Jump to content



SOS...To Pc μου καίει τροφοδοτικά!!!!!


misos

Recommended Posts

Έστησα ένα ημικαινούργιο Pc και ενώ έχω κάνει όλες τις συνδέσεις κανονικά. Όταν πάω να τo ανοίξω μου καίει τα τροφοδοτικά...3 για τιν ακρίβεια! Ο υπολογιστής απαρτίζεται από καινούργια motherboard ASUS M2N PV-VM , AMD SEMPRON 3400+, 1024 + 512 RAM MEMORY και μια παλιά καρτα γραφικών 6600 GT NVIDIA. Το τροφοδοτικό (NO NAME 350W) ¨ήταν¨ του προηγούμενου υπολογιστή όπως και το κουτί. Δεν εχω μεγάλη εμπειρία σε hardware κ δεν μπορώ να βρω τι φταίει...μου έκαψε επίσης άλλο ένα καινούργιο 350αρι και ενα παλιό 230αρι 20πινο... Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει παρακαλώ όποιος γνωρίζει ή είναι παθών ας με βοηθήσει γιατί πήγα να φτιάξω ένα φτηνό Pcάκι και στο τέλος θα το πληρώσω για extreme gamer pc!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα τροφοδοτικά των pc δε καίγονται έτσι απλά δεν έχω πετύχει ούτε ένα που να μην έχει προστασία.... Απλά όταν έχουν μεγάλο φορτίο ή βραχυκύκλωμα στην έξοδο τους δεν ανάβουν. ’ντε στη χειρότερη να σου κάψει ασφάλεια αλλά αυτό συνήθως οφείλεται σε τάσεις του δικτυού της δεη.

Δοκίμασε να βγάλεις τα εξαρτήματα από το κουτί και να τα στήσεις στο τραπέζι μπορεί κάποια λαμαρίνα του κουτιού να βραχυκυκλώνει τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ξεκινήσουμε απ' το να μας πείς τί ρεύματα ακριβώς συνέδεσες επάνω στην μητρική και πιά ήταν η αντίδραση του τροφοδοτικού. (ακούστηκε? μύρισε? όταν το έβαλες στην μπρίζα? όταν πάτησες το power?)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα δεν ξεκιναει η motherboard και εσυ το ερμηνευεις ως καμμενο τροφοδοτικο οπως ειπαν και οι προλαλησαντες?Για δοκιμασε το εξης απλο.Βαλε το 350αρι κανονικα στον υπολογιστη και στην πριζα και αφησε το διακοπτακι(ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ) στο ΟΝ για 4-5 ωρες.Μετα δοκιμασε 2-3 φορες να βαλεις μπρος τον υπολογιστη.Αν αποτυχει αυτο,σβησε ολα τα ρευματα (τροφοδοτικου και motherboard) και δοκιμασε BIOS RESET (CLEAR RTC RAM το λεει στο manual),εφοσον βεβαια ξερεις μετα απο αυτο να επαναφερεις τις ρυθμισεις της motherboard.Τωρα βεβαια δεν θελω να γινω ψειρας,αλλα παιρνεις ολα τα μετρα για προστασια απο στατικο ηλεκτρισμο οταν βαζεις χερι στον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από στατικό δεν καίγεται τροφοδοτικό έλεος. Το bios δεν παίζει ρόλο επίσης στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Πάρε τα τροφοδοτικά κ δοκίμασέ τα σκέτα σε μία συσκευή βραχυκυκλώνοντας το πράσσινο καλωδιάκι με το μάυρο με ένα συνδετήρα έτσι αν δεν ξεκινήσουν θα ξέρεις ότι είναι για πέταμα... Από εκεί κ πέρα πήγαινε αγόρασε κανένα 400ρη της προκοπής κ είσαι έτοιμος... (έχουν κ εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Τα τροφοδοτικά των pc δε καίγονται έτσι απλά δεν έχω πετύχει ούτε ένα που να μην έχει προστασία.... Απλά όταν έχουν μεγάλο φορτίο ή βραχυκύκλωμα στην έξοδο τους δεν ανάβουν. ’ντε στη χειρότερη να σου κάψει ασφάλεια αλλά αυτό συνήθως οφείλεται σε τάσεις του δικτυού της δεη.

Δοκίμασε να βγάλεις τα εξαρτήματα από το κουτί και να τα στήσεις στο τραπέζι μπορεί κάποια λαμαρίνα του κουτιού να βραχυκυκλώνει τη μητρική.

Μήν λέμε μεγάλες κουβέντες..... όχι μόνο καίγονται αλλά κάνουν και πολύ ωραίο μπάμ με συνοδεία κάπνας....

