Jump to content



(HELP)Από 2gb σε 4gb ram��. Θα δω διαφορές???


Qlim4X

Recommended Posts

μαλλον θα χασεις θα ελεγα. Απο εκει που εχεις dual channel δε θα εχεις. Τη μονη διαφορα ισως τη δεις σε photoshop. Τα παραπανω απο οτι εχω διαβασει απο ολους οχι απο προσωπικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

μαλλον θα χασεις θα ελεγα. Απο εκει που εχεις dual channel δε θα εχεις. Τη μονη διαφορα ισως τη δεις σε photoshop. Τα παραπανω απο οτι εχω διαβασει απο ολους οχι απο προσωπικη εμπειρια

Μα λογικά με 4 ίδιες μνήμες πάλι θα έχω ddr.

Έχεις δει πουθενά αυτό που λες????

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε photoshop θα δεις διαφορά Εκτός και αν είσαι από μονός σου studio επεξεργασίας multimedia εφαρμογών και έχεις ταυτόχρονα ανοιγμένα photoshop, premier, 3d studio max και κανένα wave lab cubase αλλά τότε δε θα σου φτάνει η cpu

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Ούτε σε photoshop θα δεις διαφορά Εκτός και αν είσαι από μονός σου studio επεξεργασίας multimedia εφαρμογών και έχεις ταυτόχρονα ανοιγμένα photoshop, premier, 3d studio max και κανένα wave lab cubase αλλά τότε δε θα σου φτάνει η cpu

Βασικά απ ότι μου είπανε το χριαζομε γιατί σε ένα μηχάνημα πάνω τρέχω πολλά virtual machines(με άλλα λειτουργικά) αλλά και multimedia προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Στα virtual machines τρέχεις απαιτητικές εφαρμογές? Και ταυτόχρονα με αυτά τρέχεις βαριά multimedia προγράμματα.?

Καλά η cpu σου τι προλαβαίνει να κανει? :o

Τέλος πάντων άνοιξε τον task manager και αν όταν είσαι σε φόρτο εργασίας ξεπερνάς αρκετά τα 2gb μνήμης σε χρήση τότε οκ θα δεις διαφορά αν προσθέσεις κι άλλη.

Αλλά αν θες να δώσεις λεφτά θα σου έλεγα να τα δώσεις σε μια άλλη πλατφόρμα με ddr2μνημες

Αν και από ότι βλέπω έχεις σπρώξει το σύστημα σου με ότι ποιο γρήγορο υπάρχει στην πλατφόρμα του οπότε δύσκολα θα το αποχωριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Στα virtual machines τρέχεις απαιτητικές εφαρμογές? Και ταυτόχρονα με αυτά τρέχεις βαριά multimedia προγράμματα.?

Καλά η cpu σου τι προλαβαίνει να κανει? :o

Τέλος πάντων άνοιξε τον task manager και αν όταν είσαι σε φόρτο εργασίας ξεπερνάς αρκετά τα 2gb μνήμης σε χρήση τότε οκ θα δεις διαφορά αν προσθέσεις κι άλλη.

Αλλά αν θες να δώσεις λεφτά θα σου έλεγα να τα δώσεις σε μια άλλη πλατφόρμα με ddr2μνημες

Αν και από ότι βλέπω έχεις σπρώξει το σύστημα σου με ότι ποιο γρήγορο υπάρχει στην πλατφόρμα του οπότε δύσκολα θα το αποχωριστείς.

Όπως τα λες φίλε είναι

Τρέχω βαριές εφαρμογές αλλά το cpu δεν πολύ μασάει κάποια στιγμή θα αλλάξω πλατφόρμα αλλά μάλλον 2007 .

Περιμένω να δω τι θα πείτε για τα 4gb να δω τι να κάνω ο κακομοίρης

Κάτι βασικό dual channel (ddr) θα έχω με τα 4gb????

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έχεις αν μιλάμε για dimms μνήμης που συνεργάζονται μεταξύ τους.

Για πες μας και από περιέργεια ποσά mb μνήμης χρησιμοποιείς όταν ζορίζεις το μηχάνημα με τις περισσότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Ναι θα έχεις αν μιλάμε για dimms μνήμης που συνεργάζονται μεταξύ τους.

Για πες μας και από περιέργεια ποσά mb μνήμης χρησιμοποιείς όταν ζορίζεις το μηχάνημα με τις περισσότερες εφαρμογές.

normal use 1200mb (msn internet music)

full use 1900-2000 (2 vms , vb , flash)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

normal use 1200mb (msn internet music)

Εχμ η normal use είναι κάπως ψηλά δε νομίζεις? Αποκλείεται για αυτά να ευθύνονται τα msn internet music έχεις προγράμματα τύπου mathlab στο startup?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Εχμ η normal use είναι κάπως ψηλά δε νομίζεις? Αποκλείεται για αυτά να ευθύνονται τα msn internet music έχεις προγράμματα τύπου mathlab στο startup?

