Jump to content


Προβλημα επεξεργαστη ή μητρικης?


jon

Recommended Posts

Εχω μια μητρικη msi με τσιπακι nForce3 250Gb και μια μητρικη της Asus με τσιπακι VIA K8T800Pro. Η μητρικες ειναι A8V- deluxe asus και η K8N Neo2-FX της msi . εχω 1 ,00 gb ram εναν athlon 64 sta 3200+ 2.00 ghz και την 6800 ultra της nvidia.

Εστησα το μηχανακι μου μια με την μια μητρικη και μια με την αλλη.

Στο 3d mark 2005 το μηχανακι με τo nforce chip πανω ειχε μεγαλυτερη βαθμολογια !!!

Απο οτι θυμαμε και με το pc mark η μητρικη με το nforce chip ηταν μπροστα.

Τελικα κρατησα την μητρικη τησ asus γιατι εχει μεγαλυτερο fsb 1000.

Με τον καιρο ειπα να κανω αναβαθμηση και πηρα εναν αthlon 64 sta 3700+ 2.20ghz

Εδω ειναι που τρελαθηκα περιμενα να δω διαφορα αλλα ελα που το μηχανημα παει ποιο αργα και για να πω και ενα παραδειγμα οταν κανω συμπιεση με καποιο προγραμμα η τελοσπαντων γραφω κατι με το nero και παω συγχρονος να κανω τρεξω μια αλλη εφαρμογη καθηστερη αφανταστα με τον προηγουμενο επεξεργαστη δεν γινοταν αυτο!!!και

ηταν και ποιο αδυναμος υποτιθεται. Γενικα σε διπλη λειτουργια ο επεξεργαστης μασαει!!!

Και εδω θελω την βοηθεια σας τη μπορει να συμβαινει?

Τελος με ποια μητρικη να τον κρατησω?

παραθετω κατω τεχνικα χαρακτηρηστικα!!!

Supports Socket 939 for AMD

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κρατησα την μητρικη τησ asus γιατι εχει μεγαλυτερο fsb 1000.

Δεν υπάρχει FSB στο chipset :)

Εδω ειναι που τρελαθηκα περιμενα να δω διαφορα αλλα ελα που το μηχανημα παει ποιο αργα και για να πω και ενα παραδειγμα οταν κανω συμπιεση με καποιο προγραμμα η τελοσπαντων γραφω κατι με το nero και παω συγχρονος να κανω τρεξω μια αλλη εφαρμογη καθηστερη αφανταστα με τον προηγουμενο επεξεργαστη δεν γινοταν αυτο!!!και

ηταν και ποιο αδυναμος υποτιθεται. Γενικα σε διπλη λειτουργια ο επεξεργαστης μασαει!!!

Και εδω θελω την βοηθεια σας τη μπορει να συμβαινει?

Κάτι δεν πάει καλά στο λειτουργικό σου ή στα settings που έχεις χρησιμοποιήσει στο bios. Σίγουρα πάντως ο 3700+ "δεν μασάει" όταν γράφεις με το nero και δουλεύεις office ή surf-άρεις κτλ... Εδώ εγώ με τον 3000+ έκαιγα CD και έπαιζα WoW ταυτόχρονα...

Τελος με ποια μητρικη να τον κρατησω?

Δε νομίζω ότι υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές όσον αφορά τις επιδόσεις... Αν θυμάμαι καλά, το Κ8Τ800 ήταν ελαφρώς πιο γρήγορο από το Nforce3

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.