Jump to content



Wireless -> ξέφραγα αμπέλια...


Jaco

Recommended Posts

Αναφέρω ένα φαινόμενο το οποίο συναντάω κάθε μέρα στον δρόμο... Πολλές εταιρίες ή και ιδιώτες στήνουν wireless δίκτυα, παίρνουν έναν wireless router και πάει ο κακόμηρος ο υπάλληλος και τον ενεργοποιεί... δεν τους κατηγορώ, δεν μπορουν να ξέρουν όλοι από δίκτυα... ακόμα και τα υποτυπώδη μπορούν να μπερδέψουν πολύ εύκολα και αυτόν που έχει ασχοληθεί...

Το σκηνικό τώρα έχει ως εξής... έχω μια απόφυση στο αριστερό χέρι η οποία λέγεται x51v... δύσκολη αρρώστια... για όσους δεν ξέρουν είναι ένα pda της dell... γενικά αυτό το θυριάκι μπορεί και κάνει παπάδες...

Όπου και να πάω του έχω μονίμως το wireless ανοικτό και αυτό ψάχνει για δίκτυα... :devil:

δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται εκεί έξω...!!! ξέφραγα αμπέλια... σταματάς σε φανάρια (δεν λέω που... :innocent: ) και έχεις πρόσβαση στα δίκτυα εταιριών με dhcp και τα πάντα...! κάνεις και ένα ip scanning και βλέπεις και όλους τους υπολογιστές... μέχρι και στο internet συνδέομαι... μια φορά είχα κάνει update στα news του AvantGo! αφού βρήκα δίκτυο και έκανα στην άκρη με alarm για να κάνει το pda downloading...!

έχω σκεφτεί άπειρες φορές να πάω σε αυτούς να και να τους τα φτιάξω, αλλά ποιός ασχολείται τώρα με τέτοια... μια καλή δουλειά είναι τελικά να οργώνεις την Αθήνα με ένα pda να βρίσκεις τρύπες και να πηγαίνεις μετά και να τους λες δώσε μου τόσα να σου συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα... :TD:

ακόμα και encryption που χρησιμοποιούν μερικοί έχω διαβάσει τρόπους που αν είναι wep μπορείς να το σπάσεις σχετικά εύκολα κιόλας... δεν συζητάω βέβαια για κάτι περιπτώσεις που ο χρήστης για να θυμάται χρησιμοποιεί 64-bit κλειδιά του στυλ 0123456789 ή το κινητό του (σίγουρα μερικοί στραβοκατάπιαν τώρα), μου έχει τύχει σε γραφείο οδοντογιατρού όπου έπεζα με το pda όσην ώρα περίμενα στο χώρο αναμονής... φυσικά δεν του είπα τίποτα, γιατί μετά θα μου έλεγε να του το φτιάξω...

έχει πλάκα εκεί έξω, δοκιμάστε το... :banging:

φυσικά είναι αντιδεοντολογικό και σκουλικαντερένιο να το εκμεταλευτεί κάποιος αυτό :TD: , αλλά για παιχνίδι έχει πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Μην λέτε τέτοια ρε.....

Ότι και γλιτώναμε την δεύτερη σύνδεση στο σπίτι τώρα δηλαδή πρέπει να το φωνάξουμε κιόλας?

lol !!! :laughing: hahaha :laughing:

Έχω ένα κολλητό που σπουδάζει Ηράκλειο και έχει την ADSL του να κατεβάζει στον κανονικό και με το laptop surfarei με την σύνδεση του Τ.Ε.Ι. που είναι δίπλα :p

Καλή φάση πάντως.....να παίζω CSs με το ένα PC και να κατεβάζω με το άλλο :jump:

Και μια ερώτηση........Αυτός που έχει το Wireless δίκτυο δεν καταλαβαίνει τυχόν απώλειες ταχύτητας ? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει το Wireless δίκτυο δεν καταλαβαίνει τυχόν απώλειες ταχύτητας ?

