Jump to content



Το SLI τερμάτισε�..και άναψε η θράκα�.


Mainframe

Recommended Posts

Παιδιά αν και έχω ταχτεί εναντίον της υδρόψυξης νομίζω ότι πρέπει να κάνω μια παραχώρηση σχετικά με τις κάρτες γραφικών που έχω. Πάνω στο σύστημα έχω δύο 7800 GT σε SLI. Αυτές με την σειρά τους δίνουν πάνω στο HP L2465 monitor σε native ανάλυση (1920 Χ 1200). Προχθές έπεζα το Half Life Episode 1 σε γραφικά και ανάλυση τερματισμένα . Ξαφνικά μετά από καμία ώρα αρχίζω να βλέπω κάποια μικρά artifacts. Κοιτάω θερμοκρασίες και τις βλέπω στα κόκκινα, σχεδόν 93 Cο. Κατεβάζω τους χρονισμούς από 480 στα 460 και λέω να ξαναδοκιμάσω μετά από κανένα μισάωρο αφού πρώτα κλείσω το PC. Ανοίγω και φορτώνω πάλι το Half Life Episode 1 σε γραφικά και ανάλυση τερματισμένα Παίζω για καμιά ώρα και ξανά τα ίδια Αrtifacts και θερμοκρασίες πάλι στα κόκκινα. To δοκίμασα με Quake και Doom όπου στα 1600 Χ 1200 (εκεί τερματίζουν) δεν είχα τόσο έντονο το προβλήματα (δεν είχα artifacts και οι θερμοκρασίες ήταν σχεδόν στους 80 βαθμούς) Τώρα σκέφτομαι για να λύσω αφενός το πρόβλημα το θορύβου και αφετέρου να δροσίσω λίγο τις κάρτες γραφικών να βάλω το Thermaltake Tidewater Dual VGA Water Cooling Kit

Υπάρχει ένα σχετικό review

http://www.overclockercafe.com/Reviews/cooling/Tt_Tidewater_Dual/index.html ) που όμως δεν με έπεισε. Εσείς τι πιστεύετε πως θα είναι καλύτερο? Να το αφήσω ως έχει? Να βάλω το συγκεκριμένο κιτ ή να πάω να βάλω κάτι ποιο σύνθετο πάνω? Σημειωτέο πως είμαι άσχετος από υδρόψυξη οπότε αν προτείνετε κάποια σύνθεση και μιλάω μόνο για κάρτες γραφικών παρακαλώ να είναι ολοκληρωμένη ώστε να ξέρω ακριβώς τι θα ζητήσω από το εκάστοτε μαγαζί.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν αξιζει...και δεν νομιζω να δεις και μεγαλες διαφορες σε πολυωρο gaming...ασε που δεν ειναι και οτι πιο αθορυβο.

Πηγαινε για μια πιο custom λυση για να δεις πραγματικες διαφορες ή στην τελικη παρε 2x HR-03

και θα δεις σιγουρα διαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 14:08]

...προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν αξιζει...και δεν νομιζω να δεις και μεγαλες διαφορες σε πολυωρο gaming...ασε που δεν ειναι και οτι πιο αθορυβο.

Πηγαινε για μια πιο custom λυση για να δεις πραγματικες διαφορες ή στην τελικη παρε 2x HR-03

και θα δεις σιγουρα διαφορα ;)

.....Σχετικά με τις H3-03 είναι φύσης αδύνατων να χωρέσουν σε SLI.....και ιδιαίτερα στις XFX που έχουν και μεταλικό πλάισιο μπροστά από την κάρτα....:(

Link to comment
Share on other sites

Καλο airflow εχεις στο κουτι σου?Αν ναι και δεν θελεις να ξοδεψεις πολλα τοτε πιστευω οτι με δυο Accelero θα εισαι μια χαρα.Καλη η HR-03 δεν λεω αλλα :

1)Απο οσο ξερω δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα

2) Με τη τιμη της περιπου στα 40-45 ευρω δεν ειναι οτι φθηνοτερο κυκλοφορει...

