Jump to content



Φθινη TFT 19" (LG 1919 ή Samsung 920N ή Philips 190V7FB?)


SlotKiller

Recommended Posts

Θελω να αγορασω μια φθινη 19αρα (max 240) και ειμαι αναμεσα στην LG 1919 και την Samsung 920N

Η τιμη ειναι παρομοια (210-220).

Ο λογος που προτιμω την samsung ειναι οτι φαινεται να εχει πολυ καλυτερα χρωματα και γενικοτερα καλυτερο panel. Απο την αλλη ομως δεν εχει zero pixel και εχει τυχει σε εναν (απ οτι διαβασα) να την παρει και να εχει προβλημα με ενα pixel.

Εχει δει κανενας την 1919?

Ποια προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ειναι! :T:

link: http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2322&v_Item=4293

αλλα μηπως δεν εχει τοσο καλη εικονα;

Θελω να πω.. μηπως το τελικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο με την 920N (D-Sub)

H καρτα γραφικων του pc ειναι μια MSI 4200Ti (οι πρωτες Ti που ειχαν βγει.. ισως και απο σειρα 3) με DVI-I (νομιζω). Πρεπει να βρω και adaptorα λογικα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, εμφανισιακα, πιο πολυ απο αυτες τις 3 μου αρεσεις η 190V7FB Philips.

Tην lg την 1915 (προγονος της 1919) που ειχα δοκιμασει δεν με χαλασε καθολου...

(για τα λεφτα της).

Τωρα σε σχεση με τις αλλες δεν ξερω ποια ειναι η καλυτερη. :rolleyes::p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

H καρτα γραφικων του pc ειναι μια MSI 4200Ti (οι πρωτες Ti που ειχαν βγει.. ισως και απο σειρα 3) με DVI-I (νομιζω). Πρεπει να βρω και adaptorα λογικα;

H οθόνη έχει D-Sub KAI DVI, οπότε κανένα πρόβλημα. Αν η Ti4200 έχει και DVI, ακόμα καλύτερα (μια Manli 4200 που έχω εγώ έχει και τα 2).

Τώρα, μάλλον Philips θα σου πρότεινα κι εγώ, βλέποντας την 190X6FB που αγόρασε φίλος πρόσφατα, μου άρεσαν τα χρώματα και η φωτεινότητα, ωραίο κομμάτι. Αν είναι στη μέση το (περισσότερο ψυχολογικό) θέμα της zero pixel εγγύησης, go for Philips!

Link to comment
Share on other sites

Αγοραστηκε η Samsung.

Εχω δυο 15" philips και δε μου αρεσουν τα χρωματα. (κατι S6)

Την samsung την ειδα στο πλαισιο και μου αρεσε πολυ. Αυριο θα δω αυτη που αγορασα... ελπιζω να ειναι ΟΚ :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω επειδη και εγω θελω να παρω μια tft (μαλον καμια lg1919 ) και εχω την ti4200 θα φαινονται καλα τα παιχνιδια σε μια 1024χ768 ή θα πρεπει να βαλω 1280 αναλυση επειδη ειναι 19" ??

σε αυτα τα λεφτα (δηλαδη το πολυ μεχρι 240 ευρω) υπαρχει καποια αλλη 19" με dvi εξοδο ,γιατι αυτη δεν εχει?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πρεπει να παιζει παντα με την native αναλυση για να εχεις ομορφη εικονα.

Η native εδω ειναι 1280χ1024.

H οθονουλα που πηρα ειναι παρα πολυ ωραια για την τιμη της. Κανενα καμενο πιξελ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους. είμαι καινούριος εδώ.διάβασα όσα περισσότερα ποστ μπορούσα αλλά ακόμα ε΄χς απορίες. έχει ενας φίλος μου την samsung 920N και την έχω δουλέψει αρκετά και μου αρέσει΄σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ την ίδια. βλέποντας και την philips 190v7fb μπήκα σε δίλειμα. ίσως το μόνο μειονέκτημα την samsung (κατά τη γνώμη μου) να είναι ότι δεν έχει DVI. Επειδή δεν έχω ιδέα τι λέτε?είναι όντως μειονέκτημα?είναι λόγος για τον οποίο να αγοράσω την philips αντι της samsung παρόλο που η samsung έχει καλύτερα χρώματα και γενικά όσο την έχω δει μου αρεσε αρκετα?

