Jump to content


Διαφορα ανάμεσα σε Conroe και 939 λόγο IMC


firefox

Recommended Posts

μια διαφορα ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες είναι ότι το μεν 939 έχει τον ελεγκτή μνήμης (IMC) μέσα στο cpu ενώ το άλλο έχει τον IMC στο chipset παραδοσιακά.

θυμάμαι όταν πριν 2 χρονια περίπου είχα αλλάξει από p4 σε amd 939 είχα δει αισθητοτατες διαφορες όσο αφορά στο smoothness και responsiveness στα windows ΧΡ υπέρ του 939.

η νέα πλατφόρμα με κονρόε έχει αυτά τα ίδια χαρακτηριστικά που έδειξε το 939? η ακόμα καλύτερα? η τι ακριβώς?

παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που έχουν δουλέψει αρκετά και στις 2 πλατφόρμες. δεν με πολυνοιάζουν benches. αυτά που ειπα παραπάνω και general καθημερινό feeling ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα καμιά διαφορά σε ανταπόκριση για να είμαι ειλικρινής. Μπορεί να υπάρχει και να μην την είδα, κι αυτό γιατί η διαφορά του Α64 με τον Ρ4 ήταν χαώδης σ'αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενσωματωμένος ελεγκτής μνήμης δεν κάνει καμία αισθητή διαφορά σαν αυτό που λες. Απλώς το 939 σου θα ήταν πιο γρήγορο ή/και με περισσότερη μνήμη ή/και είχε φρέσκο install windows. Ο conroe είναι πιο γρήγορος από 939(και γενικά από όλα τα amd), άρα το responsiveness ή θα παραμείνει ίδιο με το 939 ή θα βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Δεν είδα καμιά διαφορά σε ανταπόκριση για να είμαι ειλικρινής. Μπορεί να υπάρχει και να μην την είδα, κι αυτό γιατί η διαφορά του Α64 με τον Ρ4 ήταν χαώδης σ'αυτόν τον τομέα.

r u ready for some wild AMD fanboism? :D

http://sharikou.blogspot.com/2006/10/core-2-duo-is-slow-as-hell.html

Link to comment
Share on other sites

κοίτα ο sharikou στο blog του ανέφερε την άποψη του, εγώ απλά link έβαλα, όποιος θέλει το πιστεύει.

δεν έχω δοκιμάσει και τις δύο πλατφόρμες για να ξέρω, εξάλλου ήδη απάντησε ο chosen. Νομίζω πως είναι περισσότερο αξιόπιστος από τον κύριο στο link, δε νομίζεις? :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefox

μια διαφορα ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες είναι ότι το μεν 939 έχει τον ελεγκτή μνήμης (IMC) μέσα στο cpu ενώ το άλλο έχει τον IMC στο chipset παραδοσιακά.

θυμάμαι όταν πριν 2 χρονια περίπου είχα αλλάξει από p4 σε amd 939 είχα δει αισθητοτατες διαφορες όσο αφορά στο smoothness και responsiveness στα windows ΧΡ υπέρ του 939.

η νέα πλατφόρμα με κονρόε έχει αυτά τα ίδια χαρακτηριστικά που έδειξε το 939? η ακόμα καλύτερα? η τι ακριβώς?

Μια απορία που είχα εκφράσει και εγώ πριν 5-6 μήνες περίπου. Η αντίδραση 2-3 ατόμων ήταν απλά να διαστρεβλώσουν το ερώτημα ( ο C2D θα είναι πάναργος λόγο έλλειψης IMC ) και γενικός να πέσουν να με φάνε....

Link to comment
Share on other sites

σε καποιες φασεις ο C2D εχει ενα lag , βεβαια αυτο δε ξερω αν φταιει ο επεξεργαστης η κατι αλλο (τα εκανε και ο IMC αυτα καπου καπου ) αλλα μου φαινεται οτι και να εχει καθυστερηση αυτο αντισταθμιζεται απο την τρομερη ισχυ του , κατι που ο αθλονας οσο και να τρεξει δε το φτανει με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά. Ακόμα και να υπάρχει διαφορά, μιλάμε για nanoseconds(δισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου). Τώρα τι να πω, αν έχετε τόσο γρήγορες αισθήσεις, οθόνη και ποντίκι/πληκτρολόγιο ώστε να μπορείτε να καταλάβετε διαφορά nanosec, πάρτε amd.

