Jump to content



’γνωστος τύπος αρχείου


oekab1992

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Κατέβασα απο μουλάρι ενα παιχνίδι το οποίο ήταν αρχείο rar 2.5 gb. Όταν τελείωσε, αποσυμπίεσα το rar σε ενα φάκελο, μέσα στον οποίο υπήρχαν 60 αρχεία. Το παιχνίδι ήταν για ps2 και η συνήθης διαδικασία όπως και σε άλλες περιπτώσεις που είχα κατεβάσει άλλα παιχνίδια είναι να αποσυμπιέσεις το αρχικό rar σε ενα φάκελο, μέσα στον οποίο υπάρχουν καμιά 50αδα και βάλε μικρότερα επιμέρους rar, τα οποία όταν αποσυμπιέσεις το πρώτο αποσυμπιέζει και όλα τα άλλα και χτίζει ενα αρχείο iso για εγγραφή σε dvd, και εισαι έτοιμος.

Όμως σε αυτη την περίπτωση δεν είχε το μεγάλο rar μέσα του τα επιμέρους rar. Δηλαδή... ας πούμε οτι αποσυμπίεσα το παιχνίδι ΑΒΓΔ.rar στο φάκελο ΑΒΓΔ, μέσα στον οποίο μπήκαν 60 διαφορετικά αρχεία 40 mb περίπου το καθένα. Δεν είχαν όμως εικονίδιο αυτά τα αρχεία και δεν ηταν συμπιεσμένα όπως περίμενα, ήταν της μορφής:

ΑΒΓΔsss001.001 (001 ειναι το file extension αντι για rar)

ΑΒΓΔsss002.002

ΑΒΓΔsss003.004

.

.

.

ΑΒΓΔsss060.060

Αυτά τα αρχεία δεν μπορώ να τα ανοίξω όπως θα έκανα με ενα αρχείο rar για να φτιάξει αλυσιδωτά το τελικό iso. Τι συμβαίνει? Μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό πρόγραμμα που να χειρίζεται τέτοια αρχεία (pkzip κτλ) ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να χτίσω το αρχείο iso.

Σας παρακαλώ σώστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Total Commander, www.ghisler.com

Βαλτον και κάνε διπλό κλικ στο αρχειο .001

Μετά ξεπακετάρεις το .iso στον φάκελο της αρεσκείας σου ;)

Το συνάντησα κι εγώ προχτές σε ενα torrent...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 10:10]

Total Commander, www.ghisler.com

Βαλτον και κάνε διπλό κλικ στο αρχειο .001

Μετά ξεπακετάρεις το .iso στον φάκελο της αρεσκείας σου ;)

Το συνάντησα κι εγώ προχτές σε ενα torrent...

Σε ευχαριστώ πολυ ρε φιλαράκι. Το έχω το Total Commander σπίτι και στην δουλειά, αλλά πρέπει να το βάλω και στο φιλαράκι που κατέβασε το παιχνίδι. Δηλαδή για να καταλάβω, ανοίγω το αρχείο ΑΒΓΔsss001.001 με διπλό κλίκ και αυτόματα αυτό αποσυμπιέζεται και δένει με τα άλλα δημιουργώντας το τελικό αρχείο iso ή θέλει και καμία πρόσθετη διαδικασία? Ειναι τοσο απλό όσο μου το λές?

Link to comment
Share on other sites

Διπλοκλικάρεις το .001 και βλέπεις το .iso. Μετά το σέρνεις στην άλλη μεριά (drag & drop) και το αποσυμπιέζει, στο φάκελο που βλέπεις στο άλλο tab. Η διαδικασία δλδ είναι η ίδια που θα έκανες αν είχες ένα παραδοσιακό .zip αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 10:21]

Διπλοκλικάρεις το .001 και βλέπεις το .iso. Μετά το σέρνεις στην άλλη μεριά (drag & drop) και το αποσυμπιέζει, στο φάκελο που βλέπεις στο άλλο tab. Η διαδικασία δλδ είναι η ίδια που θα έκανες αν είχες ένα παραδοσιακό .zip αρχείο...

thanks mate:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις απλά στο .001 αρχείο "Ανοιγμα με..." -> Winrar και αποσυμπιέζεις το .iso.

Τσέκαρε και την επιλογή "Ανοιγμα αυτού του είδους αρχείου πάντα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και μετονομασία σε όλα αυτά τα αρχεία,

(μου 'χει τύχει σε διαφορους τύπους αρχείων)

από .001 σε .r01 και πάει λέγοντας...

είναι βέβαια πιό επίπονη διαδικασία, αλλά είναι μια λύση :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.