Jump to content



Σοβαρο προβλημα στο pc


kokonik

Recommended Posts

Καλησπερα!

Εχω το εξης προβλημα

Εχθες το βραδυ επαιζα ενα παιχνιδακι οπου κολησε.Κανω restart και μετα την πρωτη μαυρη εικονα με τηε αναφορες σε μνημη,dvd και τα διαφορα λιγο πριν με περασει στα windows μου πεταει πανω αριστερα μια παυλιτσα που αναβοσβηνε.Περιμενα αλλα τιποτα...Κανω restart παλι να μπω σε safemode αλλα στο ιδιο σημει κολησε παλι.Παω για φορματ.Κανω φορματ,βαζω windows xp pro.sp2 και περναμε κανονικα το πρωτο σταδιο οπου και μπενει μεσα κανονικα

α)Το mouse δεν δουλευε ως usb,το router δεν αναβει το λαμπακι με το usb.Eχω ενα πραγματακι που μεταφερι δεδομενα απο το κινητο στο Pc το βαζω και αναβει κανονικα σε ολες της usb Θυρες οπως και η καμερα..Τι συμβενει εδω?Μου χαλασε router και μοντεμ?Η αν αλλαξω καλωδιο στο router θα παιξει κανονικα?

β)Εχω το cd της motherboard αλλα δεν μπορω να περασω drivers γιατι το cd ειναι γρατζουνισμενο!Μηπως φτεει που δεν εχω περασει αυτο?Εχει μεσα drivers για usb αλλα γιατι να παιζει καμερα και αυτο για το κινητο?

γ)Πανω στο φορματ και ενω εκανα ntfs το κανονικο με το που πηγε 100% και πριν αρχισει η εγκατασταση τον windows μου εβγαλε μυνημα οτι ο δισκος μπορει να ειναι καταστραμενος και σταματαει η εγκατασταση.Ετσι μετα το εκανα με ntfs/γρηγορο..Τι διαφορα εχουν αυτα?

Το βασικο που θελω ειναι να δουλεψει το router για να εχω internet μια που εβαλα μια συνδεση τωρα απλη για να κανω αυτο το ποστ και μηπως βρω τιποτα

Περιμενω καποια απαντηση.Ευχαριστω

motherboard

http://www.motherboard.cz/mb/ecs/L4VXA2%20V10C.htm

Model ecs P4X400-8235

Chipset Vendor:VIA Technologies Inc

Chipset Model ProSavageDDR P4X333 CPU to PCI Bridge

BIOS Version VIAP4X - 42302e31

CPU Intel Pentium 4 2.66

Video Bios Version Version 4.36.20.41.00

Μemory 512

Winxp pro

router :speedtouch 530

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο δίσκος τα 'παιξε....

Τι μάρκα είναι και πόσο καιρο τον έχεις?

Δοκίμασε κανα άλλο δισκο να δείς τι γινεται...

Drivers εδώ μάλλον: http://www.viaarena.com/Driver/via_hyperionpro_v510a.zip

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκος ειναι 200αρης seagate τον εχω 3-4 μηνες το πολυ.Εχω και εναν 40αρι maxtor..Μπορει να εχει σχεση αυτο για το οτι δεν βλεπει το router και το mouse?

Ξεχασα να πω οτι οταν παω να βαλω drivers του speedtouch μου βγαζει

http://img246.imageshack.us/my.php?image=routerkg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν έχεις driver για την κάρτα δικτυου. Αν είναι ενσωματομένη μάλλον είναι της via. Drivers στο viaarena.com ή στο cd (site) της μητρικής.

Πέρνα όλους τους τελευταιους drivers και αν δεν δουλέψει κάνε Low level format.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καρτα δικτυου αλλα με usb ειμαι

Το ποιο κοντινο που βρηκα ειναι αυτο L4VXA2(V1.0A) εγω εχω L4VXA2(V1.0F) οπου δεν υπαρχει πουθενα

http://www.ecs.com.tw/ECSWeb/Downloa...nuID=0&LanID=0

Γιατι οταν τρεχω το setup μου βγενει κανονικα ο installshield wizard και μεσα σε 1 δευτερο παει στο 100% και μετα φευγει το παραθυρο χωρις να εχει εγκαταστηση τιποτα?

http://img143.imageshack.us/my.php?image=wizardxi6.jpg

Υπαρχει αλλος τροπος να το περασω?

Link to comment
Share on other sites

α)Το mouse δεν δουλευε ως usb,το router δεν αναβει το λαμπακι με το usb.Eχω ενα πραγματακι που μεταφερι δεδομενα απο το κινητο στο Pc το βαζω και αναβει κανονικα σε ολες της usb Θυρες οπως και η καμερα..Τι συμβενει εδω?Μου χαλασε router και μοντεμ?Η αν αλλαξω καλωδιο στο router θα παιξει κανονικα?

Έχω το ίδιο μόντεμ σε usb σύνδεση και πριν από δύο μέρες αντιμετώπισα ένα παρόμοιο πρόβλημα. Πριν μπει στα windows κολούσε σε μια μαύρη οθόνη. Το καλό βέβαια ήταν ότι έμπαινε σε safe mode και το ότι μου έκανε το ίδιο και στο δεύτερο pc οπότε κατάλαβα πως έφταιγε το μόντεμ. Με ένα restart καθάρισα.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

Με τα XP SP2 περνιούνται και usb 2.0 drivers.

Λογικά θα έπρεπε να παίζει. Για δες στην διαχειριση συσκευών αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...?

Οχι ειναι ολα καλα.Δεν εχει κανενα ερωτηματικο...Αρα πρεπει να τα περασα καλα..Εβαλα και οτι ειναι για την μητρικη...Αλλα τιποτα.

α)Αυτο δεν θα επρεπε με το που ανοιγει το pc να ελεγε βρεθηκε νεο υλκικο(για το router)και να με περνουσε στην εγγατασταση των drivers του router?

β)Αν παρω το router και το συνδεσω στο pc στην εταιρια που δουλευω,αν ειναι οκ δεν θα πρεπει να αναψει το λαμπακι του usb?

γ)Οταν βαζω το καλωδιο του ethernet στο pc και στο router αναβει το λαμπακι του ethernet.Αν παρω μια καρτα δικτυου λετε να δουλεψει?Και αν ναι πρεπει να παρω καποια συγκεκριμενη?

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια ερωτησουλα.Στο pc πισω εχω μια θυρα ethernet.Προφανως εχω ενσωματωμενη στην μητρικη.Στον πινακα ελενχου δεν εχω επιλογη <τοπικη συνδεση δικτυου>Αυτο σημενει λογικα οτι δεν εχω περασει τους drivers LAN της μητρικης.Οτι drivers της motherboard για lan και αν κατεβασω εχουν μεσα ενα winsetup οπου οταν το ανοιγω μου λεει: can not find proper NIC τι ειναι αυτο και δεν με αφηνει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.