Link to comment
Share on other sites

Βραχυκύκλωσε με ένα καλώδιο το πράσινο καλώδιο με ένα μαύρο στην 20-24πινη φύσσα.

’ν τα τροφοδοτικά ανάβουν έχει καλώς, άν όχι τα πετάς και πάς για φρέσκα....

’ν ανάβουν έτσι, σκέτα χωρίς τίποτα συνδεδεμένο πάνω τους, βγάλε την μητρική από το κουτί και δοκίμασε να την ξεκινήσεις μόνο με τα απαραίτητα (mb/cpu/ram/vga).

’ν ξεκινάει βάλε και τα υπόλοιπα... άν ξεκινάει κανονικά, μάλλον έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση της μητρικής στο κουτί...

Αν δεν ξεκινάει, βγάλε την κάρτα γραφικών και δοκίμασε.... άν ξεκινήσει, θα ακούσεις μερικά μπίπ αλλά έχει πρόβλημα η κάρτα... άν δεν ξεκινήσει, βγάλε και τις μνήμες και άφησε μόνο μητρική με επεξεργαστή.... θα πρέπει να ακούσεις διακεκομένα μπίπ σημάδι ότι η μητρική λειτουργεί αλλά όχι οι μνήμες... αλλιώς, πάς για μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικά υπολογιστών καίγονται από ατέλεια της κατασκευές τους η από @@@@ της δεη όσες φορές έχω βραχυκυκλώσει έξοδο τροφοδοτικού δεν καηκε τίποτα

Και αυτό από τις εποχές που απορούσα γιατί έναν 250 αρη τροφοδοτικό του κwlου δεν άναβε μια 100αρα λάμπα από προβολέα αυτοκινήτου μέχρι τώρα που πολλές φορές εχω βραχυκυκλώσει psu καρφώνοντας τσαπατσούλικα καλώδια μέσα στα μολεξ για να τροφοδοτήσω εξωτερικές συσκευές

Αντιθέτως έχω συναντήσει τροφοδοτικό που άναβε κανονικότατα συνδέοντας το πράσινο καλωδιάκι με το μαύρο και όμως δεν μπορούσε να ανάψει το pc στο οποίο δούλευε για 2+ χρόνια

Λύσεις δοθήκαν τώρα μένει να απαντήσει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος για να εστιάσουμε στο πρόβλημα χωρίς παραπάνω πληροφορίες μπορούμε να πούμε

10000 αν

Να κανεις edit τα post σου αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ειδικά αν δεν έχει περάσει ούτε 10λεπτο από την τελευταία σου απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 00:01]

Να κανεις edit τα post σου αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ειδικά αν δεν έχει περάσει ούτε 10λεπτο από την τελευταία σου απάντηση

Κακός γίνεσαι. Όντως δεν υπάρχουν άλλες λύσεις αν κ επιμένω ότι πρέπει να αγοράσει ένα καινούριο γιατί με αυτά που έχει πάνω στο μηχάνημα το 350 μάλλον είναι στα όριά του (ακόμα κ αν αυτό λειτουργήσει), άσε που αφού είναι no name δεν έχει κ καμία ασφάλεια- σταθερότητα για το σύστημα πράγμα που θα νιώσει σίγουρα στο σκληρό του τουλάχιστον :) δώσε ένα 70ρη κ πάρε κανένα psu να σαι κομπλέ η 6600gt 65w αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sapelas

Κακός γίνεσαι.

:D

Όσο για το 350αρι πράγματι αν είναι κάποιο αρκετά no name μπορεί να μη αντέχει το σύστημα (εχω πετύχει όμως και no name 350αρι να κουβαλάει χαρούμενα ενα pc με A64 και 7800gtx πάνω... ο κάτοχος του είναι μέλος του forum :whistling)

Link to comment
Share on other sites

διαβασε απο την προηγουμενη σελιδα Κι εκεί που καθόμουν.... ΜΠΑΜ!!!

βαζοντας τροφοδοτικο τουλαχιστον 500w εχοντας τις συσκευες (cdrom hdd)

εκτος και προσθετοντας μια μια την φορα (οχι εν λειτουργεια) να δεις ποια θα σου βγαλει το προβλημα

τα καλωδια που ενωνεις οταν το τροφοδοτικο ειναι στον αερα για να δεις αν δουλευει

ειναι το γκρι (τριτο) και πρασινο(τεταρτο απο την αλλη μερια)συνηθως (οχι παντα αυτα τα χρωματα αναλογα την μαρκα του τροφοδοτικου) της μεγαλης φυσας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.