Jump to content



Ποιά AGP?


mech5107

Recommended Posts

Οπως θα δείτε και σε αυτό το θέμα, η 6800 μου, μας άφησε οπότε είμαι στο ψάξιμο για νέα καρτα. Λεφτα μεχρι 140-150 με βία παίζουν.

Βρήκα μια Χ800 gto 256mb στο e-shop με 120 που λέω να την πάρω (...αφού μάθω και κανα χαρακτηριστικό μέσω τηλ.).

Από την άλλη βλέπω πως όλοι λένε για τις 7600GS 256MB ότι είναι πιό καλές και είναι και στα ίδια λεφτά!

Στο tom's hardware βλέπω πως είναι "δίπλα-διπλά" σε επιδόσεις.

Κλίνω υπέρ της ATi λόγω 256-bit ram bus, DDR3 έναντι DDR2 και γιατί (μην με πείτε τρελό...) λόγω του τσίπ που κάνει την μετατροπή απο PCI-E σε AGP, η VF700 ψύχτρα μου θα κρέμεται έξω από την κάρτα...!!!:jump:

Για πείτε μου ρε παιδιά, τι να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Η 7600gs ακούει περισσότερο στο o/c από ότι έχω δει αντιθέτως με x800gto δεν έχω και τόσο καλές εντυπώσεις στο θέμα των επιδόσεων ούτε στο o/c συγκεκριμένα σε σύστημα φίλου με a64 η κάρτα απέδιδε σχεδόν τα μισά από την 6800ultra που έχω στον athlon xp μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα την ατι.

στην Χ800 gto 256mb της sapphire που εχω(απο e-shop), ξεκλειδωσα και τα 16 pipes και εχω πλεον μια ωραιοτατη xl

ριξε μια ματια εδω

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=10955

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τι λέει? Δεν βρήκα κατι στο site της Αopen...

Eπειδή τους πήρα τηλ. και μου είπαν ότι επειδή η X800 gto είναι νέα παραλαβή και δεν μπορούν να μου δόσουν περισσότερες πληροφορίες, σας ρωτώ, όλες οι Χ800 GTO με 256 μνήμη είναι με DDR3 και 12 pipelines? Aν είναι έτσι να την τσιμπήσω.

Γιατί αν περιμένω από τους τύπους στο e-shop να βάλουν στοιχεία στο site οπως μου είπε ο τύπος στο τηλέφωνο....

Link to comment
Share on other sites

@ anubis

Μιλάμε για X800GTO 256MB DDR3 R430 (πυρήνας) AGP.

Στο ΑΤΙ Τοοl πρέπει να λέει τα εξής:

Config_DIE_Fuses: OxEFF3FFFF

Config_substrate_Fuses: OxFFFFFF1F

Για επιπλέον σιγουριά μπορείς να κάνεις το εξής: εξάγεις το bios της κάρτας μέσω του ATI Tool και το φορτώνεις στο RaBiT. Πας στη καρτέλα Logging και αν λέει:

Desc: RADEON X800 GTO

Info: 11X-CC6600SA-004, CC6600SA.004, 01/20/05,14:19:32

τότε γίνεται!

Αν πληρείς τις παραπάνω προϋποθέσεις μπορώ να σου στείλω ένα iso cd με το οποίο θα flashάρεις την κάρτα σου. Δες και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από G10 [Σήμερα, στις 00:13]

εδω εχει ενα συγκριτικο

http://www23.tomshardware.com/graphics.html?modelx=33&model1=589&model2=568&chart=224

Οπώτε είναι καλύτερη η χ1650προ απο την x800GTO!

Link to comment
Share on other sites

Ναι την είδα την παρουσίασή σου, πολύ καλή η GS αλλά δεν μου πάει να πάρω κάρτα με 128αρι δίαυλο. Το ξέρω οτι μπορεί να είναι πιο γρήγορη αλλά απλά ειναι μια από τις (πολλές) παραξενιές μου...:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.