Jump to content



Σωστος Καθαρισμος Οθονης TFT


EvilRyu

Recommended Posts

Εχω την οθονη της LG L1732P 17" και εχω αγορασει αυτα τα μαντηλακια καθαρισμου

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=502&product=474304

Ειναι ο σωστος και ενδεδειγμενος τροπος για να την καθαρισω?Υπαρχει μηπως κανενας κινδυνος?

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου (οχι κολλητος μου) που εχει (ιδια μαρκα κιολας με τη δικια σου οθονη) μου ειπε οτι χρησιμοποιει κατα διαστηματα κατι αναλογο με αυτο που λες στο post σου χωρις κανενα προβλημα.

Παντως δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο. :)

Στεγνο πανακι και that's all.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EvilRyu [Σήμερα, στις 12:13]

Εχω την οθονη της LG L1732P 17" και εχω αγορασει αυτα τα μαντηλακια καθαρισμου

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=502&product=474304

Ειναι ο σωστος και ενδεδειγμενος τροπος για να την καθαρισω?Υπαρχει μηπως κανενας κινδυνος?

Αυτά ακριβώς έχω κι εγώ. Είναι τέλεια :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από elvor

Το στεγνό πανάκι που έχει μέσα παρατήρησα ότι είναι αρκετά σκληρό και φοβάμαι για γρατζουνιές.

Αυτός είναι ο λόγος που τα αποφεύγω και εγώ (σε συνδυασμό με την χαμηλή ποιότητα γενικά της συγκεκριμένης μάρκας).

Μαντιλάκια + υγρό + πανάκι καθαρισμού φακών είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο συχνα διατηρουμε καθαρη μια επιφανεια τοσο πιο ευκολα καθαριζεται και διατηρειται σαν την 1η ημερα.

απο μενα απαλο χαρτι κουζινας μαζι με ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ νερο (που δεν αφηνει αλατα στην οθονη) ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.........

υποψην να γινεται μια φορα το μηνα.......εαν αφησουμε την οθονη κανα 3μηνο 4μηνο και πιασει μπιχλα πανω με το χαρτι κουζινας και το απιονισμενο θα φτιαξουμε λασπη:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 21:54]

υποψην να γινεται μια φορα το μηνα.......

Δηλαδή δεν υπάρχουν άτομα σαν εμένα που δεν αντέχω να βλέπω ούτε την παραμικρή δαχτυλιά ούτε την παραμικρή σταγονίτσα επάνω στην οθόνη τους και να είναι μ' ένα πανάκι στην καβάτζα ώστε να την καθαρίζουν συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχουλουσε και τοσο το ποσο σκληρο ειναι το πανακι,αλλωστε δεν βαζω πολυ δυναμη.Αυτο το καθαριστικο που ειναι στο υγρο πανακι ειναι ασφαλες 'η θα κανει καμια ζημια μακροπροθεσμα στην οθονη?Ειμαι και καινουργιος κιολας στις TFT οθονες και δεν ξερω ουτε 1 μηνα δεν την εχω.Πιστευω οτι ειναι πιο ευαισθητες απο τις CRT.

Παντως καθαριζω και τις οθονες του DS με αυτα.Ειδικα την touch screen την εκανε καινουργια:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καθαρισμός με AJAX και εφημερίδα.....:devil:

Πλάκα κάνω φυσικά .... πέρα απο την πλακα, νομίζω πως τα υγρά πανάκια είναι μία πολύ καλή λύση, ειδικά αν έχει να καθαριστεί αρκετο καιρό ...!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Με λευκο αζαξ δεν?.....

Παντως οχι με χαρτι κουζινας γιατι αυτο εχει λακουβιτσες και μπορει να γρατζουνισει.....

Στο laptop καμια φορα, επειδη εχει μικρες μικρες κυλιδες, το εκανα με ... Μπατονετα!!!!!!....

Παντως με λευκο αζαξ και "πανι" γυαλιων πιστευω ειναι οκ...

Τι λετε?...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gkatsogr [Σήμερα, στις 15:29]

Εγώ χρόνια τώρα χρησιμοποιώ τα Look που είναι για γυαλιά οράσεως και όχι μόνο και δέν έχω κανένα πρόβλημα!

Ναι κ αυτο, αν και ειναι λιιιιιιγο σκληρουτσικη η επιφανεια......

Link to comment
Share on other sites

Μακραν η καλυτερη λυση παιδες ειναι το εξης :

Παιρνουμε ενα μικρο ποτηρακι και ριχνουμε λιγο ξυδι (εγω βαζω ΤΟΠ πχ :D ) ισα-ισα ωστε να καλυφθει ο πατος με μια πολυ λεπτη στρωση. Γεμιζουμε το υπολοιπο με νερο μεχρι πανω. Μετα παιρνουμε λιγο βαμβακι το ποτιζουμε και το στιβουμε πριν το βαλουμε πανω στην οθονη ετσι ωστε να ειναι υγρο αλλα να μην σταζει. Καθαριζουμε απαλα την οθονη και αν ειναι πολυ βρωμικη το ξανακανουμε 1-2 φορες. Τελος με ενα καθαρο βαμβακι την σκουπιζουμε απαλα στο τελος.

