Jump to content



Εξοπλισμός WLAN - προτάσεις


inertiacreep

Recommended Posts

Καλησπέρα στα παιδιά!

Εδώ και κάποιο καιρό οραματιζόμστε με ενα φίλο το στήσιμο ενός ασύρματου δικτύου με κεραίες των 2.4 GHz, για τους κλασικούς λόγους (gaming, file sharing και internet για μένα!!!) Τα σπίτια μας βρίσκονται σε απόσταση 1,5 χιλιομέτρων περίπου, οπτική επαφή υπάρχει...άπλετη, όπως επίσης και ενα AP της Planet (WAP-4000). Καθώς όμως είμαι λιγο πολύ άσχετος με το θέμα (χωρίς εμπειρία με ασύρματα δίκτυα), θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Τί κεραίες να προτιμήσω (κατευθυντικές)? Πόσα dbi να είναι, για να καλύψουν την απόσταση, και τι άλλο πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά τους? Απ'οτι έχω διαβάσει μακριά από Stella Doradus, αλλά για άλλες δεν έχω σχηματίσει γνώμη.

2) Θα ήταν καλύτερα να βάλω άλλο ένα WAP-4000 ή κάποιο άλλο AP? Θα έχω προβλήματα αν βάλω διαφορετικό? (εννοώ ασυμβατότητες ή δεν ξέρω τι άλλο...είπαμε είμαι ψιλοάσχετος με τα WLAN).

To budget είναι γύρω στα 200 για 2 κεραίες και 1 AP.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις προτάσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προτιμήσεις όσο το δυνατόν πιο κατευθυντική κεραία γίνεται για να έχεις καλύτερη ενίσχυση στην απολαβή του σήματος καθώς και μικρότερους πλευρικούς λοβούς, που σημαίνει ότι θα κάνεις και θα δέχεσαι παράλληλα ελάχιστες παρεμβολές.

Σου προτείνω 24dBi Pacific Wireless ή 24dBi Andrew. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λύση των ασύρματων κοινοτήτων με πιάτο 80εκ και feeder poyntig.

Για το ap που λες δεν έχω γνώμη, αλλά για να είσαι νόμιμος πρέπει η συσκευή που θα ρίξεις πάνω στις κεραίες να κατεβάζει την ισχύ στα 0dB! Σίγουρα το κάνουν όλα τα cisco, για τα υπόλοιπα θα πρέπει να το ψάξεις. Επίσης γίνεται και από τις συσκευές που δέχονται το openwrt firmware, όπως linksys wrt54, toshiba, asus wl500g. Ρίξε μια ματιά στο wiki του openwrt.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...όμως και πάλι έχω 2 ερωτησούλες (και με συγχωρείς-έιτε αν γίνομαι σπαστικός)

1) Πιάτο με feeder? Υποθέτω οτι αγοράζονται ξεχωριστά...πού βρίσκουμε τέτοια? Επίσης τις κεραίες όσο και να τις ψάχνω, μόνο σε σελίδες του awmn.net τις βρίσκω! Πού θα τις βρώ? κάποιο link?

2) Όταν λες οτι πρέπει το AP να κατεβάζει την ισχύ σε 0dB, πως, πότε και γιατί γίνεται αυτό? Όσον αφορά το WAP-4000 που έχουμε, δεν λέει στο manual του κάτι αντίστοιχο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 15:00]

Καλησπέρα στα παιδιά!

Εδώ και κάποιο καιρό οραματιζόμστε με ενα φίλο το στήσιμο ενός ασύρματου δικτύου με κεραίες των 2.4 GHz, για τους κλασικούς λόγους (gaming, file sharing και internet για μένα!!!) Τα σπίτια μας βρίσκονται σε απόσταση 1,5 χιλιομέτρων περίπου, οπτική επαφή υπάρχει...άπλετη, όπως επίσης και ενα AP της Planet (WAP-4000). Καθώς όμως είμαι λιγο πολύ άσχετος με το θέμα (χωρίς εμπειρία με ασύρματα δίκτυα), θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Τί κεραίες να προτιμήσω (κατευθυντικές)? Πόσα dbi να είναι, για να καλύψουν την απόσταση, και τι άλλο πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά τους? Απ'οτι έχω διαβάσει μακριά από Stella Doradus, αλλά για άλλες δεν έχω σχηματίσει γνώμη.

2) Θα ήταν καλύτερα να βάλω άλλο ένα WAP-4000 ή κάποιο άλλο AP? Θα έχω προβλήματα αν βάλω διαφορετικό? (εννοώ ασυμβατότητες ή δεν ξέρω τι άλλο...είπαμε είμαι ψιλοάσχετος με τα WLAN).

To budget είναι γύρω στα 200 για 2 κεραίες και 1 AP.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις προτάσεις σας...

ο ενας πρεπει να παιξει τον ρολο του acess point και ο αλλος του client

εγω θα σου ελεγα να παρεις....

2 πιατα 80αρια

2 feeder στα 2.4ghz

2 d-link -900AP+

2 pigtail για να ενωσεις feeder me d-link

αυτος ο εξοπλισμος απο τους καλυτερους πιστευω....

αν και εγω θα σου πρωτεινα αφου κανεις που κανεις τον κοπο να τα φτιαξεις ολα αυτα ννα συνδεθειτε στο AWMN και να εχεις και τσαμπα internet και 11mbit συνδεση.....;)

και θα παιζεις online παιχνιδια οχι μονο με τον φιλο σου αλλα με ολο το λεκανοπεδιο εαν θες....

file sharing με 5000 μελοι....

