Jump to content


Πόσα χρήματα θα γλιτώναμε αν...


gdp77

Recommended Posts

δεν ήμασταν υποχρεωμένοι να αγοράσουμε laptop με pre-installed windows? Το ξέρω ότι υπάρχουν και laptops με Linux, αλλά μιλάμε για την συντριπτική μειοψηφία και δε γνωρίζω αν έχουν έρθει και στην Ελλάδα. Anyway, γνωρίζει κανείς γιατί ΔΕΝ μπορούμε να αγοράσουμε laptop χωρίς λειτουργικό, ή τελος πάντως πόσο κοστίζρι η OEM εγκατάσταση των Windows σε ένα laptop?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά κάπου είχε συζητηθεί (από τον Sotiri νομίζω; - σιγά το περίεργο θα μου πείτε :p).

Αν λοιπόν θυμάμαι καλά το κόστος είναι τόσο μικρό (τάξη μεγέθους 30 ) που δεν ασχολείται συνήθως κανείς να το ζητήσει πίσω (λέγοντας ότι δεν θέλει λειτουργικό win).

Link to comment
Share on other sites

Όντως το έχουμε ξανασυζητήσει.

Το ερώτημα είναι, πόσα χρήματα θα γλυτώναμε, αν μπορούσαμε με τα 30€ αυτά, να είχαμε pre-installed Windows στα PC μας και όχι να πληρώνουμε καμπάνες των 80 ή των 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι περίπου 100 ευρώ.

γίνεται, εφ'όσον δεν ενεργοποιήσεις τα win, να τα επιστρέψεις στην Microsoft Hellas και να πάρεις το αντίτιμο (το έχει κάνει κάποιος, δεν θυμάμαι λινκ).

Είναι παράνομο να σε υποχρεώνει κάποιος να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

νομίζω ότι είναι περίπου 100 ευρώ.

Καταρχήν εννοείς προφανώς για τα XP PRO.

Κατά 2ον έχω την εντύπωση ότι είναι λιγότερα (αλλά τεσπά δεν είναι εκεί το θέμα).

Αρχική απάντηση από sotiris

Είναι παράνομο να σε υποχρεώνει κάποιος να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο λειτουργικό.

Τρέμω στην σκέψη ότι μπορεί να ανοίξουμε πάλι τους ασκούς του Αιόλου (:p) αλλά κανείς δεν σε υποχρεώνει να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό.

Απλώς στο δίνει μαζί. Αν θες το χρησιμοποιείς, αν θες όχι.

Το ''παράλογο'' της ιστορίας είναι ο έμμεσος εξαναγκασμός να το αγοράσεις μαζί (έμμεσος = δεν πουλάνε τα laptop άνευ λειτουργικού).

Link to comment
Share on other sites

http://www.cnn.com/TECH/computing/9901/25/winrefund.idg/

http://www.netcraft.com.au/geoffrey/toshiba.html

http://www.newsforge.com/os/02/10/07/028239.shtml?tid=9

http://d-i.alioth.debian.org/manual/el.i386/install.el.txt (search με term επιστροφή χρημάτων)

Αρχική απάντηση από spc

Το ''παράλογο'' της ιστορίας είναι ο έμμεσος εξαναγκασμός να το αγοράσεις μαζί (έμμεσος = δεν πουλάνε τα laptop άνευ λειτουργικού).

Αυτό εννοώ Σύριε, ότι το αγοράζεις θέλοντας και μη.

Το μειονέκτημα είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με την εγγύηση στα laptop (διότι μπορεί να σου πει "έβαλες linux, έχασες την εγγύηση").

Τουλάχιστον στην Acer, που ενώ δεν φόρτωνε το Bios επέμεναν να κάνω Windows Restore, τρέμω στην ιδέα να ανέφερα τη λέξη linux.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα τα είχες? :p

Σίγουρα κάποιοι το κατάφεραν, αλλά φαντάζομαι τον αντιπρόσωπο εδώ να του λέω

"Τα λεφτά από τα Windows πίσω"

"’σε μας ρε μλκ"¨:rofl:

110$ Aus είναι 66€ όπως είδα. Στο κάτω-κάτω τα πουλάς άνετα 66 € και ησυχάζεις.

Link to comment
Share on other sites

If you do not agree to the terms of this EULA, PC manufacturer and Microsoft are unwilling to license the software product to you. In such an event ... you should promptly contact PC manufacturer for instructions on a return of the unused product(s) for a refund.

Όλα τα λεφτά το EULA... Το έχει επιχειρήσει κανείς στην Ελλάδα?

Στο κάτω-κάτω τα πουλάς άνετα 66 και ησυχάζεις.

Δεν είναι και τόσο εύκολο... Κάποια Acer π.χ. τώρα τελευταία έρχονται χωρίς CD των Windows. Το backup βρίσκεται σε ένα ειδικό τμήμα του σκληρού δίσκου. ’ρα, τι να πουλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.