Ετσι δεν μενει ιχνος βρωμιας (σκονη, δαχτυλια) και δεν παθαινει τιποτα η οθονη. Αυτος ο τροπος προτεινεται απο Philips, Samsung και αλλες εταιρειες και το εχω δοκιμασει σε 2 laptop (το ενα με γυαλιστερη επιφανεια) και πολλες TFT οθονες ...

Give it a try :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

οσο πιο συχνα διατηρουμε καθαρη μια επιφανεια τοσο πιο ευκολα καθαριζεται και διατηρειται σαν την 1η ημερα.

απο μενα απαλο χαρτι κουζινας μαζι με ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ νερο (που δεν αφηνει αλατα στην οθονη) ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.........

υποψην να γινεται μια φορα το μηνα.......εαν αφησουμε την οθονη κανα 3μηνο 4μηνο και πιασει μπιχλα πανω με το χαρτι κουζινας και το απιονισμενο θα φτιαξουμε λασπη:p

Σωστα τα λες ... αν εχει πιασει πολυ σκονη τοτε καλυτερα να σκουπιζουμε με ενα καθαρο βαμβακι την σκονη και μετα να κανουμε αυτο που ειπα με το βρεγμενο βαμβακι γιατι οντως δημιουργειται λασπη. :p

Link to comment
Share on other sites

εγω την καθαριζω με πανι απο μικροϊνες και απιονισμενο νερο, την κανουν καινουργια!

προσοχη στα azax και τα λοιπα καθαριστικα, καπου ειχα διαβασει οτι μπορουν να κανουν

κακο στην οθονη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 16:00]

Μακραν η καλυτερη λυση παιδες ειναι το εξης :

Παιρνουμε ενα μικρο ποτηρακι και ριχνουμε λιγο ξυδι (εγω βαζω ΤΟΠ πχ :D ) ισα-ισα ωστε να καλυφθει ο πατος με μια πολυ λεπτη στρωση. Γεμιζουμε το υπολοιπο με νερο μεχρι πανω. Μετα παιρνουμε λιγο βαμβακι το ποτιζουμε και το στιβουμε πριν το βαλουμε πανω στην οθονη ετσι ωστε να ειναι υγρο αλλα να μην σταζει. Καθαριζουμε απαλα την οθονη και αν ειναι πολυ βρωμικη το ξανακανουμε 1-2 φορες. Τελος με ενα καθαρο βαμβακι την σκουπιζουμε απαλα στο τελος.

Ετσι δεν μενει ιχνος βρωμιας (σκονη, δαχτυλια) και δεν παθαινει τιποτα η οθονη. Αυτος ο τροπος προτεινεται απο Philips, Samsung και αλλες εταιρειες και το εχω δοκιμασει σε 2 laptop (το ενα με γυαλιστερη επιφανεια) και πολλες TFT οθονες ...

Give it a try :cool:

Το εχω ακουσει αλλα....δεν θα μυριζει λιγο???.....

Link to comment
Share on other sites

Έλεος βρε παιδία...εγώ το τρίβω με γυαλόχαρτο :)

Συγνώμη αλλά τι ξύδια ξόρκια και μαντζουνιές..

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.AMA00005

5 ευρώ έχει. Το πλαίσιο έχει και ένα άλλο που είναι "νταμιντζάνα" πάλι με 5.5 ευρω.

Και εδω μόντες και πειράματα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από katevastiras

Έλεος βρε παιδία...εγώ το τρίβω με γυαλόχαρτο :)

Συγνώμη αλλά τι ξύδια ξόρκια και μαντζουνιές..

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.AMA00005

5 ευρώ έχει. Το πλαίσιο έχει και ένα άλλο που είναι "νταμιντζάνα" πάλι με 5.5 ευρω.

Και εδω μόντες και πειράματα.. :)

το ξυδακι δουλευει καλυτερα απο οποιαδηποτε λυση. Δεν θα σου αφησει κανεναν λεκε (ουτε σημαδια με την κατευθυνση που σκουπισες την TFT) και οπως ειπα και πιο πανω το προτεινουν και οι εταιρειες. Την λυση αυτη την ειχα βρει στο google παλια, αφου ειχα δοκιμασει ενα σωρο πανακια, μαντηλακια H/Y και ενα σωρο αλλα συστηματα καθαρισμου. Η ποσοτητα ξυδιου ειναι τοσο μικρη (ισα να καλυψει τον πατο οπως σου ειπα!) που αποκλειεται να μυρισει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.