Jump to content



(HELP)Από 2gb σε 4gb ram��. Θα δω διαφορές???


Qlim4X

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vagouridis

32bit = 2^32 λογικες διευθυνσεις για το page table των διεργασιων.Αρα οποιοδηποτε 32bit λειτουργικο μπορει να διαχειριστει 4gb max εικονικων διευθυνσεων στα σιγουρα(μπορει να διαχειριστει και παραπανω με το κολπο των πολλαπλων επιπεδων στους πινακες λογικων διευθυνσεων).

Ο επεξεργαστης ειναι επισης 32bit οποτε μπορει να δει και αυτος 2^32 φυσικες διευθυνσεις δλδ 4gb .

Εαν θες για παραπανω στοιχεια για διαχειριση μνημης και λειτουργικα

http://aetos.it.teithe.gr/~stefanos/OPS-08.pdf

http://aetos.it.teithe.gr/~stefanos/ospage.htm

http://download.micron.com/pdf/technotes/TN0452_A.pdf

Θα εχει DC αρκει να εχει τις μνημες σε ζευγαρια.

THANKS vag

Αυτό για την μνήμη το ήξερα λόγω ότι σπουδάζω computer science.

Όσο για το ddr οι μνήμες θα είναι και στα 4 dimms ίδιες . Gskill hz f1 4000 και θα παίζουνε στα 250 με 3-4-3-8 ελπίζω δηλαδή γιατί το ένα ζεύγος πάει 275 μόνο του άρα δεν με νοιάζει και να χάσω 25mhz

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

use the force...@format and relax

εμενα ο explorer μου τρωει 15ΜΒ..

67 processes...τι κανεις εκει...

εγω ειμαι με 160ΜΒ ραμ και παιζει...απλα μην χρισημοποιεις αχρηστα προγραμματα.

Το ξερώ ότι θέλω format είμαι 6 μήνες+ χωρίς format..

Αρχική απάντηση από jpavly

OMG 67 processes!!! 1080M Commit Charge!!!

Jesus, δικέ μου άνοιξε το msconfig και άρχισε και πέτα!

PS.: Ο FF αν ανοίξετε 150 tabs ταυτόχρονα φυσικό είναι να πιάσει 250ΜΒ... Αν με το που ανοίγω τον FF, κάνω 5 tabs με τα forums που παρακολουθώ, σε κάθε φόρουμ ανοίξω άλλα 10 tabs, πατήσω και 2-3 διαφημίσεις ανάμεσα και μετά πω, ας βάλω και μία σελίδα να παίζει μουσική... ε sorry, αλλά αυτή δεν είναι σωστή χρήση του FF.

Ανοίγουμε, τελειώνουμε τα πολλά, κλείνουμε και μετά ανοίγουμε και βάζουμε μία σελίδα να παίζει μουσική..

Βασικά εδώ έχεις λάθος ο καθένας κάνει την χρήση που θέλει.. και λογικό είναι να τρώει μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχεις τόσο παχουλό firefox για δοκίμασε αυτό που είχα διαβάσει δε θυμάμαι που Το δοκίμασα εγώ και δεν είδα και τεράστιες διαφορές.

’νοιξε μια νέα καρτέλα του Firefox και γράψε about:config. Μετά με δεξί κλίκ "Νέο"->Boolean ονομάστε το config.trim_on_minimize και δώσε του τιμή true

Αυτό πρέπει να μειώνει το memory leak του firefox

Εμένα πάντως ο firefox παίζει max στα 80MB και δε τις λυπάμαι τις καρτέλες

Γενικά όλα τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση σου είναι παχουλά πχ εμένα ο msn μου τρώει γυρω στα 8-10mb (καλά τον έχω πετσοκόψει κι εγώ)

Για να μη μηλισω για το rtvscan ρε συ Norton internet security έχεις? :p

Πάντως μυρίζομαι pc που μένει 24ωρα αναμμένο χωρίς restart

Ένα restartακι την ημέρα τα memory leaks κάνει πέρα:p

Link to comment
Share on other sites

Αλεχ θα εχεις dual channel με ολα τα slots γεματα dont worry! :D

Εγω παντως με 4χ512mb εχω dual ddr

Τωρα εαν πραγματικα χρειαζεσαι 4gb ειναι στην κριση σου. Εγω θα ελεγα κανε ενα format :devil: και βαλε τα απολυτως απαραιτητα στο pc μετα. Με 2gb στα 275 θα εισαι παραπανω απο μια χαρα με το συστημα σου.

Τα TinyXP τα ξερεις? Εκδοση των XP που πιανει κατι σαν 40mb στο startup. Υπαρχουν limitations ομως. Εσυ θα κρινεις αν σου κανουν

Σου παραθετω το αποκατω

Thank you for you interest in this stripped out (112Mb)

Edition of XP. I clocked mine in Task Manager

using only 39.5Mb of RAM. Windows XP usually uses

300Mb of RAM at the very least. This "TinyXP" not only

runs fast, but takes up only 400Mb total space on your

system hard drive. Thats the "WINDOWS" folder, "Documents

and settings" and "Program Files"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι στα 61 proc στο laptop που είναι η επαφή με τον εξώ κόσμο. Βέβαια με προβληματίζουν τα 9... svchost.exe αλλά από την άλλη μόνο το πολυμηχάνιμα έχει 4-5 proc δικά του. Πάντος ακόμα και με τον Opera ανοιχτό δεν περνάω τα 420ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer

Αλεχ θα εχεις dual channel με ολα τα slots γεματα dont worry! :D

Εγω παντως με 4χ512mb εχω dual ddr

Τωρα εαν πραγματικα χρειαζεσαι 4gb ειναι στην κριση σου. Εγω θα ελεγα κανε ενα format :devil: και βαλε τα απολυτως απαραιτητα στο pc μετα. Με 2gb στα 275 θα εισαι παραπανω απο μια χαρα με το συστημα σου.

Τα TinyXP τα ξερεις? Εκδοση των XP που πιανει κατι σαν 40mb στο startup. Υπαρχουν limitations ομως. Εσυ θα κρινεις αν σου κανουν

Σου παραθετω το αποκατω

Thank you for you interest in this stripped out (112Mb)

Edition of XP. I clocked mine in Task Manager

using only 39.5Mb of RAM. Windows XP usually uses

300Mb of RAM at the very least. This "TinyXP" not only

runs fast, but takes up only 400Mb total space on your

system hard drive. Thats the "WINDOWS" folder, "Documents

and settings" and "Program Files"

Πρεπει να ειναι πολυ καλα θα τα δοκιμασω σιγουρα............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.