Jump to content



Win XP ρυθμισεις...


sfeteristis

Recommended Posts

Μετα απο ενα φορματ:

Για 2G μνημη ποση εικονικη να βαλω?

Ποσο χωρο να αφησω για το System Restore σε δισκο sata160G?

Ποσο για το Recycle?

Τα win updates πριν τα προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Για virtual memory καλό είναι να βάζεις το 3πλό της μνήμης σου, αλλά και με το 2πλό, μιά χαρά θα δουλέψει αφού έχεις 2Gb.

Το system restore και το recycle είναι καθαρά δική σου υπόθεση, πόσο χώρο θέλεις να διαθέσεις, και πόσο απρόσεκτος είσαι :p Αν έχεις πολύ διαθέσιμο στο δίσκο σου, δώσε να έχει και μετά τα μειώνεις αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ο κανόνας για την virtual μνήμη είναι 1.5 φορές η κανονική που έχεις.

2. Για το system restore δεν ξέρω να σου πω.

3. Το recycle είναι θέμα επιλογής (εγω το έχω απενεργοποιήσει).

4. Τα win updates θα έλεγα πριν τα προγράμματα.

;)

Link to comment
Share on other sites

τριπλο?? δηλ. 6g ?!

Καπου διαβασα οτι ειναι καλυτερα να βαζεις την εικονικη μνημη/swap σε αλλον δισκο απ αυτον του λειτουργικου. Ισχυει αυτο? Πρεπει αυτος ο δισκος ομως να εχει πολυ χωρο διαθεσιμο?

To system restore παει σε ολους τους δισκους ή μονο σε αυτον που εχεις το λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Το VM καλό είναι να είναι στην αρχή του δίσκου, σε πολύ γρήγορο δίσκο και ο δίσκος αυτός να μην είναι του λειτουργικού.

Το SR είναι ανεξάρτητο για κάθε δίσκο, οπότε για δίσκους που δεν περιέχουν προγράμματα μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρυθμίσεις το system restore στο off (το θεωρώ άχρηστο τελείως). Το recycle εγώ δεν το χρησιμοποιώ. Θα πας στο page file και θα βάλεις no paging file. Restart. Μετά καπάκι defragment. Μετά ρυθμίζεις το page file manually στα 2048-2048 (μη βάλεις παραπάνω, άχρηστο θα πάει / λιγότερο αν θες βάλε). Μετά restart και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Θα ρυθμίσεις το system restore στο off (το θεωρώ άχρηστο τελείως).

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθότι το SR με έχει σώσει αρκετές φορές από διάφορες βλακείες προγραμμάτων (βλαμένοι drivers, ηλίθια προγράμματα, κλπ) ακόμη και ιούς/spyware.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα με δυο γιγα δεν εχω καθολου page file για να αναγκαζω το συστημα να χρησιμοποιει τη μνημη μου οχι το δισκο. Ειναι πιο γρηγορο και δεν χρειαζεσαι και παραπανω.

system restore βαλτο off. Καδο αναλογα με το δισκο σου

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του VM είναι ανάλογα με τη δουλειά που κάνει ο καθένας. Αν το έχεις για παιχνίδια, και surfing τότε ναι, με 2GB μνήμη είναι σχεδόν άχρηστο. Αλλά αν κάνεις διάφορες δουλειές (photo editing, video editing, visual studio, sql server, κλπ) τότε είναι άκρως απαραίτητο. Υπάρχουν πολλά posts/threads στο web αλλά και εδώ μέσα, που εξηγούν τους λόγους που χρειάζεται το vm και αν πρέπει ή όχι να το απενεργοποιεί κανείς. Κάν'τε και μια αναζήτηση μην τα ξαναγράφουμε όλα από την αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

system restore off ??!!

Aν το ειχα off θα ειχα ηδη καταστραφει 7-8 φορες....:D

Ουτε και off to recycle ειναι καλη ιδεα...ποσες φορες μετανοιωσαμε για κατι που σβησαμε?

