Jump to content


τροφοδοτικο σε full case,δε μπαινει,συμβουλες?


antreas9

Recommended Posts

δεν ξερω πως ακριβως να περιγραψω αυτο που θελω,οποτε δειξτε λιγο υπομονη...

πηρα ενα καινουργιο τροφοδοτικο,ζαλμαν,500αρι, 108 ευρω.

παει να το βαλει ενας φιλος μου χθες στο κουτι μου (chieftec full case), και διαπιστωνουμε,οτι στην τρυπα που εχει για το τροφοδοτικο,χωραει σχεδον ολο το καινουργιο ζαλμαν...

για να βιδωσει,πρεπει να ειναι στον αερα,κ να βιδωσουν μονο οι 2 πλαινες βιδες(υπερβολικα ριψοκινδυνο).

θυμηθηκε ο φιλος μου οτι το προηγουμενο τροφοδοτικο μου,ειχε ενα πλαισιο,που εμπαινε στην τρυπα,καλυπτε το κενο,κ επετρεπε στο τροφοδοτικο να στερεωνεται στις 2 κολωνες που περνουν απο κατω,ετσι ωστε να ειναι πολυ στερεο.

ξερετε που μπορω να βρω ενα τετοιο πλαισιο,ή καποια αλλη πατεντα τελος παντων που να μη με αναγκασει να πουλησω καινουργιο τροφοδοτικο,αλλα να μπορεσω να στερεωσω κ να βιδωσω το τροφοδοτικο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, όλα τα τροφοδοτικά που ξέρω έχουν ίδιες διαστάσεις ύψους και πλάτους, ακριβώς για να μπαίνουν σε όλα τα κουτιά! Το Zalman αυτό πώς βγήκε μικρότερο;

Λες πως βιδώνουν μόνο οι δυο πλαινές...δλδ είναι χαμηλότερο από το παλιό; Μια φωτο θα βοηθούσε πολύ!

To πλαίσιο που λες πως είχε το παλιό σου PSU, το έδωσες κι αυτό να υποθέσω, ε;

Πού το βρήκες, δεν ήταν μαζί με το κουτί;

Μία λύση είναι να κόψεις ένα κομμάτι λαμαρίνα ή αλουμίνιο στις διαστάσεις του πλαισίου που λες, να του κάνεις τις απαραίτητες τρύπες και να βιδώσεις το Zalman εκεί και στη συνέχεια στο κουτί.

Ας απαντήσουν και οι κάτοχοι Chieftec που θα ξέρουν καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο αυτο,το εδωσα μαζι με το προηγουμενο τροφοδοτικο ,αλλα ευτυχως,ειχα κρατησει το τηλεφωνο του παιδιου που το εδωσα,ο οποιος με τη σειρα του δεν το ειχε ουτε χρησιμοποιησει,ουτε πεταξει,κ μου ειπε οτι αυριο θα μου το φερει.

δεν ειναι το τροφοδοτικο μικροτερο,ιδιο με τα αλλα ειναι(κ αρκετα βαρυ,με παρα πολλα καλωδια!),απλα δεν ειχα προσεξει οτι το πλαισιο αυτο ηταν του πυργου,νομιζα οτι υπηρχε μεσα στο τροφοδοτικο...

Link to comment
Share on other sites

τελικα,δυστυχως δε λυθηκε το θεμα,καθοτι απο προχθες μεχρι σημερα,ο τυπος ΔΕΝ σηκωνει το τηλεφωνο του,δεν απανταει σε μηνυματα,εχει εξαφανιστει (κ να πεις οτι το ειχε αναγκη αυτο το πλαισιο,να πω παει στο καλο).

σκεφτεται κανεις τι μπορω να κανω?πασα βοηθεια δεκτη,γιατι ειναι κριμα να πεταξω πυργο που πηρα 90 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

οχι,καμια σχεση.

σκεψου το ως εξης:

το τροφοδοτικο,χωραει να περασει ΟΟΛΟΚΛΗΡΟ,μεσα απο τη τρυπα που εχει ο πυργος.

υπηρχε αυτο το περιφημο πλαισιο που λεω,που βιδωνε πανω στο κουτι,κ το τροφοδοτικο βιδωνε πανω στο πλαισιο,αλλα τωρα πια δεν υπαρχει,γιαυτο ρωταω για λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατασκεύασε καινούριο πλαίσιο.

