν ειναι πολυ ενοχλητικο.Παραδειγμα: μια μερα ανοιξα κουνημενη κοκα κολα διπλα αριστερα απο την οθονη μου (1720p) το αποτελεσμα ηταν να φυγει η κοκα κολα στο αριστερο και κατω μερος της οθονης με συνεπεια περιπου 20 καμμενα πιξελς (ασπρα ή μαυρα).Φυσικα και η οθονη εχει εγγυηση και μαλιστα 0 πιξελ.Ομως δεν προκειται να παει για αντικατασταση γιατι για να παρατηρηθουν τα καμμενα πρεπει να βαλω ασπρο φοντο και να πλησιασω πολυ-ειναι σα να μην υπαρχουν καν

:) :)

Σα να παίρνεις αυτοκίνητο με μια γρατζουνιά ΝΝΑΑ και να λές ότι αφού κυλάει ακόμα γιατί να πάω να μου το φτιάξουν τζάμπα? :p 20αριά pixels είναι κάμποσα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 08:36]

Σα να παίρνεις αυτοκίνητο με μια γρατζουνιά ΝΝΑΑ και να λές ότι αφού κυλάει ακόμα γιατί να πάω να μου το φτιάξουν τζάμπα? :p 20αριά pixels είναι κάμποσα!

Δεν ειναι το ιδιο.Η οθονη κοστιζει 200 ενω το αμαξι μια μικρη περιουσια.Επισης κανεις δε σου εξασφαλιζει οτι θα παρεις καινουρια οθονη μετα απο αντικαταστηση για καμμενα Pixels.Eπισης στη δικια μου περιπτωση (λογω προσωπικης εμπειριας) 20 πιξελς ειναι απλα αορατα!:)

Link to comment
Share on other sites

ειτε ενα pixel ειτε 7,δεν παυει να ειναι pixel,και αν εισαι και μερακλις και θελεις να ειναι ολα ομορφα σε πειραζει και μονο η ιδιεα οτι η οθονη εχει καμμενο Pixel:)

Link to comment
Share on other sites

http://img424.imageshack.us/my.php?image=pa010142ir8.jpg

Μια φωτο που εβγαλα πριν λιγο.Αν προσεξετε θα δειτε μονο 2 απο τα 20 pixels και αυτα με δυσκολια.Απο το σημειο "δημοσκοπηση" μεχρι το "start" υπαρχουν 20 πιξελακια ομως μονο τα δυο και με δυσκολια ειναι αντιληπτα.Ελπιζω να μην περασετε τους τρεις λεκιεδες που εχει η οθονη για πιξελ:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

http://img424.imageshack.us/my.php?image=pa010142ir8.jpg

Μια φωτο που εβγαλα πριν λιγο.Αν προσεξετε θα δειτε μονο 2 απο τα 20 pixels και αυτα με δυσκολια.Απο το σημειο "δημοσκοπηση" μεχρι το "start" υπαρχουν 20 πιξελακια ομως μονο τα δυο και με δυσκολια ειναι αντιληπτα.Ελπιζω να μην περασετε τους τρεις λεκιεδες που εχει η οθονη για πιξελ:laughing:

εμενα πρεπει να ψαξεις για να το δεις και ειναι οσο το ματι μιας καρφιτσας

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση της samsung προβλεπει αντκατασταση της οθονης πανω απο τα 7 καμενα pixel το pixel που αναεφερες εσυ δεν θεωρειται καμενο καμενο αλλα θεωρειται δυσλειτουργικο βασει τους ορους της εγγυησης της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.