Jump to content


Αναβάθμηση τώρα!!


saradis1

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα παδιά.:hi:

Μετά απο 5 χρόνια αποφάσισα να κάνω και εγώ μια αναβάθμιση. Δυστυχώς όμως δεν παρακολουθώ τα τελευταία 1-1,5 χρόνια την πορεία της πληροφορικής όπως παλιότερα.

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση σε mobo, cpu, μνήμες και vga card (στην ουσία λοιπόν καινουργιος υπολογιστής). Διαθέτω γύρω στα 800 ευρώ. Βρήκα απο το πλαίσιο κάποια κομμάτια και θέλω την γνώμη σας. Φυσικά θέλω να κάνω αναβάθμιση που να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο (υποθέτω οτι αυτό θέλουν όλοι).Με ενδιαφέρει φυσικά να παίζουμε και κανα παιχνιδάκι απο τα καινούργεια χωρίς πρόβλημα. Χωρίς λοιπον άλλα μπλα μπλα να τι βρήκα:

CPU: AMD Athlon 64 x2 [sAM2] 4200 [1mb cashe ,2.2 GHz] -->163.03 Ευρώ

ΜΟΒΟ: Asus M2N32 -SLI Deluxe (SAM2,DDR2) -->161.76 Ευρώ

Μνήμη: Supertalent - 1GB KIT (2*512) DDR2 800 -->158.82 Ευρώ

Γραφικά: Xfx 7600 GT 256 MB Extreme -->150.42 Ευρώ

--------------------------

Σούμα: 634,03 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ

748,16 με ΦΠΑ.

Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε (π.χ κάρτα γραφικών ποιο φτηνή αλλα επίσης καλή ή τελος πάντων κάτι αλλο......πείτε μου. Το κόστος ειναι σημαντικό να ειναι ποιο χαμηλό αλλά μην το παρακάνουμε και πάρω καμιά μπούρδα στο τέλος.χεχε.:help:

Link to comment
Share on other sites

με τα ίδια λεφτά πέρνεις c2d με πολυ καλύτερες επιδόσεις, για ψάξε λίγο το φορουμ γιατί υπάρχουν αρκετά ίδια ποστ με το δικό σου

Με μητρική που να υποστηρίζει SLI? LOL.... Πάρτε το χαμπάρι ότι σε συνθέσεις με συγκεκριμένο budget οι C2D ΔΕΝ φτουράνε.... Έλεος πια τι κόλλημα είναι αυτό....

Καλησπέρα και απο εμένα παδιά.

Μετά απο 5 χρόνια αποφάσισα να κάνω και εγώ μια αναβάθμιση. Δυστυχώς όμως δεν παρακολουθώ τα τελευταία 1-1,5 χρόνια την πορεία της πληροφορικής όπως παλιότερα.

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση σε mobo, cpu, μνήμες και vga card (στην ουσία λοιπόν καινουργιος υπολογιστής). Διαθέτω γύρω στα 800 ευρώ. Βρήκα απο το πλαίσιο κάποια κομμάτια και θέλω την γνώμη σας. Φυσικά θέλω να κάνω αναβάθμιση που να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο (υποθέτω οτι αυτό θέλουν όλοι).Με ενδιαφέρει φυσικά να παίζουμε και κανα παιχνιδάκι απο τα καινούργεια χωρίς πρόβλημα. Χωρίς λοιπον άλλα μπλα μπλα να τι βρήκα:

CPU: AMD Athlon 64 x2 [sAM2] 4200 [1mb cashe ,2.2 GHz] -->163.03 Ευρώ

ΜΟΒΟ: Asus M2N32 -SLI Deluxe (SAM2,DDR2) -->161.76 Ευρώ

Μνήμη: Supertalent - 1GB KIT (2*512) DDR2 800 -->158.82 Ευρώ

Γραφικά: Xfx 7600 GT 256 MB Extreme -->150.42 Ευρώ

--------------------------

Σούμα: 634,03 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ

748,16 με ΦΠΑ.

Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε (π.χ κάρτα γραφικών ποιο φτηνή αλλα επίσης καλή ή τελος πάντων κάτι αλλο......πείτε μου. Το κόστος ειναι σημαντικό να ειναι ποιο χαμηλό αλλά μην το παρακάνουμε και πάρω καμιά μπούρδα στο τέλος.χεχε.

Αν θέλεις "να παίζεις και κανα παιχνιδάκι χωρίς πρόβλημα" ΔΕΝ χρειάζεσαι μητρική με SLI. Πάρε μια μητρική στα 100 και δώσε τη διαφορά σε 2 GB μνήμη ή ταχύτερο CPU.

