Jump to content



Ε6300 και 450 fsb META ?????


tsif

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω γνώσεις πάνω στο o/c θα ήθελα τα φώτα σας για να ανέβω λίγο πιο πάνω ακόμα ....

είμαι με το αρχικό bios και με default ρεύματα σε όλα

Απο εδώ και πάνω ??? λίγη βοήθεια...

post-5307-1416072868,4362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

ρίξε μια ματιά στο manual της μητρικής σου για το πως να περάσεις το f6 (τελευταίο) bios.

Μετά (ανάλογα και με τη ψύξη σου) δώσε τάση στο mch και στο fsb, δες μέχρι ποια συχνότητα fsb από bios μπαίνεις windows και μετά ανέβαζε με το easytune μέχρι που να είναι σταθερό είτε για Spi1M είτε για Orthos για καθημερινή χρήση.

Όλα αυτά με χαλαρωμένες τις μνήμες για να μη σε κόβουν.

διάβασε και παρόμοια threads για περισσότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μία μικρή περίπτωση να μην ανεβαίνει άλλο το cpu [αν ειναι οντως 1.4vcore αυτο που βλέπω στο cpu-z] ,

Ξεκίνα τρέχοντας 2πλά orthos τεστ έστω μισάωρα να δεις αν περνάει μετά +5fsb πάνω κοκ. Παράλληλα τρέχε και κανα memtest για τις μνήμες .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολη ερώτηση τελικά . αλλού βλέπω 1.35 αλλού 1.33 και στην intel 0.85~ έως 1.35~ :clap: μιλάμε για ευέλικτο προιόν με επιλογές όχι :rolleyes: κιες .... Εγώ μέχρι 1.45 έχω δώσει , απο κει και πάνω οι τύψεις . Ενω για κάθε μέρα έχω 1.33@475~ prime stable [1.33 bios - 1.27-1.29win special thnx 2 asus ]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .. όσο για το default ρεύμα τελικά είναι στο ΑUTO έκανα λάθος..

Αναβαθμίζω το bios και θα ξαναποστάρω.Απο boot με βάζει μέχρι και 472 fsb.

Υ.Γ : Ενα link για το Spi1M και για το Orthos θα βοηθούσε .

Link to comment
Share on other sites

Oταν τρέχω 2πλά orthos τεστ μετά απο 2 λεπτά η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 81!!! να το αφήσω να τον ψήσουν ???? ή να κατεβάσω ρεύμα μέχρι να μπουτάρει απο bios ??.

Υ.Γ : Εν αναμονή της BIG TYPHOON @http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650535

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή με 1.28 V τρέχω 2 orthos και είμαι στα

470 fsb(bootαρε κανονικά ). και 73 βαθμούς .....κελσίου .

Θα ποστάρω και εικόνες όταν τελιώσει..

Τί λέτε για την συγκεκριμένη ψύχτρα ??

Link to comment
Share on other sites

Kαλά είσαι και απο συχνότητες και απο τεμπς , 73 βαθμούς με 1.5g overklock και την στοκ ψύκτρα ειναι μια χαρά. Το φαν της ψύκτρα στο αθόρυβο-auto το εχεις η fullspeed μονίμως.? edit Καλή και η bigtyphoon

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το νέο bios F6 bootάρει μέχρι 470 χωρίς παραπάνω ρεύμα.Πήρα και την big thyphoon και η θερμοκρασία μου είναι στους 34 idle kai 48-50 full.

Nα δώσω κι άλλο ρεύμα στον cpu (μέχρι που ????) στις μνήμες ???? στο chip ?? ή να κάτσω εκεί που είμαι και να φτιάξω τα timings των μνημών μου ???

Λίγη βοήθεια γιατί είμαι καινούριος στο o/c

Link to comment
Share on other sites

Δώσε 1.4 στο cpu . Μνημες τώρα δεν ξέρω τι φοράνε αυτές αλλά δώσε 2.25 και χαλάρωσε τις 5-5-5-15 και βρές πόσο πάει το cpu . Tα υπόλοιπα ρευματα αστα πρός το παρόν . Καλά ειναι αν έχεις δισκέτα μεμτεστ πριν bootareis να τρεξεις κανα 5λεπτο μεμτεστ να δεις οτι απο μνημες οκ και συνεχίζεις.

http://www.memtest.org/download/1.65/memtest86+-1.65.floppy.zip

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.