Jump to content



Ποια Wireless antenna ?


blade_pan

Recommended Posts

Εψαχνα για omni-directional >9dbi (οσο πιο μεγαλη γινεται) η οποια να αντεχει γενικα σε μεγαλες temp δλδ 60C+...

Η SOLWISE ειναι καλη?

Οι πιο πολλες που βρισκω ειναι πανακριβες...πανω απο 100

Link to comment
Share on other sites

sorry που μου τα βγαζεις με το τσιγκελι...:D

Πες μου και τις δυο περιπτωσεις...τι εχεις βρει...

εχω βρει αυτες...

D-Link ANT24-1500 Omni-Directional 15dBi Outdoor Antenna

Level One OAN-2080 8dBi Omni-Directional Outdoor Antenna Kit

Level One OAN-4100 10dBi Omni-Directional Outdoor Antenna

Απλα επειδη εχει δυο κεραιες το καθε Access Point θελω να δω μπας και μπορω να βρω πιο οικονομικες...

Απ'οτι ξερω για indoor τα 3dbi ειναι γυρω στα 30 μετρα και outdoor γυρω στα 100.

τα αλλα dbi πανε αναλογικα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν αυτές ανταποκρίνονται στο επίπεδο που θες

αλλά με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτές...

1. 2.4GHz Range Extender 9 dBi Reverce SMA

2. SOLWISE OMNIDIRECTIONAL RUBBER INDOOR 9DB (RSMA)

3. 9dBi indoor OMNI antenna RP-SMA

Αν ξέρεις απ'αυτά, πες μου την άποψη σου γι'αυτές γιατί ενδιαφέρομαι να πάρω μια

για κάτι δοκιμές...

Και γενικά πες αν σου κάνουν...

Πάντως απο τιμή είναι οικονομικές... τώρα απο απόδοση...:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξέρεις τι ακτίνα θέλεις να καλύψεις, πόση κλίση προς τα πάνω-κάτω να έχει ο κεντρικός λοβός τους (γιατί αν έχει μικρή οι σταθμοί πολύ κοντά τους δε θα πιάνουν). Με 6dBi περίπου διπλασιάζεις την απόσταση για το ίδιο bitrate.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα 360...απο κει και περα μιλαμε για περιπου 180 μετρα...απο ακρη σε ακρη...

Σκεφτομαι να μπουν δυο ενδεχομενως στο 1/4 αριστερα και 1/4 δεξια.Η καλυτερα μια στο κεντρο?Ας πουμε το ενδεχομενο να εχει τοιχους και να μην εχει...

Τωρα υπαρχει μια κεραια ψηλα στην οροφη...με καθετη κλιση...

Ολο αυτο παρτο επι 3...δλδ σαν τρια παραλληλογραμμα 50*180...(εκει δεν εχει τοιχους)...

Καταλαβες γενικα πως παιζει η μια φαση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφώς καλύτερο να βάλεις περισσότερες κεραίες. Ειδικά αν βάλεις και access points που υποστηρίζουν roaming μεταξύ τους, τότε οι πελάτες θα συνδέονται κάθε φορά στο ap με το καλύτερο σήμα και ίσως με τη μικρότερη συμφόρηση. Αν τις βάλεις κάθετα στο ταβάνι κάποιος από κάτω τους θα πιάνει με πολύ μικρό σήμα και αυτό από αντανάκλαση σε τοίχο. Θα σε συμβούλευα να βάλεις αντί για 2 ακόμα omni, 2 panel ή sector στους ακριανούς τοίχους με κλίση προς το κέντρο, που δεν καλύπτεται καλά από την omni.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.