σε καποιες φασεις ο C2D εχει ενα lag , βεβαια αυτο δε ξερω αν φταιει ο επεξεργαστης η κατι αλλο (τα εκανε και ο IMC αυτα καπου καπου ) αλλα μου φαινεται οτι και να εχει καθυστερηση αυτο αντισταθμιζεται απο την τρομερη ισχυ του , κατι που ο αθλονας οσο και να τρεξει δε το φτανει με τπτ

Αν με το "lag" εννοείς ότι πχ πατάς να φορτώσει το photoshop και κάνει 10secs, αυτό δεν είναι lag που σχετίζεται με latency αλλά lag που σχετίζεται με την ισχύ του υπολογιστή(και ίσως και με τη ταχύτητα και το fragmentation του σκληρού δίσκου). Και ο conroe είναι πιο γρήγορος και άρα θα έχει λιγότερο "lag".

Ρε παιδιά, δεν μπορεί ο υπολογιστής να τα κάνει όλα real time, δηλαδή με το που κάνεις κάτι, μπαμ να γίνεται. ’μα αυτό το κάτι είναι κάτι σχετικά βαρύ, τότε λογικό είναι να θέλει μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να το κάνει. Ακόμα και ο internet explorer δεν είναι τόσο ελαφρύ πράγμα. Αλλά αυτή η καθυστέρηση ΔΕΝ έχει να κάνει με imc ή με άλλου τέτοιου είδους latency. Ούτε με τις μνήμες, chipset, κλπ.

Το latency στο pc hardware μετριέται σε δισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου, κάτι που η οθόνη σας, το interface σας αλλά και το σώμα σας δεν μπορεί να αντιληφθεί. Βέβαια, το μεγάλο latency μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλότερες επιδόσεις αλλά εφόσον ο conroe έχει καλύτερες επιδόσεις από τον amd, τότε έχει ίδιο ή χαμηλότερο latency(τουλάχιστον όσον αφορά τον end user).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από NIB [19-10-2006 02:26]

Ο ενσωματωμένος ελεγκτής μνήμης δεν κάνει καμία αισθητή διαφορά σαν αυτό που λες. Απλώς το 939 σου θα ήταν πιο γρήγορο ή/και με περισσότερη μνήμη ή/και είχε φρέσκο install windows. Ο conroe είναι πιο γρήγορος από 939(και γενικά από όλα τα amd), άρα το responsiveness ή θα παραμείνει ίδιο με το 939 ή θα βελτιωθεί.

αυτό που λες για installation και φρέσκα windows δεν παιζει καθόλου. τα ίδια μηχανήματα ήταν απλά άλλαξα πλατφόρμα και ειδα μεγάλες διαφορες τότε.

μιας και όλο περισσότερη χρησιμοποιούν c2d πια έχουν να προσθέσουν κάτι ως προς τον τίτλο του νήματος?

Link to comment
Share on other sites

Όταν από FX-53 πήγα σε Opteron 165, η διαφορά στην ίδια συχνότητα στο "feeling" ήταν αισθητή και εξεπλάγην θετικά βλέποντάς την. Από τον 165 στον 6600 η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, έως μηδενική θα έλεγα. Φαινόμενα "lag" δεν έχω παρατηρήσει πουθενά. Το lag κυρίως παρατηρείται με το alt-tab εν μέσω αρκετά δυνατού multitasking. ’μεση απόκριση και από τον 165 και από τον 6600.

Γενικά είναι περίπου ίδιοι (165@2600-6600@3600). Εκεί που αρχίζει το πάρτι είναι στα encoding-composing και στο gaming. Έχω δει διαφορές και είναι σχετικά σημαντικές. Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος από αυτά που μου προσέφερε η Intel.

Εννοείται βεβαίως ότι θα περάσεις το hotfix για τους διπύρηνους, αν πάρεις τελικά c2d. Είχα κάποια μικροπροβλήματα χωρίς αυτό τα οποία εξαφανίστηκαν όταν το εγκατέστησα.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο, υπάρχουν κι άλλα κουλά (ξαφνικά ο ένας πυρήνας χωρίς λόγο στα Win έπιανε 40-45% και το σύστημα ούτε restart δεν έκανε).

Το hotfix + η διαδικασία εγκατάστασης για AMD (είναι παρόμοια για Intel) είναι εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=23067

(μόνο μην εγκαταστήσεις τους drivers για AMD :p)

Link to comment
Share on other sites

παντως απο την μικρη μεχρι τωρα εμπειρια μου με τα "μηχανηματα του διαβολου"....

ποτέ το dvdshrink encoding ταυτοχρονα με βαρια games

(ας πουμε ενα multiplayer Company Of Heroes, totally maxed out..)

δεν ηταν τοσο απροβληματιστη διαδικασια....

(+ καμια 50αρια Processes στο παρασκηνιο)

τωρα για τα ms της αισθησης...

ας ψαχτουμε καλυτερα με τα Installations, σκληρους, backround & startup apps

καθως και με τις ρυθμισεις του εκαστοτε προγραμματος

πιο ευκολα αντιληπτη θα ειναι εκει η διαφορα, παρα απο 965>975>ι680...

Ιmho βεβαιως-βεβαιως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.