Jump to content



Συνεργεια αυτοκινητων


ea6gka

Recommended Posts

λοιπον εχω ενα φιεστα 1.4 κλπ , μπαχαλο μεγαλο και ετσι.

παω στο εξουσιοδοτημενο, και μου λενε στα 50Κ θες , ιμαντες αρκουδισιον και δυναμο , φιλτρα ολα , λαδια και μπουζια + φιλτρο καμπινας + γενικο κοιταγμα (δλδ ξυσιμο) = .............................

........................................

..........................600 ΕΥΡΩ

μιλαμε εχασα το φως μου , τρελαθηκα επεσα κατω αναισθητος. Ρε πας καλα του λεω , τι 600 ευρω κανει να αλλαξω ολη τη καμπινα με δερμα , να βαψω το μισο αμαξι. Μου λεει τι να κανουμε ετσι ειναι . ΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΚΛΕΦΤΕΣ πατε καλα ρε ?

περνω τηελφωνο φιλο με ανεξαρτητο tuning και ετσι , του λεω ποσο κανουνε ολα αυτα στη λιανικη τα ανταλακτικα, 140 ευρω μου κανει. τα συμπερασματα δικα σας .:TD:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοινό μυστικό πως στα συνεργεία συνήθως ''βαράνε'' βασιζόμενοι στην ανιδεότητα του κόσμου απο μηχανολογικά . Μπορει να πάς το αμάξι σου και να χτυπάει κάτι ας πουμε , να το φτιάξει με κοστος 10e και να σου πει εβαλα αυτο το αλλο και το αλλο .

Δεν κανουν βέβαια ΟΛΟΙ έτσι ούτε ΌΛΑ τα συνεργεία λειτουργούν καθε αυτόν τον τρόπο . Δυστηχώς όμως συμβαίνει.

Ps . Για 600e σου δίνω εγώ το δικό μου . Ανταλαγή ξέρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Από που περίμενες ότι θα βγάλουνε λεφτά? Ίδια πολιτική και οι γερμανικές βιομηχανίες. Σου πουλάνε το Passat σε δελεαστική τιμή και μετά στα παίρνουν πίσω με τα εξουσιοδοτημένα service (όποιος τολμάει δοκιμάζει να βγει εκτός εγγύησης και ελπίζει να μην γίνει καμμιά στραβή)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

αρχίζω να τα παίρνω.

Αρχική απάντηση από tristeno

Θα κατέβω υποψήφιος βουλευτής μόλις επιστρέψω Ελλάδα. Δεν πάει άλλο. :p

Πολύ καλά ξεκίνησες λοιπόν :p

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε γιωργο γιατι στο msn δεν μου τα ειπες καλα...μονο ιμαντες και δυναμο να αλλαξεις ειναι κοντα στο 400 εργασια δεν θα παρουν? μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

@micheif τα τακακια ενος golf 5 με ενος ibiza τι διαφορα εχουν....?γιατι εγω στον παζαροπουλο πληρωσα 110 ευρω...μαλλον κατιδεν καταλαβες καλα...;)

edit:ακυρο το οτι εγραψα george τωρα καταλαβα...ιμαντες για το a/c και το δυναμο...

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

edit 2: ρε μηπως σου ειπαν για τα 60κ και δεν καταλαβες καλα?:p :p

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι ειχα δει καποια στιγμη διαφημηση πανω σε λεωφορειο απο την ενωση μηχανικων (ή κατι τετοιο) που ελεγε οτι συμφωνα με καποιον νομο δεν χανεις την εγγυηση του αυτοκινητου σε οποιο συνεργειο και να πας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από scrolllock

νομίζω οτι ειχα δει καποια στιγμη διαφημηση πανω σε λεωφορειο απο την ενωση μηχανικων (ή κατι τετοιο) που ελεγε οτι συμφωνα με καποιον νομο δεν χανεις την εγγυηση του αυτοκινητου σε οποιο συνεργειο και να πας.

