Jump to content


Θερμοκρασία pentium d830?


masteripper1416003167

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

Θα ήθελα μια μικρή ενημέρωση όσον αφορά τις θερμοκρασίες του Pentium D830

Τις προάλλες έκανα μια τραμπα το δικό μου μηχάνημα (A64 3700+ Sandiego) με Pentium D830

Αυτό που με ανησυχεί και φαντάζομαι έχει παιδέψει αρκετούς είναι σχετικά με τις θερμοκρασίες του.

Σε κατάσταση idle είναι περίπου 45 -47 C και όταν δουλεύει τσιμπάει άνετα τους 72-73.

Σαν ψύκτρα χρησιμοποιώ την Gigabyte 3D Rocket Pro περίπου στις 3200 στροφές.Θα ήθελα καταρχήν να επιβεβαιώσω αν οι

τιμές είναι φυσιολογικές και κατα 2ον εαν βάλω την μαμά ψύκτρα τι βαθμούς περίπου θα πιάνω στις ανάλογες καταστάσεις.

Βασικώς ρωτάω γιατί η gigabyte δεν έχει αυτόματη ρύθμιση στροφών και πρώτον είναι κουραστικόν να το ρυθμίζω σε κάθε

περίπτωση και δεύτερο σιγουρα υπάρχει η περίπτωση να ξεχαστώ και να το αφήσω το μηχανάκι να ψήνεται.

Για να προλάβω έχω βάλει και AS5 ακολουθώντας τις οδηγίες αλλά διαβάζω που και που οτι καλυτερα να την απλώσεις παρά

να αφήσεις την ψύκτρα να την απλώσει.

Οι προδιαγραφές του συστήματος είναι

Κουτί Tt Swing εισοδος 12εκ Tt περίπου 1700 στροφές ,έξοδος 12εκ (δεν θυμάμαι μάρκα) περίπου 1250 στροφές

Τροφοδοτικό το κλασσικό του Πλαισίου 420w (Θα αλλαχτεί εφόσον ελεχθεί με ένα Heroichi 385W)

CPU Pentium D830

MB Asus p5wd2 premium bios 0802 (Το προηγούμενο έδειχνε 3-4 βαθμούς παραπάνω !!!!)

2 Gb Buffalo 533

VGA Albatron 7300gs

HDD 250gb WD (40c όταν δουλεύει σχετικά βαριά)

Τέλος η μητρική φτάνει 48C και μου κάνει εντύπωσει γιατί κοτσάρισα ανεμιστηράκια και στο Northbridge & Southbridge που

έχει την δίοδο του να μετρήσω και αμα είναι να δω αν μπορώ να την ψύξω καλύτερα.

Προτάσεις όπως ψύκτρες θηρία, υδρόψυξη και τα λοιπα απορρίπτονται λόγω έλλειψης σάλιου εκτός εαν ενδιαφέρεται κανένας

να κάνει τράμπα μια ψύκτρα με μια εξωτερική καρτα video Kworld DVD Maker USB 2.0 & 1 μηχανικό KVM switch(σκέτο χωρίς

καλώδια)

Link to comment
Share on other sites

O 830, με ASUS P5LD2, του κολλητου μου εχει με ΤΤ blue orb 2 50+ idle και 70+ load. Καλά είσαι δηλαδή. Με την νορμαλ ψύχτρα, απλά είχε πολύ περισσοτερο θόρυβο. Απο θερμοκρασίες τα ίδια πάνω κάτω. Απλά δεν κοιτά ποτέ θερμοκρασίες και το αφηνει να ψήνεται...:p

Aν έχεις όρεξη κοίτα αν δουλεύει με μικρότερο vcore μπάς και κρυώσει λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Λογικές τεμπς . Με νερό είχα κάπου 50-60 [idle-load] μέχρι που ψόφησε η l20 [την ψόφησε ο 805δλδ] Αν δεν γίνεται το κουτί φουρνάκι το cpu δεν εχει προβλεμ πάντως. Εκτός και αν θές καλύτερο overclock θα πρεπει να καταφύγεις σε νερό η σε TOP αερόψυξη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.