Jump to content



Ασυρματα δικτυα αλα awmn


cool11

Recommended Posts

Μπορει καποιος να μου εξηγησει με απλα λογια τι παιζει με τα ασυρματα δικτυα τυπου:

http://www.awmn.net/forum/index.php?sid=9004ed2d5bfa0692f7a47fb7c606b40c

Επειδη ειμαι ασχετος, εχω μπερδευτει με τα διαφορα faq.

Βλεπω στηνονται σε καθε πολη της Ελλαδας.

Δεν εχω καταλαβει.

Ειναι δωρεαν η προσβαση? Αρκει μια ασυρματη καρτα δικτυου?

Τι κερδιζουν αυτοι που το προσφερουν?

Ειναι ιδια με τα wifi?

Που οδευει το πραγμα?

Τι πρεπει να ξερω για τα πρωτα βηματα και να μην χαθω?

Ολα ευκολα στο στησιμο στο pc του χρηστη, και στην λειτουργια ή υπαρχουν και κακοτοπιες και δυσκολιες?

Link to comment
Share on other sites

τοπικό ασύρματο δίκτυο είναι μόνο που το "τοπικο"

μπορεί να είναι μια δυο γειτονιές η κάτι ακόμα μεγαλύτερο εντελλώς μπακαλίστικα αυτά

συνδέει χρήστες που μοιράζουν τους σκληρούς τους

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με το ασυρματο εχεις απειρε εφαρμογες μια απο αυτες ειναι το online game ,ανταλαγη αρχειων, voip , vpn , ιντρανετ, το μυαλο μας μας περιοριζει μονο πηστεψεμε

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν προσφέρει internet. Είναι ένας τρόπος να συνδέονται χρήστες μεταξύ τους.

Αν ενδιαφέρεσαι κάθε σάββατο στις 4 το μεσημέρι έχει συγκέντρωση για καφέ. Ο καλύτερος τρόπος για να βρουν βοήθεια οι νέοι χρήστες.

Αλλά ακόμα επιμένω, γιατί δεν τα ρωτάς στο forum του awmn αυτά; Δεν τρώνε, τα παιδιά είναι πάντα πρόθυμα να βοηθήσουν.

Αργολίδος και Βελεστίνου , γωνία . Το καφέ είναι το "Καφέ Γωνιά" . Η Αργολίδος είναι ο δρόμος μετά το ξενοδοχείο President

στην Λ. Κηφισίας και φτάνει μέχρι την Πανόρμου. Πρόσβαση με Μετρό (Στάση Πανόρμου) με ΕΘΕΛ, στάση Ζέρβα στην Λ. Κηφισίας

(450, 550, Α7, Β7,Ε6), ΗΛΠΑΠ (3,13,14,18,19)

Off topic @ DarkSaga: Η Ξάνθη έφτιαξε ασύρματο δίκτυο ή ακόμα; Χαιρετισμούς στην ωραία πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Και internet προσφέρεται. Αν γραφτείς στον σύλλογο του AWMN(και μένεις Αθήνα ¨)) έχεις κάποιο bandwidth που προσφέρεται στα μέλη. Εναλλακτικά μπορεί κάποιος γείτονικός κόμβος να προσφέρει πρόσβαση μέσω της DSL του δωρεάν στους κοντινούς πελάτες ή κόμβους ή μπορείς να αγοράσεις εσύ ή κάποιος φίλος σου μία DSL και να την μοιραστείται(και το κόστος εννοείται) και έτσι να σας έρθει πολύ πιο φθηνά. Σε ότι αφορά το κίνητρο οι περισσότεροι από αυτούς που ασχολούνται το κάνουν για το hobby τους ή για την δυνατότητα να γίνουν καλύτεροι στην δουλεία τους(αφού έχουν την ευκαιρεία να πειραματίζονται). Το να δεις πάντως το ασύρματο δίκτυο σαν έναν τρόπο για να έχεις τσάμπα ή πολύ φθηνά internet είναι φτωχό σαν σκεπτικό(ειδικα με τις τρέχουσες τιμές των DSL). Οι υπηρεσίες(Voip, file sharing, online gaming και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) σε συνδυασμό με τις ευκαιρίες για να μάθεις(δίκτυα-πρωτόκολλα, στήσιμο κεραιοσυστημάτων, linux και γενικά ρουτερολειτουργικα, στήσιμο υπηρεσιών(από DNS μέχρι game servers) και ένα κάρο άλλα πράγματα) είναι ο καλύτερος λόγος για να γίνεις μέλος και να ασχοληθείς με κάποια ασύρματη κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εχει internet.......:D

ειμαι κατοχος του κομβου haistas #8360

εχω συνδεση 54Mbps κατεβαζω απο το dc++ απο 400kbps εως και 12Mbps

δεν εχω βρει καποιον να δεινει παραπανω να σας πω την αληθεια...

