Jump to content



Πρόβλημα με Plextor 750A + DVDShrink


Wizard!

Recommended Posts

Πριν 4 μήνες αγόρασα ένα Plextor 750Α. Δούλευε τέλεια μέχρι που κάποια στιγμή προσπαθώντας να κάνω rip μια ταινία, άρχισε να κάνει ένα πολύ δυνατό θόρυβο, σα να καβαλάνε τα γρανάζια :boxed: Αργότερα διεπίστωσα ότι τελικά έφευγε το dvd από τη θέση του και χτυπούσε μέσα στο tray με αποτέλεσμα να το γρατζουνάει κιόλας.

Έστειλα email στο support της Plextor και 2 ημέρες αργότερα έλαβα καινούριο, ζητώντας μου μάλιστα να πετάξω το παλιό, χωρίς να το επιστρέψω. Επειδή λοιπόν κατά τα άλλα δούλευε άψογα, το έδωσα στην κοπέλα μου που δεν είχε DVD-RW και έκτοτε της δουλεύει μια χαρά. Το θέμα είναι ότι σε εκείνη δεν κάνει κανένα θόρυβο, ούτε με το dvd-shrink ούτε με κάποιο άλλο πρόγραμμα :confused:

Πριν 3 ημέρες κι αφού έχω το καινούριο 2 μήνες τώρα, έκανε κι αυτό τα ίδια :blink: Με το που ξεκινάει το DVD-Shrinκ να κάνει preview ή rip κάνει αυτό το θόρυβο και χαλάει το dvd. Αν το αφήσω να συνεχίσει και δεν έχει κάνει ζημιά στο dvd, προχωράει και τελειώνει κανονικά :...:

Στο διάστημα αυτό έχω αλλάξει 2 μητρικές, το dvd είναι βιδωμένο κανονικά και οριζόντιο και γενικά δεν τρώει ιδιαίτερη χρήση... Θα διαβάσει/γράψει 1-2 dvd την ημέρα (movie, game, appz)

Tι μπορεί να φταίει και να το παθαίνει αυτό? Να το στείλω κι αυτό στην Plextor ή θα με βρίσουν? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και γω αυτό ρε συ, αλλά δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο... Μου βγήκε πολύ καλό drive γενικά... Και κάνω την ίδια περίπου χρήση με σένα...

Πάντως, στείλε τους πάλι, έτσι κι αλλιώς αποκλείεται να σε βρίσουν... Και αν μπορούν να το πάρουν και να σου πουν τι φταίει, ακόμα καλύτερα... Μάλλον είσαι πολύ γκαντέμης ή κάποιος ψιλοστραπατσαρισμένος δίσκος του αλλάζει την πίστη και τα φτύνει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

"ψιλοστραπατσαρισμένος δίσκος" ?

Δισκάκι φθαρμένο και (το βασικότερο) unbalanced (πιθανόν με κάποια κακώς κολλημένη ετικέτα).

Αν και τραβηγμένο:

Το κάνει μόνο στο shrink ή σε όλα τα ripper;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δισκάκι φθαρμένο και (το βασικότερο) unbalanced (πιθανόν με κάποια κακώς κολλημένη ετικέτα).

Ακριβώς. Εγώ αυτό υποψιάζομαι κυρίως... Το DVD Shrink πώς θα μπορούσε να βλάψει το drive?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ άλλο ripper... Αλλά αυτό με το στικάκι μπορεί να είναι ένα θέμα... Το συγκεκριμένο που έχω τώρα μέσα έχει δύο αυτοκόλλητα. Το από πάνω, φαίνεται πολύ καλά κεντραρισμένο. Το από κάτω όμως (ένα ασημί, σαγρέ) είναι λιγάκι έκκεντρο (1mm)

Αν φταίει αυτό, που φαντάζομαι το κάνει στις μεγάλες ταχύτητες, υπάρχει τρόπος να το περιορίσω? Να παίζει ας πούμε στο 8Χ ? Ή 4Χ ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 14:50]

Το έχω και γω αυτό ρε συ, αλλά δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο... Μου βγήκε πολύ καλό drive γενικά... Και κάνω την ίδια περίπου χρήση με σένα...

^ Το ίδιο...

