Jump to content



Soduku : Το απολυτο κολλημα!!!


Lewnidas

Recommended Posts

http://www.soduku.org/soduku-play-online.php

Aσχολουμαι εδω και καμια βδομαδα και μπορω να πω οτι ειναι ακρως ε8ιστικο!!

Ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο οτι ανεβαζει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα την νοημοσυνη του εγκεφαλου.

Α3ιζει το κοπο να ασχολει8ειτε!!

*για τους αρχαριους καλο 8α ηταν να ξεκινησουν με 4 αρι8μους για να μπουνε στο νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 16:36]

Εγώ πάλι το έχω στο κηνιτο μου και όταν βαριέμαι η πριν πέσω για ύπνο λύνω 1-2

και εγω!

πορωση μιλαμε!!!

αν και τωρα το εχω ψιλοβαρεθει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου την έσπασε σε ένα περιοδικό με σουντόκου ήταν το εξής. Είχε 160 σε 4 κατηγορίες. Λύνω το νούμερο ένα και με τά πάω στο 160. Σιγά μην το λύσω είπα μέσα μου. Το έλυσα όμως γρήγορα και ξενέρωσα. Μετά έλυσα και τα άλλα στο εξπέρ επίπεδο και διαπίστωσα το εξής. Είτε εξαντλεί τα όρια της λογικής και λύνεται όχι δύσκολα αλλά μόνο χρονοβόρα είτε σταματάει σε ένα σημείο η λογική και ο μόνος τρόπος να προχωρήσεις είναι να δοκιμάσεις, οπότε αν σου βγει σου βγήκε αν όχι γυρνάς πίσω και αλλάζεις το πρώτο τυχαίο σου νούμερο .

Και δε μιλάω ότι σου κόβεται η προσπάθεια σε 5 κινήσεις έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι εξαντλείς τα όρια της λογικής; Υπάρχουν κάποιοι κανόνες για να αποκλείσεις νούμερα οι οποίοι είναι κάπως δύσκολοι να τους εφαρμόσεις και πρέπει να έχεις πολύ καλό μάτι. Έχω ένα prog σπίτι (θα στείλω link αργότερα) που μπορέις να πάιξεις Sudoku, να εκτυπώσεις αλλά και να σου λύσει ότι του δώσεις. Αν αυτό που του δώσεις δεν λύνεται με λογική αλλά θέλει trial and error στο λέει σαν warning. Αλλά τέτοια έχω πετύχει πολύ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.