@ Μainframe To μεταλλικο πλαισιο στις XFX αφαιρειται ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 14:14]

.....Σχετικά με τις H3-03 είναι φύσης αδύνατων να χωρέσουν σε SLI.....και ιδιαίτερα στις XFX που έχουν και μεταλικό πλάισιο μπροστά από την κάρτα....:(

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 14:17]

@ Μainframe To μεταλλικο πλαισιο στις XFX αφαιρειται ;)

..και αν προσεξες μπορεις να βαλεις την μια απο πανω και την αλλη απο κατω...ετσι πιστευω θα χωρεσουν....και μακρια απο Accelero...απλα θα ειναι μια η αλλη με την μαμισια ψυξη απλα δεν θα εχεις θορυβο..και δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το ζητουμενο σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδέυτηκα :confused:

Τελικά να πάρω το Thermaltake Tidewater Dual VGA Water Cooling Kit ? Να περιμένω για την H3-03? η να βάλω το Accelero αφού πρώτα βγάλω το μεταλλικό πλαίσιο?

Το παραπάνω κιτ το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

..και αν προσεξες μπορεις να βαλεις την μια απο πανω και την αλλη απο κατω...ετσι πιστευω θα χωρεσουν....και μακρια απο Accelero...απλα θα ειναι μια η αλλη με την μαμισια ψυξη απλα δεν θα εχεις θορυβο..και δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το ζητουμενο σου !!!

Την δοκιμασες και εβγαλες αυτο το συμπερασμα?

Γιατι σε XFX 7800GT (σαν του Mainframe δηλ.) με το που εβαλα την Accelero ειδα μεχρι και -10° C σε full load.Καλα για το θορυβο δεν λεω τιποτα γιατι απλα δεν υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

Την Accelero την καλοβλέπω γιατί απλά καλύπτει και τις μνήμες ενώ όλες οι άλλες λύσεις σου δίνουν ram sinks, που όπως φαίνεται και από το λινκ που έδωσα πιο πάνω, δεν είναι τόσο αποτελεσματικά, απεναντίας είναι χειρότερα από την stock ψήκτρα. Αναλυτικότερα για το Thermaltake Tidewater (Dual) VGA Water Cooling Kit ..

Finally, the memory. I believe we all know that the stock air cooling will do better because you have air moving across the memory chips whereas with the water block you do not. But how much difference does it really make? To test this we installed the Tt aluminum RAM sinks that came with the Tidewater unit first and used these in conjunction with the stock GPU air cooler. This helped keep as many variables equal for our testing as possible. Using our IR Thermometer again, we recorded the temperatures off the RAM sinks themselves. Correct, this is not a true temperature reading for the memory but provided we are taking the same measurement, the same way for each setup, the measurement becomes a valid relative useable value.

post-4025-1416072806,7763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 16:29]

Την δοκιμασες και εβγαλες αυτο το συμπερασμα?

Γιατι σε XFX 7800GT (σαν του Mainframe δηλ.) με το που εβαλα την Accelero ειδα μεχρι και -10° C σε full load.Καλα για το θορυβο δεν λεω τιποτα γιατι απλα δεν υπηρχε.

...ναι την εχω δοκιμασει σε SLi config που ειναι και το ζητουμενο...δεν λεω οτι ειναι μαπα αλλα επειδη ο ανθρωπος εχει SLi και οχι μονη καρτα...και δεδωμενου οτι το Accelero βγαζει ολο τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι....παλι θα εχει προβλημα ...αν ζηταγε για μονη καρτα καλως αλλα τωρα δεν το βλεπω σαν καλη λυση!!

Στην τελικη βαλε 2xArctic Cooling NV Silencer 5 (rev.3) και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω Zalman VF900-cu. Αθόρυβη, συμπαγές μέγεθος, αποτελεσματική. Την έχω σε X1900gt και είμαι ευχαριστημένος.

Απλά καλό θα έιναι να βελτιώσης και τη ροή στο κουτί σου με το sli, διότι αλλιώς η θερμοκρασία που απάγεται από τις κάρτες, θα μένει μέσα στο κουτί. Κανα πλαινό fan, ή πιο δυνατό πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα πάρω οπωσδήποτε......Το θέμα είναι να δω μια διαφορά στις θερμοκρασίες γιατί όπως πάει αντί για θράκα, θα ψήνω μπριζόλες στις 7800.....! Και επειδή δεν πάει άλλο, σήμερα το απόγεμα θα κάνω την αγορά - την κίνηση απελπισίας, οπότε αν υπάρχει και κανείς άλλος να πει καμία γνώμη, παραπάνω από ευπρόσδεκτος.......:look:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Arctic Cooling NV Silencer 5 rev.3 ?

Ναι απλα εχε υπ'οψην σου οτι η silencer ειναι dual slot σε αντιθεση με την Accellero που ειναι single.Αν σε παιρνει χωροταξικα, παρτη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.