οσο για το internet βαζεις τον proxy καποιου που μοιραζει την συνδεση του και μπαινεις κανονικοτατα....

εχω βρει εναν καλο proxy που με αφηνει και κανω download με (200kbps-1600kbps)

αναλογος τον φορτο του....:p;)

επισης Hercules παιζει και το τσαμπα......και μην σας ακουγεται περιεργο γιατι για να κατεβαζεις μεσο ΟΤΕ με 3mbps για παραδειγμα θες μια συνδεση κοντα στα 20mbit

που σημαινει παρα παρα παρα πολλα λεφτα να δινεις....ασε που δεν υπαρχει περιπτωση να σου την κανουνε απο τον ΟΤΕ....συνηθως σε εταιριες κανουνε τετοια που τα σκανε χοντρα....

δεν με χαλαει καθολου που βρισκω μια ταινια και σε 5 λεπτα την εχω κατεβασει......:p:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cool11

Ειναι δωρεαν η προσβαση? Αρκει μια ασυρματη καρτα δικτυου?

Όχι δεν αρκεί μια ασύρματη κάρτα δικτύου.

Τα link είναι όλα σε εξωτερικό χώρο με κατευθυντικά interfaces.

Ανάλογα του τι θες να κάνεις, παίρνεις και τον ανάλογο εξοπλισμό.

Αρχική απάντηση από cool11

Τι κερδιζουν αυτοι που το προσφερουν?

Εξαρτάται από το τι επιζητά ο καθένας.

Οι περισσότεροι το κάνουν σαν hobby, ή για να μάθουν κάποια πράγματα.

Αρχική απάντηση από cool11

Ειναι ιδια με τα wifi?

Το πρωτόκολλο επικοινωνίας είναι το 802.11b - 802.11a, κοινώς wifi.

Αρχική απάντηση από cool11

Που οδευει το πραγμα?

Μάλλον στη διασύνδεση όσων περισσότερων κόμβων γίνεται.

Αρχική απάντηση από cool11

Τι πρεπει να ξερω για τα πρωτα βηματα και να μην χαθω?

Να διαβάσεις τα quickstart etc., και να βρεις το κοντινότερο AP σου στο wind.awmn.net (μιλάμε για Αθήνα), και να του στείλεις mail.

Αρχική απάντηση από cool11

Ολα ευκολα στο στησιμο στο pc του χρηστη, και στην λειτουργια ή υπαρχουν και κακοτοπιες και δυσκολιες?

Το wifi ΔΕΝ είναι plug n play.

Το δίκτυο είναι best effort

και λοιπά slogan :D

Αρχική απάντηση από nick_p

επισης Hercules παιζει και το τσαμπα......και μην σας ακουγεται περιεργο γιατι για να κατεβαζεις μεσο ΟΤΕ με 3mbps για παραδειγμα θες μια συνδεση κοντα στα 20mbit

Όχι δεν ισχύει αυτό, συνήθως στο καλώδιο όσο έχεις τόσο κατεβάζεις.

Αντίθετα στο wifi, το ότι κλειδώνει το σήμα σου (όπως αναφέρεις) στα 54Mbps δεν σημαίνει και πολλά πράγματα, το πόσο κατεβάζεις εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως:

->ποιότητα στόχευσης (αν η κεραία κοιτάει το γάμο του καραγκιόζη τότε χάνεις πολλά πακέτα = πρέπει να ξανασταλούν = χάνεις bandwidth).

->πρωτόκολλο διασύνδεσης (σε 802.11b με θεωρητικό 11mbit έπιανε ~600-700kb/sec, ενώ τα 802.11a > 3Mbyte/sec).

και ΠΑΡΑ πολλά άλλα (π.χ. χρήση κατάλληλου driver).

