Jump to content



Ψηνετε κανενας για ομαδικη SilenX


george1551

Recommended Posts

Καταρχας εδω στην Ελλαδα βρηκα αυτους τους ανεμιστηρες αλλα το Hac ως γνωστο

φαρμακειο :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: τους εχει φωτια.

Βρηκα απο γερμανια σε πολυ καλυτερη τιμη και ολη την σειρα,τα μεταφορικα δεν προκητε

να ξεπερασουν ακομα και για 30 ανεμιστηρες 12cm τα 30 ευρω με τιμη γυρω στα 18 ευρω

δηλαδη 12 ποιο κατω απο τον 12αρι με τις 1200 στροφες που δηνει το Hac , παιρνουμε

τον 12αρι με τις 1500 στροφες 14 db και Air flow 64 CFM / 108.8m³/h πραγματικα πολυ

καλος αλλα και αθορυβος .

Το ποβλημα μου ειναι οτι ειμαι χανια κρητης αρα δεν μπορω να οργανωσω ομαδικη.

Αν καποιος ειναι προθυμος να την οργανωσει εγω ειμαι μεσα για 2-3 ανεμιστηρια.

το λινκ ειναι εδω: SilenX

δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με αυτο το ποστ, αν υπαρχει παρακαλητε οποιος admin

να το σβησει αμεσα.

ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιαφερε και μενα να παρω silentx αλλα δε ξερω αν συμφερει σε σχεση με τους 12ρηδες του checkmate:

http://checkmate.gr/products.php?cid=35&PHPSESSID=2e9d1936beb3420c04efa6ecf4d78b25

15.8 ευρω 12ρης με :

Air Flow CFM 81

Noise 17 dBA

ο silentx 12ρης :

Air flow 90 CFM

Noise 18 db(A)

μου φαινεται οτι συμφερει καλυτερα μαζικη απο checkmate. :T:

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτωσεις τα χαρακτηριστικα που αναφερονται δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Οσον αφορα τους silenx τα χαρακτηριστικα ειναι απλα εξωπραγματικα σε ολα τα προιοντα τους.

Στους noctua εχει γινει λαθος απο την checkmate, συμφωνα με τον κατασκευαστη δινουν 81 κυβικα μετρα ανα ωρα δηλ ~48 cfm.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγω έναν 92μμ απο τα multirama που θα ήθελε να είναι αθόρυβος

αλλα δε του βγαίνει... μάπα το καρπούζι!

τα πιο αθόρυβα με απόδοση είναι τα coolermaster που έχω δοκιμάσει(42cfm απο 12cm ανεμιστήρι και 22db θόρυβο)

πιο κάτω απο ήχο με αυτή την ένταση θορύβου δεν βρήκα....

δύσκολη η επιλογή με βάση τα tech spec ο κάθε καραγκιοζάκος κατασκευαστής τα μετράει όπως θέλει....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη: Θεωρώ ότι με τα λεφτά που θα έδινε κάποιος για να γεμίσει το κουτί του με SilenX καλύτερα να πάει να στήσει μια υδρόψυξη, έστω και την έτοιμη της Thermaltake. Εγώ συμφωνώ για τους Noctua, 48CFM έχουν αλλά είναι αθόρυβοι και φαίνονται αρκετά ποιοτικοί ;)

Link to comment
Share on other sites

...παιδες αν ενδιαφερεστε παντως παιζει κονε για τους SilentX απλα θα πρεπει να ειναι απο 20 κομματια και πανω για να μοιραστουν τα μεταφορικα....για πειτε ποσοι ψηνεσται για να δω τι μπορω να κανω απο τιμη ;)

και μιλαμε για αυτον ετσι: Ixtrema Pro 120mm x 25mm 14dBA 64CFM !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...παιδες αν ενδιαφερεστε παντως παιζει κονε για τους SilentX απλα θα πρεπει να ειναι απο 20 κομματια και πανω για να μοιραστουν τα μεταφορικα....για πειτε ποσοι ψηνεσται για να δω τι μπορω να κανω απο τιμη ;)

και μιλαμε για αυτον ετσι: Ixtrema Pro 120mm x 25mm 14dBA 64CFM !!!

Για τα 20 κομμάτια τι τιμή βρίσκεις έκαστο περίπου ξέρεις?Γιατί έτσι μπορεί να ενδιαφερθούνε πολλοί που δεν ενδιαφέρονταν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 14:53]

αν είναι να καθυστερήσει λίγο (δηλαδή μετά το τέλος Οκτωβρίου) είμαι μέσα για 3

..εε ναι ρε συ αφού είπαμε να μαζευτεί λαός...άσε που από την ημέρα που θα ξέρουμε πόσα κομμάτια θέλουμε να υπολογίζεται και μια εβδομάδα ώσπου να έρθουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ixtrema Pro 120mm x 25mm 14dBA 64CFM 20ευρω και μετα προσθαιτουμε αν χρειαζεται ο καθενας μεταφορικα.

Τα θεωρω πεταμενα λευτα, απο τι στιγμη που υπαρχουν:

http://www.thermaltake.com/product/DCfan/Combo/a2330/a2330.asp

Ο 13ρης της thermaltake κανει κανονικα οπου κανει και ο 12ρης

16dB 54 Cfm , 6 ευρω απο eshop.

Δειτε και αυτον :

http://www.thermaltake.com/product/DCfan/Combo/a2329/a2329.asp

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp [Σήμερα, στις 15:00]

Ixtrema Pro 120mm x 25mm 14dBA 64CFM 20ευρω και μετα προσθαιτουμε αν χρειαζεται ο καθενας μεταφορικα.

Τα θεωρω πεταμενα λευτα, απο τι στιγμη που υπαρχουν:

http://www.thermaltake.com/product/DCfan/Combo/a2330/a2330.asp

Ο 13ρης της thermaltake κανει κανονικα οπου κανει και ο 12ρης

16dB 54 Cfm , 6 ευρω απο eshop.

Δειτε και αυτον :

http://www.thermaltake.com/product/DCfan/Combo/a2329/a2329.asp

...χωρίς παρεξήγηση ...αλλο ειναι το θέμα του thread...οπότε για τις απόψεις σου άνοιξε ενα άλλο topic :flower:

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι είναι πραγματικά δυνατοί, η αίσθηση που έχουν είναι 1.5 με 2 φορές ισχυρότερη από άλλους αντίστοιχους. Ακριβοί μεν αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.