Jump to content


ata και sata δίσκοι σε μια μητρική


kots

Recommended Posts

παιδιά αν βάλω έναν δίσκο sata στην μητρική όπου εκεί θα εγκαταστήσω στα windows... και στην ίδια μητρική βάλω έναν παλιό ata που έχω, σαν αποθηκευτικό χώρο για τα αρχεία μου, λέτε να υπάρχει πρόβλημα στην σταθερότητα ή στην ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απολυτως προβλημα δεν θα εχεις.Εαν εχεις σκοπο να βαλεις το λειτουργικο αλλα και τα προγραμματα καπου τοτε καλυτερα να τα βαλεις στον sata(εχει πολυδιαβαστει στο XS και εχει διαπιστωθει προσωπικα και απο αλλα μελη του Lab οτι τα κλασσικα προγραμματα για o/c τρεχουν παραδοξως καλυτερα στους sata και γενικοτερα τα win XP εχουν καυτερη συπεριφορα)οχι πως εαν τα βαλεις στον ΑΤΑ θα χεις ιστοριες

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ενώ συνδέθηκαν και οι δύο δίσκοι, κατά την εγκατάσταση από το cd των windows... μου λεγε κάτι π@@ριες ότι δεν υπάρχει χώρος που να είναι συμβατός με τα windows xp...

έκανα disable την ide θύρα, και μόνο τότε μπόρεσα κι έκανα κανονικά την εγκατάσταση των windows. και μετά αφού μπήκαν τα windows έκανα enable την θύρα. και όλα μέχρι στιγμής δείχνουν οκ..

ερώτηση,,,, υπάρχει πρόβλημα που είναι και οι δυο δίσκοι μάστερ? + το ντιβιντι 3 συσκευές μάστερ?

Link to comment
Share on other sites

DVD και HDD ΑΤΑ στο ιδιο καναλι δεν γινετε να παιζουν και οι 2 μαστερ...

Το σατα μην το μπλεκεις ειναι αλλο καναλι...

Μαλλον θα εχεις τον ΑΤΑ HDD στο IDE 1 ως master και το DVD στο ΙDE 2 ως master οποτε δεν εχεισ προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σωστά έτσι ακριβώς είναι. και είναι και μάστερ ο sata ο δίσκος...

επί τι ευκαιρία να ρωτήσω κάτι που σε μερικούς ίσως φανεί γελοίο αλλά εγώ δεν ξέρω την απάντηση...

οι δίσκοι sata έχουν διαφορές από τους sata 2? δηλαδή η μητρική μου σηκώνει sata, υπάρχει περίπτωση να μπει και sata2 ή είναι ένα τελείως διαφορετικό κανάλι???

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κανάλι είναι ίδιο βύσμα καλώδιο κλπ.

H διαφορά είναι στον controller και λίγο στον δίσκο.

Γι αυτό οι sata II δίσκοι έχουν ένα jumper από το οποίο τους ρυθμίζεις να δουλεύουν σε sata1.

Επίσης η διαφορά επιδόσεων είναι από ελάχιστη ως μηδενική.

Το sata 1 έχει θεωρητικό όριο 150MB/s και το sataII 300MB/s και οι δίσκοι που υπάρχουν με τη βία φτάνουν τα 100MB/s

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Antonisjk

Paidia, exw 2 IDE sklirous kai agorasa kai enan SATA. Enw ton syndesa kai ekana enable sto bios tin epilogi gia SATA, den ton anagnwrizei to systima. Ti mporw na kanw?

Θέλεις να κάνεις εγκατάσταση τα win στον SATA ή δεν τον βλέπεις μέσα απο τα windows;

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να περάσεις drivers για τον sata controller. Πας στο site της μητρικής σου, βρίσκεις το μοντέλο σου και κατεβάζεις τους drivers για τον sata controller. Φαντάζομαι θα έχει και οδηγίες για πως να τους περάσεις, αν όχι εδώ είμαστε πάλι ;)

EDIT: Επίσης αν η μητρική σου υποστηρίζει μόνο sata1 θα πρέπει να βάλεις το jumper που είναι πάνω στον δίσκο για να λειτουργεί σε sata1.

υγ. Ρίξε μια ματιά και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Antonisjk [Σήμερα, στις 10:07]

Paidia, exw 2 IDE sklirous kai agorasa kai enan SATA. Enw ton syndesa kai ekana enable sto bios tin epilogi gia SATA, den ton anagnwrizei to systima. Ti mporw na kanw?

Όταν λες δεν το αναγνωρίζει το σύστημα τι εννοείς; Δεν τον βλέπει ούτε στο bios ή δεν τον βλέπουν τα windows;Αν είναι το δεύτερο θέλει απλώς διαμόρφωση ο δίσκος.

(Δεξί κλικ στο My Computer>Manage>Disk Management>δεξί κλικ πάνω στον δίσκο και format)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από regent [Σήμερα, στις 11:54]

Όταν λες δεν το αναγνωρίζει το σύστημα τι εννοείς; Δεν τον βλέπει ούτε στο bios ή δεν τον βλέπουν τα windows;Αν είναι το δεύτερο θέλει απλώς διαμόρφωση ο δίσκος.

(Δεξί κλικ στο My Computer>Manage>Disk Management>δεξί κλικ πάνω στον δίσκο και format)

Αυτό πρέπει να είναι. Τώρα κάνω τη διαμόρφωση, και σας ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.