οχι το εχω βγαλει

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 01:22]

Kατι δε παει καλα ρε Αλεξ,ετσι απο περιεργεια ποσταρε ενα screenie απο task manager κλικαροντας το mem usage.

δεν ξερω ρε συ αλλα μονο firefox ειναι 250μβ

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

32bitα windows δεν μπορουν να κανουν adressing 4GB μνημης...μονο τα 2.8 θα χρησιμοποιουνται/φαινονται...ισως αμα βαλεις 64bitα win να δεις διαφορα...

εδω νομιζω κανεις λαθος.....

32bit cpu , 32bit win = 4.048mb ram aka memory adressing

υψοσε το 2 στην 32α να δεις οτι μπορει να τα παρει μια χαρα παραπανο δεν περνει.....

post-1784-1416072856,3064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an [Σήμερα, στις 03:16]

250mb σου τρώει ο φίφης??? :eek: :eek: :eek:

νι :o

Υποψιάστηκα το γιατί ήταν τόσο πάνω και έπεσε στα μισά 125Mb ακριβώς είναι γιατί έχω σικομενη την σελίδα του jondigweed για να ακούω την μουσικουλα που έχει

Link to comment
Share on other sites

:OT: Κάπου είχα διαβάσει πως το κακό του φίφη είναι πως δεν απελευθερώνει τη μνήμη όταν είναι ελαχιστοποιημένο για να έχει γρήγορη πρόσβαση αργότερα και μπορεί να καταλήξει αρκετά μνημοφάγο :OT:

Link to comment
Share on other sites

OMG 67 processes!!! 1080M Commit Charge!!!

Jesus, δικέ μου άνοιξε το msconfig και άρχισε και πέτα!

PS.: Ο FF αν ανοίξετε 150 tabs ταυτόχρονα φυσικό είναι να πιάσει 250ΜΒ... Αν με το που ανοίγω τον FF, κάνω 5 tabs με τα forums που παρακολουθώ, σε κάθε φόρουμ ανοίξω άλλα 10 tabs, πατήσω και 2-3 διαφημίσεις ανάμεσα και μετά πω, ας βάλω και μία σελίδα να παίζει μουσική... ε sorry, αλλά αυτή δεν είναι σωστή χρήση του FF.

Ανοίγουμε, τελειώνουμε τα πολλά, κλείνουμε και μετά ανοίγουμε και βάζουμε μία σελίδα να παίζει μουσική..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Ναι θα έχεις αν μιλάμε για dimms μνήμης που συνεργάζονται μεταξύ τους.

Για πες μας και από περιέργεια ποσά mb μνήμης χρησιμοποιείς όταν ζορίζεις το μηχάνημα με τις περισσότερες εφαρμογές.

Τι συνεργαζονται ρε παιδια? Με 4 dimm δε θα εχει dual channel. Δεν εχω δει επεξεργαστη ή μητρικη που να υποστηριζει dual με 4 dimakia

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

32bitα windows δεν μπορουν να κανουν adressing 4GB μνημης...μονο τα 2.8 θα χρησιμοποιουνται/φαινονται...ισως αμα βαλεις 64bitα win να δεις διαφορα...

32bit = 2^32 λογικες διευθυνσεις για το page table των διεργασιων.Αρα οποιοδηποτε 32bit λειτουργικο μπορει να διαχειριστει 4gb max εικονικων διευθυνσεων στα σιγουρα(μπορει να διαχειριστει και παραπανω με το κολπο των πολλαπλων επιπεδων στους πινακες λογικων διευθυνσεων).

Ο επεξεργαστης ειναι επισης 32bit οποτε μπορει να δει και αυτος 2^32 φυσικες διευθυνσεις δλδ 4gb .

Εαν θες για παραπανω στοιχεια για διαχειριση μνημης και λειτουργικα

http://aetos.it.teithe.gr/~stefanos/OPS-08.pdf

http://aetos.it.teithe.gr/~stefanos/ospage.htm

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Τι συνεργαζονται ρε παιδια? Με 4 dimm δε θα εχει dual channel. Δεν εχω δει επεξεργαστη ή μητρικη που να υποστηριζει dual με 4 dimakia

http://download.micron.com/pdf/technotes/TN0452_A.pdf

Θα εχει DC αρκει να εχει τις μνημες σε ζευγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.