Αρχική απάντηση από Hercules

Το να δεις πάντως το ασύρματο δίκτυο σαν έναν τρόπο για να έχεις τσάμπα ή πολύ φθηνά internet είναι φτωχό σαν σκεπτικό(ειδικα με τις τρέχουσες τιμές των DSL).

Όντως, αν και το internet είναι αυτό που έχει βοηθήσει στην εξάπλωση των ασύρματων δικτύων (ιδιαίτερα με το μοτίβο "μοιράζω το μπουρί μου").

Αρχική απάντηση από nick_p

ειμαι κατοχος του κομβου haistas #8360

Από εξοπλισμό πώς πας?

Οπτική πάντως έχουμε

http://wind.awmn/?page=nodes&subpage=plot&a_node=8360&b_node=3433&width=570&height=250

(μιας και πόσταρα το κατεβατό, να βγάλουμε και κάνα link, μην πάει χαμένο :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:31]

Όχι δεν ισχύει αυτό, συνήθως στο καλώδιο όσο έχεις τόσο κατεβάζεις.

Αντίθετα στο wifi, το ότι κλειδώνει το σήμα σου (όπως αναφέρεις) στα 54Mbps δεν σημαίνει και πολλά πράγματα, το πόσο κατεβάζεις εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως:

->ποιότητα στόχευσης (αν η κεραία κοιτάει το γάμο του καραγκιόζη τότε χάνεις πολλά πακέτα = πρέπει να ξανασταλούν = χάνεις bandwidth).

->πρωτόκολλο διασύνδεσης (σε 802.11b με θεωρητικό 11mbit έπιανε ~600-700kb/sec, ενώ τα 802.11a > 3Mbyte/sec).

και ΠΑΡΑ πολλά άλλα (π.χ. χρήση κατάλληλου driver).

Από εξοπλισμό πώς πας?

Οπτική πάντως έχουμε

http://wind.awmn/?page=nodes&subpage=plot&a_node=8360&b_node=3433&width=570&height=250

(μιας και πόσταρα το κατεβατό, να βγάλουμε και κάνα link, μην πάει χαμένο :p)

ναι ισχυουν ολα αυτα αλλα ποτε δεν τα πετυχαινεις.......

ουτε στον OTE ουτε καν με -63db σημα που εχω εγω με τον diasnet....

αλλα αναλογικα εαν το πας για να εχεις τις ταχυτητες του δικτυου στον οτε πρεπει να πληρωνεις τα μαλιοκεφαλα σου......

επιμενω στο θεμα internet γιατι εχω γνωρισει πολλους καρμιριδες....:D

οσο για το bb για δωσε στοιχεια.........

το url δεν λεει χρηστες........(μην πιστευεις και πολυ τι λεει το wind!!!)

εγω εχω ταρατσο pc με cm9 και παιζω στα -63db με diasnet (Γαλατσι)

επισης εχω ενα d-link και εχω 7 πελατες φιλαρακια μου και μη επανω..

τωρα σκεφτομαι για κανα δυο ακομα bb να κομπλαρω......;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα 28+ mbit (κοντά στα 30 συνήθως) τα πιάνω (σε κοντινό link βέβαια).


$iperf -c 10.2.31.225 -t 60 -i 5 -p 80
------------------------------------------------------------
Client connecting to 10.2.31.225, TCP port 80
TCP window size: 16.0 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[ 3] local 10.2.31.230 port 32942 connected with 10.2.31.225 port 80
[ 3] 0.0- 5.0 sec 16.6 MBytes 27.9 Mbits/sec
[ 3] 5.0-10.0 sec 16.6 MBytes 27.8 Mbits/sec
[ 3] 10.0-15.0 sec 17.0 MBytes 28.6 Mbits/sec
[ 3] 15.0-20.0 sec 17.1 MBytes 28.7 Mbits/sec

Το url του κόμβου μου είναι εδώ:

http://wind.awmn/?page=nodes&node=3433

Λογικά όπως κοιτάς προς Γαλάτσι, είμαι λίγο πιο δεξιά σου (αν έχω καταλάβει που είσαι).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 23:08]

Εγώ πάντως τα 28+ mbit (κοντά στα 30 συνήθως) τα πιάνω (σε κοντινό link βέβαια).


