Jump to content



Προβλημα με νεο Η/Υ


verboy

Recommended Posts

εχω ενα τρομερο προβλημα με εναν Η/Υ

motherboard: Asus P5DH

psu thermaltake 500watt

proc. Intel Coreduo 6400

grafika: Albatron 7600GS 512 mb

windows xp

Οταν παιζει το dvd η paixnidi σε 2 λεπτα κολλαει και κανει στην οθονη τετραγονακια γραμμεσ πολυχρομεσ και τετια. ειναι Θερμοκρασια?

γραφικα = 51 C

motherboard=49 C

help please

Link to comment
Share on other sites

H Καρτα γραφικων ειναι βασικα...

Δες ποσο θερμοκρασια ανεβαζει οταν παιζεις games ή βλεπεις dvd...αν ειναι πολυ υψηλη τσεκαρε μπας και υπαρχει επιλογη ταχυτητας ανεμιστηρα...

Αν εχει βαλτη στο full και τσεκαρε αν θα στο ξανακανει,

αλλιως μπορει η καρτα να ειναι μαπα...οποτε πας για αλλαγη(απο την εγγυηση φυσικα)

Εχεις κανει o/c στην καρτα?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι η καρτα γραφικων...

αν και η Albatron 7600GS 512 mb ειναι ενα καλο μοντελο, δεν αποκλειεται να εχεις ενα προβληματικο κομματι...

1.δοκιμασε την καρτα σε PC φιλου

2.την μαμα ψυκτρα εχεις στην καρτα???

3.την εχεις κλοκαρει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η καρτα δεν εχει ανεμιστηρα. οταν κανει νουμερα φτανει του 51 βαθμους .

βλεποντασ μοναχα DVD το PC einai 4 hmerwn και οταν το συναρμολογισα και το αφησα να δουλεψει εκανε αμεσος προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 11:26]

Βαλε ενα ανεμιστηρι απο κατω...αν συνεχισει πηγαινε την πισω....

Επρεπει να παρεις με ανεμιστηρι παντως!

:OT: χεχε! και εγω αυτο εχω κανει στην fanless 6200 μου...:OT:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη,αλλα το οτι δεν έχει ανεμιστηρι η καρτα δεν σημαινει οτι ειναι προβληματικη..τοσες και τοσες καρτες βγαινουν χωρις φουρφουρια, με παθητικη ψυξη..δεν εχει, διοτι δεν το χρειάζεται! μιλαμε για default καταστασεις παντα..

51 βαθμοι ειναι εντελώς νορμαλ θερμοκρασια..

κοιτα αν έχει κουμπωσει καλα η καρτα,περνα και παλι τους drivers και αν συνεχισει τα ιδια την πας πισω,εισαι εντος εγγυησης και δεν τρεχει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι οποια καρτα δεν εχει ανεμιστηρι ειναι μαπα αλλα στις πιεσεις δυσκολευεται...και ποσο μαλλον αν το κουτι δεν εχει καλη ροη....

verboy εχεις καλο κουτι?την εχεις ο/cαρει?

αν εισαι οκ απο αυτα τα δυο,βουρ στο μαγαζι για να στην αλλαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρες εχεις μεσα ή οχι?

Αν οχι καλυτερα να βαλεις,η ροη αερα στο κουτι παιζει μεγαλο ρολο σε ολα...

ειναι σαν να εχεις στο σπιτι σου τερμα το καλοριφερ...

Αν τα εχεις κανει ολα αυτα,rma...

Link to comment
Share on other sites

εχει 2 12καρια. εβαλα ενα 8αρι ακριβως κατω απο την καρτα. μολις εφτασε 41 C κολισε. εχει αλλο ενα στο τροφοδοτικο ενα μικρο της μητρικης και του ιντελ

Το εστειλα στο πλαισιο για RMA θα δω τη θαμου πουν. ελπιζω να μην μου πουν οτι δουλευει!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω υπερ της γνωμης της ελαττωματικοτητας της καρτας ειμαι.Και η 7900GT τα ιδια μου κανε στα 10 λεπτα,και με καλυτερη ψυξη τα κανε στα 20 λεπτα.Γνωμη μου ειναι να επιμεινεις με τους τεχνικους.Και εμενα στον πρωτο ελεγχο μου την εβγαλαν ΟΚ,αλλα επεμεινα και την αντικατεστησαν,σε αλλο μαγαζι βεβαια και οχι στο πλαισιο.3dmark 2006 το βγαζει κανονικα η καρτα?Αν ναι τοτε μαλλον δεν ειναι και τοσο ελαττωματικη.Για να σαι σιγουρος ομως τσεκαρε και την συμβατοτητα με την motherboard.Αν εχεις στο Bios PEG link η κατι τετοιο απενεργοποιησε το,αφου μπορει να φταιει και αυτο.Δοκιμασε να την βαλεις και στην αλλη PCI E 16X θυρα.Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΒΙΟΣ εχω βαλει ολα Auto. Δεν νομιζω να εκανε τετοια κολπα λογο bios. 3dμαρκ δεν εκανα αλλα και παιχνιδι που επεξα εκανε νουμερα. δεν ξερω τωρα. Μεχρι 200 ευρω πια ειναι πολυ καλη καρτα? απο το πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω ρε συ,σε αυτες τις ασους το αυτο ισως να μην ειναι και οτι καλυτερο.Δες και τι επιλογη εχει στο AI OVERCLOCKING και αν μπορεις βαλτο στο disabled.Ειδικα παντως για αυτο το ΑΙ OVERCLOCKING και το PEG Link εχω ακουσει παραπονα απο αλλους χρηστες Asus και για αυτο στο ειπα να το δοκιμασεις...εξαλλου τα λεει και στα manuals αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 12αρηδες ανεμιστήρες και η θερμοκρασία της motherboard είναι 49 βαθμοί? αυτές είναι θερμοκρασίες επεξεργαστή σε full load και όχι motherboard. Για κοίταξε λίγο τις ροές στους ανεμιστήρες και το τροφοδοτικό σου μήπως σε full load δεν παίρνει κατάλληλο ρεύμα η κάρτα. Το πλαίσιο αν κατάλαβα καλά σου άλλαξε την κάρτα γραφικών με άλλο κομμάτι καινούργιο και κάνει και αυτό τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

49 Βαθμους η motherboard με 6400??????????εγω με χαλια ροη και χαλια κουτι παιζω 30 ρελαντι,35 load!Μπας και εχεις τα κολληματα λογω υπερθερμανσης καποιου κομματιου της μητρικης που ψυχεται παθητικα?Για δοκιμασε να βαλεις 4αρια ανεμιστηρακια σε οτι εχει ψυκτρα πανω στην μητρικη!Μηπως υπερθερμαινεται η NB η οποια και νομιζω πως ελεγχει το PCI EXPRESS?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.