Μήπως πάιζει κάτι με την τάση σου. Δοκίμασε να το βγάλεις και να το καθαρίσεις και μετά βάλτο σε άλλη τροφοδοσία.....:...:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αυτό είναι... Οι δίσκοι πρέπει να είναι απόλυτα ζυγισμένοι για να περιστρέφονται σε τόσο μεγάλες ταχύτητες... (αν και τα dvd δε χρειάζεται πλέον να τρέχουν όσο τα cd λόγω μεγαλύτερης πυκνότητας εγγραφής)

Αυτό που λες γίνεται... Με τα PlexTools μπορείς να το κάνεις καλύτερα απ' ό,τι με άλλα προγράμματα...

Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά αυτό... Χάνει τη ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Δε με πειραζει αυτό. Δεν κάνω και rip κάθε μέρα... Πηγαίνω video-club παίρνω ότι θέλω να δω, γιατί δεν τα βρίσκεις όποτε θες, και το πετάω στο δίσκο για να το δω όποτε θα έχω χρόνο. Θα νοικιάσω 5-6 ταινίες το μήνα όλες κι όλες και φυσικά κάποιες από αυτές θα τις rippάρω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον από δισκάκι του video club την παθαίνεις... Εμένα μου δίνανε κάτι δισκάκια που είχανε σπάσει στο σημείο που μπαίνει ο ρότορας και το περιστρέφει μέσα στο drive... Kαι το Asus που τα διάβαζε τα έφτυσε μια μέρα... Να τα κοιτάς τα δισκάκια γιατί τρώνε φοβερή κακομεταχείριση από κάποιους άσχετους και την πληρώνουν τα drives μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Wizard!

Ripαρει, αλλά δεν ξέρω αν έχουν αυτοκόλλητα κλπ...

Από την άλλη το pc της είναι P4@1.6 και δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει spin στη μέγιστη ταχύτητα (δε θυμάμαι σε udma mode το βλέπει...)

φιλε το καλητερο ειναι το δικο μου το plextor 708A ουτε χτηπα τουτε κανει θορηβο.

για κιτα το dvd-rom σου μην πως κανει αυτο κατι αν γραφεις on-δενφλαει

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αυτό χρησιμοποιώ :) Ο λόγος? Πρώτον γιατί δεν κολλάει ποτέ, σε αντίθεση με άλλα που έχω δοκιμάσει. Δεύτερον γιατί και να χαλάσει στα 2 χρόνια, έχει on-site αντικατάσταση. Γιατί να χαλάσω άλλο που θα αναγκαστώ να το πληρώσω εγώ? Δεν πλήρωσα τα διπλά για plextor για να το έχω στα πούπουλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [31-10-2006 09:05]

Φυσικά και αυτό χρησιμοποιώ :) Ο λόγος? Πρώτον γιατί δεν κολλάει ποτέ, σε αντίθεση με άλλα που έχω δοκιμάσει. Δεύτερον γιατί και να χαλάσει στα 2 χρόνια, έχει on-site αντικατάσταση. Γιατί να χαλάσω άλλο που θα αναγκαστώ να το πληρώσω εγώ? Δεν πλήρωσα τα διπλά για plextor για να το έχω στα πούπουλα ;)

εγω δεν χριαστικε ποτε να παρω την plextor τηλ. γιατι εχω και dvd-rom και το 708Α το προσεχα και να χαλασει το dvd-rom 10 ευρω εχει θα παρω αλο γιατι να χαλασω το plextor αφου με αυτο θα γραφω για πολα πολα χρονια ακομα! μην ξεχναμε το εχω πληρωσει 249 ευρω και σκοπευω να μου τα βγαλει τα λεφτα του σε βαθος χρονου. εμενα εχε σπασει cd μεσα στο dvd -rom σκεψου να σου σπασει το dvd μεσα στο dvd-rw και να σουν φηγει τα 2 χρονια φιλε παλι λεφτα θα πετας παντως χαλας την αχτινα μεσα και δεν θα διαβαζει καλα σε λιγο:devil: :devil: :devil: εγω τωρα πηρα και το DVD-ROM της plexor και εχει την ειδια ποιοτητα με το rw της σε αχτινα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.