Jump to content



2 VGA στο ίδιο PC


spc

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά από μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Το θέμα είναι απλό:

Τι γίνεται στην περίπτωση εγκατάστασης 2 VGA στο ίδιο PC;

Πως δουλεύουν;

aka:

1. Πως γίνεται η επιλογή του τι θα δείχνει και σε ποιες εξόδους της η κάθε μία;

2. Πως γίνεται η επιλογή του ποια από τις 2 θα δουλεύει τα 3D και πως;

Προφανώς είναι θέμα drivers αλλά το ερώτημα είναι αν το έχει δοκιμάσει κανείς στην πράξη.

Θυμάμαι τις DFI ULTRA D που υποστήριζαν επίσημα 2 VGA για έξοδο σε 4 monitor αλλά δεν είχα δοκιμάσει ποτέ στην πράξη αν και πως δουλεύει το setup.

Πέραν της περιέργειας το ερώτημα είναι πως γίνεται πχ να έχεις μία καλή / δυνατή κάρτα της οποίας και οι 2 έξοδοι είναι κατειλημμένες (δουλεύοντας πχ σε clone mode με 2 monitor) και παράλληλα να έχεις και μία 2η VGA απλώς για 3η έξοδο (όμοια - δλδ κάτι σαν τριπλό clone) σε ένα απλό πχ 15αρι CRT monitor.

Πέραν της προφανούς λύσης ενός splitter, θα ήθελα να εξετάσω το ενδεχόμενο της χρήσης 2ης VGA για τον σκοπό αυτό.

Αν και δεν ξέρω αν η μητρική τελικά παίζει ρόλο (με την έννοια του ότι πολλές πλέον έχουν 2 PCI-EX) η συγκεκριμένη υπό εξέταση είναι η GB 956 DQ6.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Έχω δοκιμάσει με 1 VGA και 1 onboard. Στο σύστημα μου αναγνώριζε 3 οθόνες όπου και εκεί, έκανα καταμερισμό της επιφάνειας εργασίας. Κάτι τέτοιο θες;

Όπως γράφω και στο ποστ, θέλω απλώς ένα 3πλο clone (δλδ και οι 3 οθόνες να παίζουν το ίδιο).

Στα άλλα ερωτήματά μου έχεις κάποια απάντηση;

Δλδ στην περίπτωσή σου πχ είχες καταλάβει αν η 3η οθόνη που ήταν πάνω στην onboard έπαιζε πχ 3D μόνο από αυτήν (αν δλδ έτρεχες ένα game τι θα γινόταν; Ποια από τις 2 κάρτες θα αναλάμβανε την 3D δουλειά; ) ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Στην περίπτωση μου, την δουλειά την αναλάμβανε η οθόνη που έχεις επιλέξει ως πρώτη.

Δλδ εννοάς ότι έβαζες πχ ένα 3d game και έπαιζε σπασμενο σε 3 οθόνες και στις 3 με την ίδια ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

...λοιπον επειδη το ειχα κανει παλιοτερα με μια GF3Ti500 AGP και με μια ΑΤi 9200 pci ..πολυ απλα οριζεις απο τα properties ποια θες να ειναι η primary και ποια η secondary vga και αναλογα ρυθμιζεις και τι θες να δειχνει καθε οθονη και πως...φανταζομαι το καλυτερο ειναι να βαλεις 2 καρτες με ιδιο chipset και μετα κανονικα θα δει και τις 3 οθονες και θα μπορεις να τις ρυθμισεις οπως θες.

Αυτο που ρωτας για τα 3D, μονο εαν δουλευεις σε stretch mode θα μπορεις να βλεπεις τα Games split και στις 3 οθονες αλλα δεν ξερω τι θα παζει με την οθονη που θα ειναι στην "αδυναμη" καρτα και αν θα χρησιμοποιει τον 3d accelarator της "δυνατης" καρτας :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά από μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Το θέμα είναι απλό:

Τι γίνεται στην περίπτωση εγκατάστασης 2 VGA στο ίδιο PC;

Πως δουλεύουν;

aka:

1. Πως γίνεται η επιλογή του τι θα δείχνει και σε ποιες εξόδους της η κάθε μία;

2. Πως γίνεται η επιλογή του ποια από τις 2 θα δουλεύει τα 3D και πως;

Προφανώς είναι θέμα drivers αλλά το ερώτημα είναι αν το έχει δοκιμάσει κανείς στην πράξη.

