Jump to content


Ασύρματο δίκτυο μεταξυ 2 ορόφων


blkik

Recommended Posts

Σκέφτομαι να μεταβώ σε DSL αγοράζοντας ασύρματο Modem-router.

Έχω δύο υπολογιστες σε δύο διαφορετικά δωμάτια λογικά θα βλέπονται χωρίς πρόβλημα.

Το ερωτημα μου είναι αν θέλω να συνδεθω με τον ακριβώς αποπάνω μου (3-3,5 μετρα ύψος σε πολυκατοικία), τι γίνεται? Μαλλόν δυσκολο το κόβω να έχει εμβέλεια μεσα από όροφο.

Το είχαμε σκεφτει και παλιοτερα με καλώδιο απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι αλλά δεν το κάναμε

ενναλακτικη υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι ρωτησα καποτε για το θεμα αυτο εναν τεχνικο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα ουτε χανεται η ταχυτητα... εχω και εγω ενα πισι στον οροφο απο πανω και σκεφτομαι για ασυρματη συνδεση....

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα είναι απόσο έχω μέχρι τώρα δει, ακόμα και με 'απλό' 802.11g 54Mbps AccessPoint μίας κεραίας σα το δικό μου που μια χαρά πιάνει.

Tώρα αν θες κάτι παραπάνω προτίμησε κάποιο που διαφημίζει μεγαλύτερη κάλυψη και υποστηρίζει το φρέσκο 802.11n

(edit) Trendy μίλησε :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλύφθηκά ευχαριστώ

Αρχική απάντηση από trendy

Κάντε και μία αναζήτηση στο φόρουμ προτού ρωτήσετε... Τέτοια θέματα έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν.

Αναζήτηση έκανα αγπητε αλλά θέμα για ασύρματη σύνδεση σε πολυκατοικία μέσα απο όροφο δεν βρήκα. Είμαι αρκετο καιρο στο forum και ξέρω που είναι το search.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα link αλλά σχεδόν όλα(πλην ενός) έιναι για αποστάσης 5-15 μέτρων στο ίδιο όροφο ή με συγκεκριμένο hardware. Eγώ ρώτησα για διαφορετικούς ορόφους σε πολυκατοικια με αύρματο DSL mόdem. Anyway επειδή βλέπω ότι τo κατέχεις το θέμα. Thanks

To Linksys WAG354G που δίνει η forhnet φαντάζομαι με μια κεραιούλα εξωτερικη θα κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, τοίχο έχεις και στις 2 περιπτώσεις. Μη σου πω ότι αν είσαι στον ίδιο όροφο μπορεί να παρεμβληθούν περισσότεροι του ενός τοίχοι, ενώ αν πας από όροφο σε όροφο έχεις μόνο το ταβάνι-πάτωμα.

Και το ασύρματο dsl modem τι διαφορά έχει από ένα access point ή ένα wireless router στο ασύρματο κομμάτι του;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω προβλημα με ενα fritz!box με wireless g οπου εχω 5 τοιχους (κοντα σχετικα)και ασανσερ...οποτε σκεφτομαι για 802.11n μπας και ησυχασω!

Εσυ αν εισαι με ενα τοιχο,χαλαρος εισαι!

Αλλα για καλο και για κακο τσεκαρε το πρωτα μπας και δε σε ικανοποιει...!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 2 χρόνια οι wireless routers εκπέμπουν με πολύ μικρή ισχύ... μερικές 10άδες mW... οπότε η απόσταση που καλύπτουν είναι καμιά 40 αριά μέτρα χωρίς εμπόδιο και ανάλογα με την ευαισθησία του δέκτη... και ευτυχώς δηλαδή...

Αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις σήμα πάρε ένα ρούτερ με βύσμα sma στην κεραία για να μπορείςνα του βάλεις μία με μεγαλύτερη απολαβή... εκεί κερδίζεις μερικά μετρα με εμπόδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 16:35]

Δεν έχει σημασία, τοίχο έχεις και στις 2 περιπτώσεις.

Σόρρυ, αλλά άλλο οπλισμένο σκυρόδεμα ,που έχει το πάτωμα, και αλλο τούβλα ,που έχει ο τοίχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jaco

Τα τελευταία 2 χρόνια οι wireless routers εκπέμπουν με πολύ μικρή ισχύ... μερικές 10άδες mW... οπότε η απόσταση που καλύπτουν είναι καμιά 40 αριά μέτρα χωρίς εμπόδιο και ανάλογα με την ευαισθησία του δέκτη... και ευτυχώς δηλαδή...

Αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις σήμα πάρε ένα ρούτερ με βύσμα sma στην κεραία για να μπορείςνα του βάλεις μία με μεγαλύτερη απολαβή... εκεί κερδίζεις μερικά μετρα με εμπόδια...

Όλες οι ασύρματες συσκευές με προδιαγραφές για λειτουργία στην Ευρωπαϊκή ένωση, με εξαίρεση ελάχιστες χώρες, δουλέυουν στα 100mW EIRP το μέγιστο. Αυτό που ευτυχώς γίνεται τελευταία είναι ότι ολοένα και περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν τη δυνατότητα να μειώνεται η ισχύς εκπομπής, σε περίπτωση που κάποιος είτε βάζει μεγαλύτερη κεραία είτε δε χρειάζεται παραπάνω. Τέλος από μία δοκιμή που είχα κάνει 3 χρόνια πίσω με το ιστορικό πλέον dlink 900+ συνδέθηκα στα 2Mbps με cisco ap σε απόσταση 2χλμ, το cisco με omni 8dBi, το δε dlink με το μαμίσιο κεραιάκι!

Αρχική απάντηση από Elpis

Σόρρυ, αλλά άλλο οπλισμένο σκυρόδεμα ,που έχει το πάτωμα, και αλλο τούβλα ,που έχει ο τοίχος.

Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες ύστερα από εμπεριστατωμένη μελέτη και συνεχή πειράματα με φασματογράφο ή το πέταξες επειδή το οπλισμένο σκυρόδεμα σου κάνει για πιο ζόρικο στα μικροκύμματα;

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω μεταξυ οροφου κ μεταξυ διπλανων διαμερισματων βλεπω μεγαλη διαφορα. Αρα η διαφορετικη κατασκευη παιζει σαφως ρολο. (μεταλλα, μπετα, τουβλα, μονωση κλπ)

Απο κει και περα καθε οικοδομη εχει και μικροδιαφορες και ιδιαιτερα αν εχουν μεγαλη χρονολογικη διαφορα ....τοτε εχουν μεγαλες διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι πολύ χειρότερο εμπόδιο για τα μικροκύμματα από όλα αυτά που αναφέρθηκαν. Κάποιος άνθρωπος ή ζώο μπορεί να απορροφήσει όλην την ακτινοβολία, αφού μεγάλο ποσοστό του αποτελείται από νερό. Επίσης σημασία έχει και η πόλωση της κεραίας που χρησιμοποιείται, καθώς και αν χρησιμοποιούμε τον κεντρικό λοβό της ή κάποιο, πιο αδύναμο, πλευρικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.