τι αλλο θες???????????:p

Link to comment
Share on other sites

nick_p το μάμησες... όχι και 5000 μέλη, μόλις που φτάσαμε τους 500 στο dc. Και μην κολλάς στο τσάμπα internet, δεν είναι αυτός ο σκοπός για να βάλει κανείς ασύρματο. Κάποτε (παλιά στο Τέξας) που οι dsl κόστιζαν πάνω από 50 και dslam είχαν 5 κέντρα σε όλη την Ελλάδα υπήρχε μία καλή δικαιολογία αλλά πλέον είναι χαμένος χρόνος και χρήματα. Αν θέλει κάποιος να συνδεθεί με ασύρματο, το κάνει για να μάθει σα χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως 500 εκεινη την στιγμη...............

ο αριθμος εχει ξεπερασει τα 9000 μελοι στο wind .....εγω σου λεω πως ειναι συνδεμενοι κανονικα τα 5000..........οχι πως εκεινη την στιγμη ειμαστε 5000.......;)

εγω προσωπικα εχω τον κομβο haistas #8360 στην κατοχη μου και το εκανα οταν πληρωνα 90 για μια 384 συνδεση αλλα δεν εχει σημασια.....απο την στιγμη που κανεις την αρχη κολλας.....

ασε που ειμαι και ηλεκτρονικος και ασχολουμε περα απο υπολογιστες mods και τα σχετικα και με τα δικτυα........

ειναι καλη φαση...;)

εγω εχω ξενιασει...:D

Link to comment
Share on other sites

Μη σε παρασύρει το wind. Έχει μεν 10.000+ καταχωρήσεις αλλά μόνο 532 κόμβοι είναι αυτή τη στιγμή που γράφω στο backbone. Σύνολο με τους πελάτες στα ap's είναι 1400. Και εγώ έχω κόμβο κοντά στα 3 χρόνια σε Ηράκλειο και Αθήνα και το μόνο σίγουρο είναι ότι δε ξεγνοιάζω. Πάντα κάτι νέο θα θέλω να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 23:04]

Μη σε παρασύρει το wind. Έχει μεν 10.000+ καταχωρήσεις αλλά μόνο 532 κόμβοι είναι αυτή τη στιγμή που γράφω στο backbone. Σύνολο με τους πελάτες στα ap's είναι 1400. Και εγώ έχω κόμβο κοντά στα 3 χρόνια σε Ηράκλειο και Αθήνα και το μόνο σίγουρο είναι ότι δε ξεγνοιάζω. Πάντα κάτι νέο θα θέλω να δοκιμάσω.

ρε Trendy οχι ρε.....αποκλειεται.......

532 κομβοι χ 6 πελατες ο καθενας μεσο ορο =πανω απο 3000 χρηστες.....

ξεχασες τις ηρωικες μερες που λεγανε πως γεμιζαν καργα οι servers για CoD2,Lineage2,counter strike,wow??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 23:17]

Και ποιος σου είπε ότι έχουν όλοι οι backbone κόμβοι ap;

Στην Αγία Παρασκευή μόνο οι jchr και machine22 έχουν, σε σύνολο 11 κόμβων, με λιγότερους από 6 πελάτες ο καθένας.

ξερω και εγω μωρε.......:confused:

απο την μια ειναι αυτοι που λες και εσυ

και απο την αλλη ομως εχεις τυπους σαν τον αλεξανδρο στο καμματερο που εχει κανει το σπιτι του πυργο του AIFEL με τοσες κεραιες και φιλοξενει καμια 10αρια πελατες....:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μιλάμε, παίρνω


sotorouter:~# route -n |grep -c ath0
234
sotorouter:~# route -n |grep -c ath1
222
sotorouter:~#

456 routes.

’ρα βλέπω γύρω στους 500 κόμβους.

Οι πελάτες δεν νομίζω ότι είναι τόσοι πολλοί, αρκετοί χρήστες δεν έχουν omni (π.χ. εγώ).

Προσωπικά υπολογίζω ~1000 με τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι όλοι οι κόμβοι σαν τον Αλέξανδρο. Οι πιο πολλοί είναι χωρίς omni, σαν εμένα και το sotiri, ενώ και όσοι έχουν δε σημαίνει ότι θα έχουν και 10 clients. Στο δια ταύτα το wind μετράει 1400 περίπου ενεργούς κόμβους, μου φαίνεται ρεαλιστικό νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...χαίρομαι που στην Αθήνα τουλάχιστον υπάρχει ενδιαφέρον για WiFi, εδω κάτω στην Καλαμάτα δεν παίζει τπτ. Και στο awmn.net που κοίταξα, όσον αφορά την πόλη μου, υπάρχουν ποστς από το 2002 μέχρι τώρα του στύλ "ετοιμαζόμαστε"...για πόσο ακόμα...

Προς το παρόν θα στηθεί δίκτυο μεταξύ εμού και του φίλου μου μόνο, και για αργότερα ψήνουμε κι άλλους να μπούν.

Θα πάρουμε 2 grid κεραίες καλύτερα, λόγω ύψους και αέρα δεν πολυεμπιστεύομαι τα πιάτα (με τους αέρηδες των Καλαμών όλα μπορείς να τα περιμένεις). Και μάλλον κάποιο AP της D-Link, έχει ενας φίλος και μου τα προτείνει ανεπιφύλακτα...οπότε αν ξαναχρειαστώ βοήθεια εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.