Θυμάμαι τις DFI ULTRA D που υποστήριζαν επίσημα 2 VGA για έξοδο σε 4 monitor αλλά δεν είχα δοκιμάσει ποτέ στην πράξη αν και πως δουλεύει το setup.

Πέραν της περιέργειας το ερώτημα είναι πως γίνεται πχ να έχεις μία καλή / δυνατή κάρτα της οποίας και οι 2 έξοδοι είναι κατειλημμένες (δουλεύοντας πχ σε clone mode με 2 monitor) και παράλληλα να έχεις και μία 2η VGA απλώς για 3η έξοδο (όμοια - δλδ κάτι σαν τριπλό clone) σε ένα απλό πχ 15αρι CRT monitor.

Πέραν της προφανούς λύσης ενός splitter, θα ήθελα να εξετάσω το ενδεχόμενο της χρήσης 2ης VGA για τον σκοπό αυτό.

Αν και δεν ξέρω αν η μητρική τελικά παίζει ρόλο (με την έννοια του ότι πολλές πλέον έχουν 2 PCI-EX) η συγκεκριμένη υπό εξέταση είναι η GB 956 DQ6.

βρωμοδουλεια μου μυριζεται:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panos2k

Στο SLI δεν βγάζουν σήμα όλες οι έξοδοι και των δύο καρτών, οπότε μετά απο τα properties της κάρτας επιλέγεις clone και έχεις μέχρι 4!

Δεν μιλάω για SLI αλλά απλώς για 2 VGA στο ίδιο PC.

Αλλά μιας και το ανέφερες, αυτό που γράφεις είναι λίγο μπερδεμένο: Στο SLI ΔΕΝ βγάζουν σήμα όλες οι έξοδοι - απο τα properties της κάρτας επιλέγεις clone και ΕΧΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 4!.

’ρα βγάζουν κανονικά.

Μήπως απλώς εννοείς ότι παλιότερα οι οδηγοί δεν το επέτρεπαν (σε SLI μιλάμε πάντα) και αυτό διορθώθηκε από μία έκδοση και μετά;

Αρχική απάντηση από panos2k

:OT: Εμένα το GB motherboard δεν μου αρέσει

Καλά αλλά μην βάλεις και τα κλάματα :p

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Στο SLI δεν βγάζουν σήμα όλες οι έξοδοι και των δύο καρτών ?

Οπότε μετά απο τα properties της κάρτας επιλέγεις clone και έχεις μέχρι 4!

Όταν είναι ξεχωριστά monitor απο τους drivers δεν διαλέγεις τι θα παίζει το καθένα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panos2k

EDIT: Στο SLI δεν βγάζουν σήμα όλες οι έξοδοι και των δύο καρτών ?

Οπότε μετά απο τα properties της κάρτας επιλέγεις clone και έχεις μέχρι 4!

Όταν είναι ξεχωριστά monitor απο τους drivers δεν διαλέγεις τι θα παίζει το καθένα?

Καταρχήν διάβασε προσεκτικά το θέμα από την αρχή για να καταλάβεις ποια είναι η ερώτηση / ερωτήσεις.

Κατά 2ον εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά των ''εξόδων καρτών'' από τα ''ξεχωριστά monitor''

Φιλικά

Μαριάνα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με τη νέα σειρά nforce πάντως θα μπορεί να παίξει με 3 κάρτες γραφικών κ μέχρι 6 οθόνες(είτε κλώνους είτε "σπαστό" desktop). Το καλό είναι πως δε θα χρειάζεται καν να είναι ίδιες οι κάρτες μεταξύ τους!!! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.