$iperf -c 10.2.31.225 -t 60 -i 5 -p 80
------------------------------------------------------------
Client connecting to 10.2.31.225, TCP port 80
TCP window size: 16.0 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[ 3] local 10.2.31.230 port 32942 connected with 10.2.31.225 port 80
[ 3] 0.0- 5.0 sec 16.6 MBytes 27.9 Mbits/sec
[ 3] 5.0-10.0 sec 16.6 MBytes 27.8 Mbits/sec
[ 3] 10.0-15.0 sec 17.0 MBytes 28.6 Mbits/sec
[ 3] 15.0-20.0 sec 17.1 MBytes 28.7 Mbits/sec

Το url του κόμβου μου είναι εδώ:

http://wind.awmn/?page=nodes&node=3433

Λογικά όπως κοιτάς προς Γαλάτσι, είμαι λίγο πιο δεξιά σου (αν έχω καταλάβει που είσαι).

καλα πας.....εγω μιλαω μεσα απο dc...τα 12mbps...

πως εκανες τις παραπανω μετρησεις??

ρε συ εισαι και εσυ γαλατσι.......ξερεις ποσες προτασεις ειχα αλλα δεν συμφερει γιατι τι να λεει να κλησουμε κυκλο με γαλατσι???

σκοπος ειναι να εκανα ενα με περιστερι παραδειγμα που θα ειχε και κανα δυο ακομα αυτος με κορυδαλλο και πιο κατω για να διευριναμε τον κυκλο μας......

ετσι καλυπτεστε καλυτερα και εσεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p

καλα πας.....εγω μιλαω μεσα απο dc...τα 12mbps...

πως εκανες τις παραπανω μετρησεις??

ρε συ εισαι και εσυ γαλατσι.......ξερεις ποσες προτασεις ειχα αλλα δεν συμφερει γιατι τι να λεει να κλησουμε κυκλο με γαλατσι???

σκοπος ειναι να εκανα ενα με περιστερι παραδειγμα που θα ειχε και κανα δυο ακομα αυτος με κορυδαλλο και πιο κατω για να διευριναμε τον κυκλο μας......

ετσι καλυπτεστε καλυτερα και εσεις...;)

Πατήσια είμαι, όχι Γαλάτσι.

Μην αγχώνεσαι για εμάς, καλυπτόμαστε μια χαρά ;)

Για σένα κοίτα τι παίζει, που έχεις 500 πελάτες και μόνο ένα λινκ :p

’σε που το 1 απ'τα 2 λινκ μου κοιτάει Αιγάλεω, οπότε βγήκες και περιστέρι με τη μία ;) (άντε με τις 2) :hehe:

ps το "πρόγραμμα" μετρήσεων λέγεται debian


Linux version 2.6.14-2-k7 (Debian 2.6.14-6) (fs@debian.org) (gcc version 4.0.3 20051201 (prerelease) (Debian 4.0.2-5))

Αρχική απάντηση από trendy

Κοίτα να δεις που θα βγάλουμε και link στο thelab forum...

Από σένα περιμένω να μου χωρέσεις το slack 11 σε 128άρα γι' αυτό μη λες πολλά και στρώσου στη δουλειά, κατά φαντασίαν φαντάρε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [03-10-2006 23:28]

Πατήσια είμαι, όχι Γαλάτσι.

Μην αγχώνεσαι για εμάς, καλυπτόμαστε μια χαρά ;)

Για σένα κοίτα τι παίζει, που έχεις 500 πελάτες και μόνο ένα λινκ :p

’σε που το 1 απ'τα 2 λινκ μου κοιτάει Αιγάλεω, οπότε βγήκες και περιστέρι με τη μία ;) (άντε με τις 2) :hehe:

ps το "πρόγραμμα" μετρήσεων λέγεται debian


Linux version 2.6.14-2-k7 (Debian 2.6.14-6) (fs@debian.org) (gcc version 4.0.3 20051201 (prerelease) (Debian 4.0.2-5))

Από σένα περιμένω να μου χωρέσεις το slack 11 σε 128άρα γι' αυτό μη λες πολλά και στρώσου στη δουλειά, κατά φαντασίαν φαντάρε.

στειλε ενα pm με το κινητο σου και σε εχω αμεσα υποψην μου..........;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.