ευχαριστω για τη πληροφορια φιλε , θα το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra [Χθες, στις 20:51]

@micheif τα τακακια ενος golf 5 με ενος ibiza τι διαφορα εχουν....?γιατι εγω στον

1ον Δεν εχουν τα ιδια τακακια.(Αλλα και τα ιδια να μην εχουν δεν δικαιολογηται 200% πανω)

2ον Πληρωνεις το ονομα VW (και τα τετοια μου κουνιουντε:p).

3ον Ναι τοσο μου ειπανε και -10% στην Καρεντα.

4ον Κοιτανε να κλεψουν απο παντου!

5ον Παζαροπουλος στη Πειραιως εγινε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδιά δουλεύω σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων Hyundai - kia.

οι τιμές που αναφέρετε είναι όντως λίγο υπερβολικές... (εννοώ ότι ζητάνε πάρα πολλά κάποιες αντιπροσωπείες).

ήρθε σήμερα ένας πελάτης εδώ για service accent 04. 45000 service, λάδι, φλαδιού, φαέρος, ιμ δυν, ιμ χρονισμου, ιμ τιμονιου, ιμ a/c. + φίλτρο γύρης (το φίλτρο καμπίνας που λέμε).

του έκανα προκοστολόγηση, όλο το service μαζί με τις εκπτώσεις κτλ κτλ, θα του βγει 250 ευρώ (σημείωση 50 ευρώ για να καταλάβετε έχει μόνο το φίλτρο γύρης. αν δεν το αλλάξει πέφτουμε κατευθείαν στα 200 ευρώ)....

μόλις το άκουσε αυτός, πήδηξε ως το ταβάνι, άρχισε να βρίζει, κτλ κτλ. και φυσικά έφυγε. δηλαδή αν είχε το φιέστα τι θα έκανε?

αλήθεια ea6gka τι σου είπε αυτός ο τύπος? πόση ώρα θέλει για να τα φτιάξει όλα αυτά? γιατί να ξέρετε στις αντιπροσωπείες πληρώνετε με την ώρα... στις περισσότερες τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

τα kia αληθεύει ότι έχουν δωρεάν service εφ'όρου ζωής?

Αρχική απάντηση από scrolllock

νομίζω οτι ειχα δει καποια στιγμη διαφημηση πανω σε λεωφορειο απο την ενωση μηχανικων (ή κατι τετοιο) που ελεγε οτι συμφωνα με καποιον νομο δεν χανεις την εγγυηση του αυτοκινητου σε οποιο συνεργειο και να πας.

χωρίς να ασχολούμαι με τον τομέα, έχω την υποψία ότι την βασική εγγύηση (δηλ. τα 2 χρόνια) δεν τα χάνεις σε οποιοδήποτε συνεργείο έχει τέλος πάντων κάποια πιστοποίηση (iso?) ότι είναι συνεργείο κι όχι μανάβικο.

αυτά που δίνουν όμως οι κατά τόπο αντιπροσωπείες (π.χ. fiat= 5 χρ. εγγύηση μηχανικά μέρη ή mitsubishi = 7 χρόνια εγγύηση) ίσως να απαιτούν το service να γίνεται στην αντιπροσωπεία (οπότε ούτος ή άλλως και να βγάλει κάτι, με τις υπερτιμολογήσεις που γίνονται θα στο πάρει πίσω).

Υπάρχει κι άλλη παράμετρος πάντως: η ποιότητα των ανταλλακτικών.

Απ'όσα ξέρω, παίζουν 3 κατηγορίες καινούρια: γνήσια, ιμιτασιόν και επισκευασμένα.

Υποτίθεται ότι στις επίσημες αντιπροσωπείες βάζουν γνήσια (κάτι το οποίο δεν ισχύει πάντα, μερικές φορές απλώς χρεώνουν γνήσια).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.