Βρες ένα κομμάτι λαμαρίνα 1-2 χιλ κόψε ένα εσωτερικό κενό ίσα να βιδώνει το τροφοδοτικό, και τις εξωτερικές διαστάσεις να βιδώνουν στο κουτί.

Πρώτα φτιάξε μοντέλο από χαρτόνι.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας σε παρακαλώ το ακριβές μοντέλο του κουτιού και του τροφοδοτικού. Μου φένεται πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ και ας έχω και εγώ το Chieftec FULL ATX BA-01. Το κουτί σου όπως όλα τα Chieftec πρέπει να έχει τρύπα για psu όπως είναι στην παρακάτω φωτο. Είναι έτσι?

post-4025-1416072811,9577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το μοντελο ειναι το atx,cx03. και ναι,ετσι ειναι,αλλα βλεπεις οτι το κουτι σου εχει απο μεσα ενα ακομα πλαισιο,πανω στο οποιο βιδωνει το τροφοδοτικο κανονικα?αυτο δεν εχω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Κατασκεύασε καινούριο πλαίσιο.

Βρες ένα κομμάτι λαμαρίνα 1-2 χιλ κόψε ένα εσωτερικό κενό ίσα να βιδώνει το τροφοδοτικό, και τις εξωτερικές διαστάσεις να βιδώνουν στο κουτί.

Πρώτα φτιάξε μοντέλο από χαρτόνι.

Αν δε βρεις με κάποιο τρόπο το πλαίσιο του chieftec η μόνη λύση είναι αυτή

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεις οτι για να αλλαξω λαμπα...θελω οδηγιες χρησεως(που λεει ο λογος),καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι για μενα αυτο...τελος παντων,σε αυτο σιγουρα δε φταιτε εσεις,αλλα εγω που δεν προσεξα καθολου τι πρεπει να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη επισημανση :

Η μόνη διαφορά είναι ότι η μια τρύπα στήριξης του τροφοδοτικού θα πέφτει έξω...

Μικρό το κακό βέβαια...δοκίμασε το andreas9 δε χάνεις τπτ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πολλές παραλαγές. Για παραδειγμα να βιδώσεις το PSU απο την μία πλευρά πάνω στο κουτί και να βάλεις μόνο ένα λαμάκι από την άλλη μεριά. Τώρα αν θες και την τέταρτη βιδα του PSU να την βιδώσεις (όπως σωστά παρατήρησε ο inertiacreep) μπορείς αντί για λαμάκι, να βαλέις γωνία. Νομίζω πως στο practiker θα βρείς κάτι σχετικό. Οπότε ανοίγεις με το τρυπανάκι δύο τρύπες - αφού πρωτα μετρήσεις, και είσαι κούκλος;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε,αν δεν μπορεσω να βρω πουθενα ετοιμο πλαισιο,θα το δοκιμασω... αλλα θελω να σε ευχαριστησω καμια....χιλιαρα φορες,για το σχεδιαγραμμα,που με βοηθαει πολυ να καταλαβω τι εννοεις...καθως κ για το χρονο σας...η τελευταια προσπαθεια να βρω πλαισιο,θα γινει σημερα,στο μαγαζι πλαισιο...αν δε βρω,θα ακολουθησω τις οδηγιες σας κατα γραμμα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,παιδια,το θεμα λύθηκε.

πως?

το κουτι ηταν αγορασμενο 07/07 απο πλαισιο.

πηρα τηλ,μιλησα με 2-3 υπευθυνους,στους οποιους εξηγησα οτι το κουτι το ειχα παρει τοτε,γιατι το ειχα βρει σε προσφορα (Αληθεια ειναι,απο 95 τοτε,το ειχαν 75),αλλα τον υπολογιστη πηγα να τον στησω τωρα(ψεμα ειναι αυτο βεβαια),οπου κ ανακαλυψα οτι λειπει το συγκεκριμενο πλαισιο.

Δεν εβρισκαν πουθενα καποιο ανταλλακτικο,ενω κ κατω,ειχαν τελειωσει τα κουτια,αλλα ευτυχως,ενα παληκαρι απο το hardware,που με γνωριζει καθοτι συχνος πελατης,εβγαλε αυτο που ειχε στη "βιτρινα" απο πισω του,στο οποιο ετσι κ αλλιως ελειπαν καποια μερη,κ μου εδωσε το πλαισιο,οποτε ,τελικα, τελος καλο,ολα καλα!

Ενταξει,με ενα μικρο ψεμα βεβαια,αλλα.....δεν κοκκινιζω κ πολυ...

Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.