Jump to content



P5B deluxe & διπλό RAID 0;


lefteris

Recommended Posts

Μπορώ με την P5B deluxe να έχω διπλό RAID 0;

Δηλαδή να φτιάξω δίσκο με 2x120GB sata και ένα άλλο με 2x320GB sata;

Αν δεν γίνεται με την P5B, ξέρετε άλλη μητρική που να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Η P5B Deluxe έχει και ένα controller της JMicron ο οποίος είναι raid0, 1, JBOD αλλά έχει μόνο ένα sata connector που λέγεται raid και βρίσκεται στο pcb σε ένα δύσκολο σημείο πάνω από την κάρτα γραφικών... απ' ότι είχα καταλάβει κάνει ζευγάρι με τον εξωτερικό sata connector, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι πρακτικό αυτό... αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Μπορείς να κάνεις ένα raid array ανά raid controller.

Διαβαζοντας λιγο το manual της μητρικης μου δωθηκε η εντυπωση τι δεν υπαρχει περιορισμος στον αριθμο των raid arrays που μπορεις να δημιουργησεις, αλλωστε ποιος ο λογος των 6 sata στο ICH8 τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Διαβαζοντας λιγο το manual της μητρικης μου δωθηκε η εντυπωση τι δεν υπαρχει περιορισμος στον αριθμο των raid arrays που μπορεις να δημιουργησεις, αλλωστε ποιος ο λογος των 6 sata στο ICH8 τοτε...

Γενικά ο matrix storage manager της Intel δίνει πολλές και κουλές δυνατότητες για raid...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά σιγουρεύτηκα ότι γίνεται όταν ...το έκανα. :)

Υπάρχει η δυνατότητα για 3 RAID "συνδιασμούς".

Με τους 2 samsung 120GB, έφτιαξα 1 RAID 0 me 100GB και 1 RAID 0 με τα υπόλοιπα 125GB με διαφορετικά strip size.

Και, με τους 2 seagate 320GB, έφτιαξα 1 RAID 0.

’λλο δεν δέχεται...

post-96-1416072847,4539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ παίδες. Αυτό είναι κάτι που δεν το ήξερα. Να ρωτήσω από επιδόσεις πώς πάνε? Δηλαδή αν με 1 raid controller κάνεις 2 συστοιχίες Raid, τι γίνεται με τις επιδόσεις? Μήπως υπάρχει κανένα bottleneck?

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε οποιοδήποτε bench έχεις που στρεσάρει δίσκους με την μία συστοιχία μόνο και μετά και με τις δύο. Δηλαδή στην πρώτη περίπτωση να έχεις απενεργοποιήσει από bios την δεύτερη συστοιχία (ή να έχεις βγάλει τα SATA καλώδια).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.