Ανάλογα με το πόσο noob είναι και πότε του τρως το bandwidth.... Εγώ για παράδειγμα (από τους μαύρους) κατεβάζω το βράδυ με 2Gbps (άρα δεν την χρησιμοποιούν βράδυ) και την ημέρα κάνω κανά surf-άρισμα με το laptop από το κρεβάτι μου, οπότε εκεί δεν τους κόβω και τίποτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

LOL πραγματικά.Φιλαράκι μου στη Αγγλία παίρνει ασύρματο από κάποιον εκεί γύρω του. Αυτόν τον καιρό δεν μπορεί να του το πει γιατί δεν έχει καν τηλέφωνο σπίτι του αλλά νομίζω ότι αρχίζει και νιώθει λίγες τύψεις σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία που είμαι σε δύο σπίτια που έχω πάει βρίσκω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ασύρματα απο τα οποία ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 είναι ελεύθερο για πρόσβαση και downloading

ατο δεύτερο μπήκα και στο routeraki με τον default κωδικό και άνοιξα και πόρτες :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Ανάλογα με το πόσο noob είναι και πότε του τρως το bandwidth.... Εγώ για παράδειγμα (από τους μαύρους) κατεβάζω το βράδυ με 2Gbps (άρα δεν την χρησιμοποιούν βράδυ) και την ημέρα κάνω κανά surf-άρισμα με το laptop από το κρεβάτι μου, οπότε εκεί δεν τους κόβω και τίποτα... ;)

2Gbps ??! ακομη και τη dsl την εχουν μεγαλυτερη αυτοι οι μαυροι?

Link to comment
Share on other sites

Κατά σύμπτωση σήμερα μας μιλούσε στο πανεπιστήμιο ο director του Technology Assurance & Advisory department της Deloitte-Touche για το ζήτημα του wireless security. Μας έλεγε οτι διασχίζοντας τον Τάμεση με καραβάκι πιάνεις περίπου 15 wireless δίκτυα που έρχονται απο διάφορες εταιρείες και απο τις δύο όχθες του ποταμού. Ένα 30% από τα 3000+ εταιρικά APs που έχουν ανιχνεύσει στο City δεν χρησιμοποιούν καν WEP (το οποίο απο μόνο δεν κάνει και πολλά πράγματα γιατί χρησιμοποιεί static key αλλά δουλεύει ως ένα ακόμα "στρώμα" ασφάλειας - το μόνο ικανοποιητικά ασφαλές standard είναι το σχετικά νέο 802.11i που χρησιμοποιεί σοβαρές μεθόδους κρυπτογράφησης)...Οπότε τι συζητάμε τώρα για το μέσο χρήστη...

Btw beware of the Honeypots. Είναι πολύ εύκολο να αφήσεις ένα AP επίτηδες ανοιχτό (ακόμα και να στήσεις ένα rogue hotspot δίπλα σε ένα κανονικό) για να συνδέονται σχετικοί και άσχετοι χρήστες και να καταγράφεις το traffic τους. :shifty:

Edit: Να σας δείξω και τι θα μου φέρει ο Αη Βασίλης φέτος: :inlove:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως όσο είχα wireless router το είχα συνειδητά ξέφραγο για να πέρνει όποιος θέλει νετ... σιγά τα ωά!

όσον αφορά εταιρίες τώρα, ναι, είναι απαράδεκτο, είναι πολύ χύμα τα πράγματα, αλλά αυτοί που έχουν πραγματικά το ρίσκο συνήθως δεν έχουν και ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 13:49]

εγώ πάντως όσο είχα wireless router το είχα συνειδητά ξέφραγο για να πέρνει όποιος θέλει νετ... σιγά τα ωά!

όσον αφορά εταιρίες τώρα, ναι, είναι απαράδεκτο, είναι πολύ χύμα τα πράγματα, αλλά αυτοί που έχουν πραγματικά το ρίσκο συνήθως δεν έχουν και ιδέα...

Γιατί για σένα δεν είναι απαράδεχτο να μπαίνει όποιος νάνε με την σύνδεση σου

?????

Αφού πληρώνεις που πληρώνεις και ξέρεις ότι είναι ξέφραγο, γιατί δεν το κλείνεις ?

P.S

Που είπαμε ότι μένεις ? :innocent:

Link to comment
Share on other sites

γιατί εγώ ήδη πληρώνω το πάγιο (sunk cost πλεον, αν το κλείσω θα εξακολουθώ να πληρώνω ;) ) και όταν δεν το χρησιμοποιώ δεν με χαλάει να μπει κάποιος και να κατεβάσει, (εδώ σκέφτομαι να σηκώσω proxy στο awmn) είναι θέμα νοοτροπίας, από τη στιγμή που δεν με επιβαρύνει κάτι γιατί να μην το μοιραστώ;

το θέμα είναι την καλή θέληση που μπορείς να έχεις να μην την χοντρο-εκμεταλλεύονται και είσαι στο τέλος ο μ.....

ε, αν συμβεί κάτι τέτοιο κατεβάζεις τα ρολλά και τελειώνει εκεί το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.