Το VM καλό είναι να είναι στην αρχή του δίσκου, σε πολύ γρήγορο δίσκο και ο δίσκος αυτός να μην είναι του λειτουργικού.

τι εννοεις "στην αρχη του δισκου"?

Ο πιο γρηγορος δισκος μου που δεν δεν περιεχει λειτουργικο ειναι ενας sata 300ρης 16MB cache, που χρησιμοποιω μονο ως αποθηκευτικο χωρο. Ειναι ομως γεματος και εχει ελαχιστα giga ελευθερα. Μου συστηνεις να βαλω εκει το swap?

Eισαι σιγουρος οτι απενεργοποιω το System Restore στους δισκους που δεν εχουν προγραμματα?

Το μέγεθος του VM είναι ανάλογα με τη δουλειά που κάνει ο καθένας. Αν το έχεις για παιχνίδια, και surfing τότε ναι, με 2GB μνήμη είναι σχεδόν άχρηστο. Αλλά αν κάνεις διάφορες δουλειές (photo editing, video editing, visual studio, sql server, κλπ) τότε είναι άκρως απαραίτητο

Aυτο που κανω ειναι καψιμο mpeg κ.α. σε dvd. Δηλαδη αν ορισω μπολικη VM θα γινεται η δουλεια σε μικροτερο χρονο? Ποση να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Partitions δεν εχω, οποτε μιλαμε για δισκο.

Απενεργοποιω λοιπον το system restore στους δισκους που δεν εχουν λειτουργικο.

Σε αυτον που εχει ποσο να το ορισω? 10% (14.7G) ειναι καλα? Καμμια φορα ομως εγκαθιστουμε προγραμματα και σε αλλους δισκους εκτος απ το C/Program Files...

Για τα υπολοιπα που ρωτησα στο post#11 τι λες?

Link to comment
Share on other sites

κλείστα όλα, αν θες να έχεις όσο το δυνατόν γρηγορότερη λειτουργία.

για το virtual memory, κλείστο για αρχή και αν δείς ότι έχεις μυνήματα low page file και τέτοια που σημαίνει ότι δεν του φτάνουν τα 2gb της ram, τότε άνοιξτω αλλά δε νομίζω πως θα χρειαστείς πάνω απο 1-2gb. Τώρα για το system restore και το recycle bin είναι εντελώς άχρηστα κατ΄εμού...(αν είναι να σβήσω κάτι χτυπάω πάντα shift+delete, ή σβήνουμε ή δεν σβήνουμε! :-P )

Link to comment
Share on other sites

Να τα κλεισω ολα??τι μπακαλιστικη οδηγια ειναι αυτη, εδω κοιταμε να τα εκμεταλλευτουμε για να κερδισουμε το βελτιστο απ το καθενα κι εσυ μου λες "κλειστα ολα"? Το ξερεις οτι το System Restore ειναι αυτο που κανει τη διαφορα στα xp?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfeteristis

oταν βαλεις καποιους λαθος drivers και μπλοκαρει ολο το συστημα σου και η μονη λυση ειναι η επαναφορα, τοτε θα καταλαβεις...

Γιατί να μην κάνεις απλά roll back driver και να επαναφέρεις τον προηγούμενο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο, αν η ζημια ειναι εκτεταμενη(που λεει και η διαφημιση). Με το SR επαναφερεις πολυ απλα και ευκολα τον υπολογιστη σου σε μια προηγουμενη κατασταση χωρις απωλειες. Εξαλλου δε σου κοστιζει τιποτα να δεσμευσεις λιγα giga για ναχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα το SR είναι άκρως απαραίτητο. Τελευταία με είχε σώσει όταν είχα εγκαταστήσει το update της Microsoft που έλεγχε αν η έκδοση των XP είναι πειρατική, και σου έβγαζε μήνυμα κατα το log on. Roll back και έφτιαξαν όλα. Κάποιες φορές είναι η τελευταία μου λύση πριν το format...

Στο κάτω κάτω αν φτάσεις να εξοικονομείς χώρο από το SR και το Resycle bin καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεις για δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.