ευχαριστω!

(κυρίως ιντερνετ και παιχνίδια και κανένα word χρησιμοποιω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

γνωμη μου, αφου τη δουλεψες και σου αρεσε τι σκοτιζεσε με το αν εχει ή οχι δβι? σου αρεσε χωρις.... ε ωραια... παρτην!

ε απλά επειδή δεν ξέρω και πολλά απο ΤΦΤ και επειδή την οθόνη την κρατάω τουλάχιστον μια 5ετια σκέφτομαι μήπως αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάποια άλλη. κ συ μπορει να δεις κάτι και να σου αρέσει αλλά αν δεν εχεις δει και κάτι καλυτερο δεν καταλαβαίνεις την διαφορά! γιαυτό και γω ρωτάω μήπως και μου πει κάποιος "ναι καλή ειναι αλλα πχ η τάδε με DVI είναι πολύ καλύτερη..."

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα εξαμηνο περιπου ειχα δωσει τα ιδια χρηματα για δύο 15" Philips 150S οι οποιες πραγματικα ειναι η χειροτερη tft που εχω δουλεψει. Το κοντραστ δεν ανεβαινει πανω απο 50%... γινονται ολα λευκα.

Οποτε καταλαβαινεις οτι τα χρηματα που εδωσα για την samsung ειναι ελαχιστα.

Τωρα σαν οθονη ειναι πραγματικα παρα πολυ καλη. Πολυ καλυτερη απο την hercules 17" με hydis πανελ που εχω. Ειναι κοντα στα επιπεδα των ακριβοτερων LG (IMO).

επισης το dvi δε νομιζω οτι κανει τοσο μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Πριν ενα εξαμηνο περιπου ειχα δωσει τα ιδια χρηματα για δύο 15" Philips 150S οι οποιες πραγματικα ειναι η χειροτερη tft που εχω δουλεψει. Το κοντραστ δεν ανεβαινει πανω απο 50%... γινονται ολα λευκα.

Οποτε καταλαβαινεις οτι τα χρηματα που εδωσα για την samsung ειναι ελαχιστα.

Τωρα σαν οθονη ειναι πραγματικα παρα πολυ καλη. Πολυ καλυτερη απο την hercules 17" με hydis πανελ που εχω. Ειναι κοντα στα επιπεδα των ακριβοτερων LG (IMO).

επισης το dvi δε νομιζω οτι κανει τοσο μεγαλη διαφορα

ευχαριστώ φίλε. είμαι έτοιμος να την αγοράσω. αν μπορείς και ξέρεις πες τι ρυθμίσεις κάνεις για βέλτιστη εικόνα. είδα έχει κατι προγραμματα μαζί με την οθόνη. προσωπικά την εβαλα στην επιλογή ιντερνετ που έχει ίσως και κέιμενο.στο αλλο multimedia ή κατι τετοιο είναι πολύ φωτείνη. custom δοκίμασα αλλα απλά δεν την δούλεψα αρκετές ώρες για να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Πάντως για όσους ενδιαφέρονται για την 920N και έχουν carrefour κοντά, την έχει 199ε. ΤΟυλάχιστον μέχρι 3 μέρες που πέρασα.

την αγορασε ο κολλητος....τρελα..πολυ ωραια οθονουλα..

Link to comment
Share on other sites

το magic tune δε μου δουλεψε για καποιο λογο. Βγαζει το κλασικο μηνυμα λαθους των windows μολις εκκινει. Δυστυχως δεν εχω δοκιμασει σε αλλο pc. Εχει και ενα αλλο προγραμματακι αλλα διαπιστωσα οτι το αποτελεσμα ειναι καλυτερο χωρις να αλλαξω τα χρωματα. Εγω με custom δουλευω, αν και τα presets text & internet ειναι αρκετα καλα. το entertainment ειναι για παιχνιδια και ταινειες μονο.

Αρχική απάντηση από giorgos th.

την αγορασε ο κολλητος....τρελα..πολυ ωραια οθονουλα..

Μεγεια του!:T: Best value for money for sure :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.