Προτείνω :

AMD ATHLON 64 X2 4600 B AM2 239 (Γραμμή)

m/b ASUS M2N-MX 79,78 (e-shop)

RAM 2Gb DDR2-533 PC2-4200 G.Skill LA Series Dual Channel kit 182 + 4 μεταφορικά από pc-memory-upgrade.co.uk

Albatron 7900 GS 256 MB 239 (πλαίσιο)

ΣΥΝΟΛΟ 743,78 με 2 GB :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 09:33]

H X1900 ΧΤ από πλαίσιο δεν υπάρχει στα 199

Θεσσαλονίκη υπάρχουν κομμάτια θέλεις να σου πάρω ένα?? Υπάρχει επίσης στην Αθήνα σε Καλλιθέα, Βουλιαγμένη, Μεταμόρφωση κλπ... Πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει??

Link to comment
Share on other sites

Προχθές που ρωτούσε φίλος, του έλεγαν ότι εξαντλήθηκε... Αν είναι έτσι, έχουμε και λέμε:

AMD ATHLON 64 X2 4600 B AM2 239 (Γραμμή)

m/b ASUS M2N-MX 79,78 (e-shop)

RAM 2Gb DDR2-533 PC2-4200 G.Skill LA Series Dual Channel kit 182 + 4 μεταφορικά από pc-memory-upgrade.co.uk

Χ1900 ΧΤ 199 (πλαίσιο)

ΣΥΝΟΛΟ 703,78 με 2 GB :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγες σε άλλο site και LINK vdeseris.

Επειδή το pcmu είναι under construction, δε σου δίνει το Link για αγορά. Με ένα τηλεφωνάκι, λύνεται το πρόβλημα. 4 χρόνια από αυτούς αγοράζω μνήμες. Δεν υπάρχει πιο αξιόπιστο site για αγορά μνημών

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 10:38]

Πήγες σε άλλο site και LINK vdeseris.

Επειδή το pcmu είναι under construction, δε σου δίνει το Link για αγορά. Με ένα τηλεφωνάκι, λύνεται το πρόβλημα. 4 χρόνια από αυτούς αγοράζω μνήμες. Δεν υπάρχει πιο αξιόπιστο site για αγορά μνημών

Και γω το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές. Πολύ καλοί είναι. :T: Τέσπα. Αρκετά off-topic βγήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν "προτείνουμε", εγώ μόνο πρότεινα.

2) Γιατί με το συγκεκριμένο budget, δες τι παίρνεις με AMD και δες τι παίρνεις με C2D

3) Γιατί με το συγκεκριμένο budget ο 6300 δεν θα πάει "για πλάκα" στα 3GHz. Οι intel experts ας μας πουν μέχρι που θα φτάσει.

4) Γιατί με τον C2D και με 2GB μνήμη, απλά ξεπερνάμε το budget.

5) Γιατί δεν ασχολούνται όλοι οι άνθρωποι με o/c και γιατί ο 4600+ > 6300

6) Και γιατί προσωπικά πιστεύω ότι ο K8L > όλη την Intel, οπότε προτιμώ AM2 socket.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 11:45]

5) Γιατί δεν ασχολούνται όλοι οι άνθρωποι με o/c και γιατί ο 4600+ > 6300

6) Και γιατί προσωπικά πιστεύω ότι ο K8L > όλη την Intel, οπότε προτιμώ AM2 socket.

5 = :clap: :hehe:

6 = Aν αρχίσουμε τα πιστευω και τα θα ήθελα θα πάει μακριά η βαλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

6 = Aν αρχίσουμε τα πιστευω και τα θα ήθελα θα πάει μακριά η βαλίτσα.

Γνώμες ζήτησε ο φίλος saradis1. Τη γνώμη μου του είπα. Από κει και πέρα, αυτός έχει τα χρήματα, αυτός θέλει να αγοράσει, αυτός θα κάνει και την επιλογή. :)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες ζήτησε ο φίλος saradis1. Τη γνώμη μου του είπα. Από κει και πέρα, αυτός έχει τα χρήματα, αυτός θέλει να αγοράσει, αυτός θα κάνει και την επιλογή

Μωρέ ναι :) Αλλά αν σου πώ εγώ πές μου ποιο αμάξι να πάρω μπορείς να μου προτείνεις το golfaki το 7 που δεν εχει βγεί ακόμη επειδή ''πιστευεις'' πως θα είναι καλο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.