Jump to content



Βοήθεια για περίεργο πρόβλημα


filip13

Recommended Posts

Χαίρετε.

Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα.

Έχω 2 σκληρούς δίσκους.Έαν 80αρη ως MASTER και έναν 250αρη ως SLAVE.

Το πρόβλημα έχει έως εξής.

Όταν έχω ταυτόχρονα στο σύστημα αυτούς τους σκληρούς δίσκους και 1GB ram ο υπολογιστής κολλάει εκεί που φορτώνουν τα windows και κάνει επαννεκίνηση και ξανακολλάει και ξανά επανεκίνηση κ.ο.κ.

Το πρόβλημα εξαφανίζετε όταν βάζω μια άλλη μνήμη 512.

Σημειώστε ότι το σύστημα δεν κολλάει όταν έχω έναν σκληρό και την 1GB μνήμη,παρά μόνο όταν υπάρχουν 2 δίσκοι.

Η μνήμη είναι μια χαρά, λειτουργεί κανονικα.

Σας παρακαλώ βοηθήστε

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να είναι θέμα χωριτικότητας, απλά δεν τη γουστάρει ή έχει σώσει πιο σφηχτά timmings, τα οποία σηκώνει η 512.

αν έχεις σχετική εμπειρία, δοκίμασε clear cmos με το Dimm των 1GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

δεν πρέπει να είναι θέμα χωριτικότητας, απλά δεν τη γουστάρει ή έχει σώσει πιο σφηχτά timmings, τα οποία σηκώνει η 512.

αν έχεις σχετική εμπειρία, δοκίμασε clear cmos με το Dimm των 1GB

Διαβασε το manual και δοκιμασε αυτο...^..

Δεν ειναι δυσκολο.Ενα jumper θα αλλαξεις θεση ή θα βγαλλεις για λιγο την μπαταρια.

Κατι ασχετο...:Οι δισκοι ειναι SATA?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από filip13 [Σήμερα, στις 23:27]

Οχι... Είναι IDE

Ποιο manual?

Δοκιμασες να τους συνδεσεις σε διαφορετικο καναλι το καθε εναν?

Manual της mobo

Edit:

1)Δοκιμασε και της μνημες σε διαφορετικα καναλια.

2)Κανε Bios update(αν και δεν νομιζω να χρειαζετε).

3)Κανε Clear Cmos ...(αυτο που θα ψαξεις στο manual).

4)Δοκιμασε και να τεσταρεισ τις μνημες μηπως εχουν κατι...(Memtest )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από filip13 [Σήμερα, στις 23:32]

Όταν λες κανάλι τι εννοείς; (Συγχώρα με, μαθαίνω ακόμα!)

No problem man .Εδω ειμαστε για να βοηθαμε.

Δες την εικονα.Αυτα ειναι τα 2 καναλια IDE της μητρικης σου.Συνδεσε τον εναν σκληρο στο 1 καναλι και τον δευτερο στο αλλο καναλι.(βγαλε τυχον DVD-RW οδηγους για την δοκιμη και μονο για να μην μπερδευτεις.)

post-1392-1416072837,6181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Δες την εικονα.Αυτα ειναι τα 2 καναλια IDE της μητρικης σου.Συνδεσε τον εναν σκληρο στο 1 καναλι και τον δευτερο στο αλλο καναλι.(βγαλε τυχον DVD-RW οδηγους για την δοκιμη και μονο για να μην μπερδευτεις.)

Και οι δύο master έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή με τον 80άρη μόνο του και το dmm των 1GB και έκανε ακριβώς τα ίδια.Την στιγμή που φόρτωναν τα windows βγάζει για 2 δευτερόλεπτα μία μπλέ οθόνη και μετά ξάνα restart. Πιστέυω πως το πρόβλημα βρίσκετε στη ram, αλλά πρίν πάρω τον σκληρό τον 250άρη λειτουργούσε μια χαρά. Δεν άλλαξα τίποτε άλλο,και πάλι όμως παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα.

Βοηθήστε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είπες οτί έχεις ενα στικακι μνήμη 512.Βαλε το μόνο του και δες αν σου παρουσιάσει πρόβλημα και έλα πες μας

Αυτό έχω βάλει τώρα.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ξεκινάει κανονικά! Γιαυτό στέλνω από το PC μου! :)

Οι jumpers στους σκληρους ειναι σωστα ρυθμισμενοι?Το καλωδιο?(μαυρο μαστερ,γκριζο σλεηβ μπλε μητρικη)?

Όλα OK.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.