Jump to content



help για αναβάθμιση σε 2gb


mellodos

Recommended Posts

Στο σύστημα της υπογραφής τρέχουν 2χ512 kingston hyperx bh-5 κλοκαρισμένες σε 250 fsb 2-2-2.Σκέφτομαι για αναβάθμιση σε 2gb ram αλλα δεν ξέρω πια θα ήταν η καλύτερη επιλογή την τρέχουσα χρονική περίοδο.Το καλύτερο θα ήταν να έβρισκα δύο όμοιες αλλα δυστηχώς έχουν εξαφανιτεί:( .Αποκλείω την περίπτωση πρόσθεσης μονού 1gb stick λόγω single channel και πρακτικά μηδενικού ο/c που θα τσακίσει τις επιδόσεις.Σκέφτηκα επίσης την αγορά ενός καινούργιου set 2χ1gb αλλα άμα είναι να δώσω 200+ για μνήμες καλύτερα να δώσω 500+ (που δεν τα χω :tomato: ) και να αναβαθμίσω σε conroe.Yπάρχουν επιλογές στην αγορά αυτήν την στιγμή που θα μπορούσαν κάπως να με εξασφαλίσουν απο πλευράς συμβατότητας/απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

4 dimms σε AMD δεν δουλευουν οπως πρεπει,θα χασεις πολυ.Μονοδρομος τα 2χ1 GB η να μεινεις οπως εισαι.Το θεμα εχει σηζητηθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια κανε μερικα search στο forum και μελετα τι λενε οσοι δοκιμασαν 4 dimms .

Link to comment
Share on other sites

μονο μεταχειρισμενα uccc αμα βρεις...

αλλιως τα 200€++ δεν τα γλιτωνεις...

Στα ιδια με σενα ειμαι (πανω κατω) ...θα παραμεινω με τα 2χ 512 ΒΗ...για ενα χρονακι..περιπου...!Ευρω δεν ξαναβλεπει το μηχανημα μεχρι τοτε...:p

Αυτο προεκυψε απο την ιδια λογικη με τη δικια σου..."γιατι να κανω αυτο ...και να μην δωσω και αλλα τοσα να παω σε conroe".

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει τις kingston παρέα με κάτι pqi turbo και ούτε στα 200mhz με 2Τ δεν ήμουν σταθερός........

Οκ το έπιασα το μύνημα , ευχαριστώ παιδιά.

Αρχική απάντηση από ΝTG

Αυτο προεκυψε απο την ιδια λογικη με τη δικια σου..."γιατι να κανω αυτο ...και να μην δωσω και αλλα τοσα να παω σε conroe".

Το μηχάνημα τραβάει πολύ καλά οπότε και μια τέτοια αναβάθμιση έιναι ψιλοάσκοπη......

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προχωρησα στην αγορα των παραπανω μνημων(2*1 gb hyperx)...

θα ηθελα να ρωτησω...επειδη δεν τις αγορασα σαν κιτ αλλα ξεχωριστα υπαρχει προβλημα στο να μην χρησιμοποιουνται σαν dual channel???

ειναι καπως κουφο αυτο που ρωταω????

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις κανενα προβλημα ακομη και αν ηταν διαφορετικης μαρκας.Παρολα αυτα σε πολυ σπανιες περιπτωσεις θα μπορουσε να υπαρξει ασυμβατοτητα,αλλα αυτο απαιτει να εισαι και λιγο γκαντεμης.

Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι λιγο γκαντεμης :) :) :) ...ελπιζω να πανε ολα καλα!αυριο η μεθαυριο θα ξερω σιγουρα οταν και θα τις εχω στα χερια μου!!!εχω ενδιασμους και ρωταω γιατι στην σελιδα της kingston εχει διαφορετικο κωδικο το κιτ των 2*1 απο το dimm του 1gb...επισης προβαλει σαν ιδανικες μνημες για fx εκεινες με τις μαυρες ψυκτρες και οχι αυτες με τις μπλε!!!ελπιζω να ειναι απλα ενα marketing trick:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λοιπον λοιπον...

τις πηρα τις τοποθετησα ολα κομπλε...(σχεδον ολα).... εκτος απο τα timings!!!

ενω ειναι cl2 (2-2.5-2-6)στην πραγματικοτητα ειναι cl3 (3-3-3-8)...τουλαχιστον αυτο δειχνει το cpu-z!!!

τι πρεπει να κανω εγω τωρα????οεο!!!:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως, ξέρεις από τα specs ότι 2-2.5-2-6 είναι οι εργοστασιακές τιμές τους (και δε σου έστειλαν πχ. άλλο μοντέλο από αυτό που περίμενες), ρύθμισε τις manually από τα advanced chipset options του bios, στις επιθυμητές τιμές. Μερικές φορές το auto είναι ρυθμισμένο πολύ συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

...συμφωνα με τις συσκευασιες τους ειναι cl2!δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να μην ειναι αυτες...και να μου εχουν δωσει αλλες....ΒΟΗΘΕΙΑ plz...μπορω με καποιο τροπο να το επαληθευσω???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.