Jump to content



Νεο pc ???


Agony

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γεια ενα νεο pc ειμαι μεταξι δυο επιλογων.

Asus P5b Deluxe ,Intel Core 2 Duo 6600,memory Supertalent

RAM 2GB KIT DDR2 1000.

το αλλο ειναι¨

Asus p5b Deluxe ,Intel Core 2 Duo 6700, memory Supertalent

2GB (2X1GB) DDR2-800

Με ποιο απο τα δυο θα εχω καλητερες επιδοσεις σε αποσυμπιεση και συμπιεση video ?

Τα αλλα που εχω απο το προηγουμενο pc ειναι 2xRaptors 150 giga WD ,Ati Radeon X800XTPE pcixpress ,Tower Chieftech ,Powersuply 400Watt Chieftech, kai Zalman 7700CU

Ευχαρηστω προκαταβοληκα οσους απαντησουν !

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου με το δευτερο,αφου εχει υψηλοτερη συχνοτητα επεξεργαστη.200 MHZ στη μνημη δεν πιστευω να κανουν αισθητη διαφορα περα απο benchmarks η overclocking...Αλλα αφου εχεις τους ραπτορες ανετοτατος θα εισαι.Και νομιζω πως χρειαζεσαι ενα λιγο πιο δυνατο τροφοδοτικο.

Οταν λες αποσυμπιεση βιντεο εννοεις αναπαραγωγη???:unsure: :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

Οταν λες αποσυμπιεση βιντεο εννοεις αναπαραγωγη???:unsure: :unsure: :unsure:

σιγα μη θελουμε και c2d με 1000αρες μνημες για να δουμε βιντεο!!!?!??!

(απο dvd se avi/mpeg και τουμπαλιν νομιζω ειναι μια πιο λογικη εξηγηση)

Στην αρχικη ερωτηση η απαντηση ειναι δυσκολη...τουλαχιστον απο μενα!

Θα κανεις oc ή οχι??

Παντως θα ηθελα να μαθω απο ηδη εχοντες c2d (και αφου το εχουν δοκιμασει) ποσο θα σε καθυστερησει αν παρεις Ε6600 και δδρ2 800...(αντι για δδρ2 1000 παλι με Ε6600)

266mhz στον επεξεργαστη παντα ειναι ευπροσδεκτα αλλα απο τα 320€ στα 520€ ...νομιζω χοντραινει πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τον Ε6600 ( δεν αξίζουν τα +200Ε αν δεν είσαι διαθετημένος να κάνεις ¨σκληρό" overclocking ), και με λίγο ανέβασμα στο fsb να ξεπεράσεις σε επειδόσεις τον Ε6700. Και για μνήμες θα σου πρότεινα αυτές εδώ οι οποίες έχουν πολύ καλά timings. Και με τα λεφτά που μένουν θα σου έλεγα να πάρεις το .ENERMAX LIBERTY 500W

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις σας, οποτε θα παω για τον 6600 εφοσον λετε οτι δεν αξιζει τα επιπλεον ευρο ο 6700, για τις μνημες ??? τη ειναι προτημοτερο μικρα times σε 800αρα η μεγαλητερα σε 1000αρα ??? αν παρω 1000αρα και την τρεξω στα 800 δεν θα εχει πολυ ποιο χαμηλα times ????

Link to comment
Share on other sites

Παρε τις 800αρες...

Eνδεχεται(δεν το λεω με σιγουρια μιας και δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα δυο) να εχουν τα ιδια timmings τα οποια αν ασχοληθεις λιγακι παραπανω να ειναι μικροτερα απο αυτα που λεει το site..!Και αν πας προς τα πανω οι 800αρες να αποκτησουν τα timmings της 1000αρας στα 1000Μηζ..

Επισης απο καποιο σημειο και μετα τα timmings δεν θα σου προσφερουν τιποτα..

εκτος αν τρεχεις benches 24/7 που δεν νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ασχολουμαι με bench. μονο μετατροπες video.

Γεια να μην σας κουραζω αλλο λοιπον απο την στιγμη που δεν εχω σκοπο να πειραξω cas times περνω ??? 1000 ddr2 cas times 2 Bank, 4-5-4-15 η 800 ddr2 2 Bank, 4-4-3-8

Αν μου μου προτεινετε κατι το οποιο εχω παραβλεψη παρακαλω πειτε μου με γνωμονα οτι δεν με ενδειαφερη το κοστος παρα μονο να κανω γρηγορες μετατροπες.

Ευχαρηστω γεια τα γρηγορα replys εισται αψογοι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν ok το πήρα το έστησα και θα σας πως τις εντυπώσεις μου.

Καταρχάς να σας πω ένα μεγάλο ευχάριστο για την βοήθεια σας.

Δεν είχα κανε πρόβλημα το έστησα μια χαρά ,αν και μου κάηκε το ανεμιστηράκι στην κάρτα γραφικών και έβαλα τις ζαλμάν ένα.

Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής με τις μνήμες, πήρα τις supertalent 4-4-3-8

Και μου τις βλέπει σαν ddr 800 5-5-5-15 ???? στο bios δοκίμασα να τις τρέξω και στα 533 και στα 800 και στα 1066 σε καμια από αυτές τις ταχύτητες δεν ida 4-4-3-8 !!!

Πρέπει να παίξω με τα ρεύματα η έχει κάποια επιλογή cas τιμές που δεν την βλέπω?

h μητρική έχει AMI bios πάνω και επιλογή στις μνήμες βλέπω μονο 533 έως 1066.

Από επίδοσης τώρα απλά έμεινα άφωνος και νόμιζα ότι ο p4 στα 3.6 που είχα ήταν καλός.Με τον προηγούμενο παράδειγμα έκανα το matrix σε 50 λεπτά μέσα από σκληρό βεβαια από mpeg σε divx

και τώρα θέλω 30 λεπτά .το πιο χρήσιμο πάντως είναι το ότι μπορώ να κάνω αποσυμπίεση στον ένα σκληρό και από τον άλλον να βλέπω ταινία HD χωρίς lag.

Από θερμοκρασίες τώρα έχω 28 για μητρική ,31 idle cpu και 38 με 40 full load, το κουτί είναι FullTower τις Chieftec σαν server με σκληρούς συρταρωτούς από τα πλαγια ,με 2 12αρίδες,ανεμιστήρες μπρός και πίσω,στην Cpu έβαλα την ζαλμάν 9700 από 7700 που είχα παλαιότερα στον p4,η πλακα είναι ότι η 7700 μου φαινόταν μεγάλη που να δείτε την 9700 απλά τεραστια:),το καλο όμως με την 9700 είναι ότι δεν έχει ανεμιστήρα 12ari από πάνω αλλα από τα πλαγια ώστε να σπρώχνει τον καυτό αέρα απευθείας στον 12ari του Tower.Επίσης μέσα στην μητρική έχει ανεμιστηράκι για την μητρική το οποιο όταν το βάλλα είχα χειρότερες επίδοσης 3 βαθμούς πάνω,λόγο του ότι ήταν εμπόδιο για την Ζαλμάν 9700 στο να βγάλει τον αέρα.

Αυτά ,αν μπορεί κάποιος να μου pi για κάποιες ρύθμισις που πρέπει να κοιτάξω στο bios που μπορεί να μου έχουν διαφυγή??? Παράδειγμα είχε την usb 2 στο αργό mode και το άλλαξα.

Thanks a Lot !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες πάνω γραφουν 4-4-3-8

αλλα και με sisoft sandra και cpuz και Everest Ultimate edition μου τις βγάζει 5-5-5-15 sta 800 kai 5-6-6-18 sta 1.067

Τόσα άτομα έχουν Asus p5b Deluxe κανεις δεν έχει πειράξει τις μνήμες του?

Ανέβασα τα volt στα 2.2 αλλα πάλι τα ίδια cas μου δείχνει :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει επιλογη στο bios για χειροκινιτες ρυθμισεις δεν μπορει.Ισως να ειναι

κρυμενες πανω σε καποια επιλογη που πρεπει να ενεργοποιησης η να την κανεις

<<Manual>> και επειτα ρυθμιζεις μονος σου τα cas+ τα volt που σου λενε πανω

τα superταλεντα.Προσοχη μονο που θα βαλεις το 3 για αρχη και μετα παιξε οσο

θες.Οντος καταπληκτικα κομματια τα ταλεντα(super);)

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης σου λεει που δουλευουν οι μνημες σταθερα και σωστα απο

της δικες του δοκιμες. Απο εκει και μετα παιζεις μονος σου με συχνοτητες βολτ

κτλ. Δοκιμαζεις και βλεπεις απλα αν δεν δεχτουν ενα clear στο bios και ξανα

απο την αρχη. Θα πρεπει να δωσεις παντος σιγουρα βολτ παραπανω αλλα μην

το παρακανεις, θα ελεγα δε καλυτερα σιγα σιγα 5-5-5-15 ειναι μια αρχη με 0.05-0.1

βολτ παραπανω ελενχο σταθεροτητας προτα σε αυτο και μετα προχωρας παρακατω;)

Καλη επιτυχια:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Σε 5-5-5-15 στα 1067 τις είχα για αρκετό καιρό και πολλά tests και πήγε μια χαρά ,όμως με 4-4-3-8 σε 800 αν και έχει μικρότερο bandwith μου βγάζει πολύ καλλίτερα αποτελέσματα στα test και μάλιστα έχω di και μεγάλη διαφορα στην απόκριση τον windows.

Οποτε αν είναι να κάνω κάτι πρέπει στα 1067 με χαμηλά τιμές πάλι με κας 4 αλλιώς δεν αξίζει.

Θα δοκιμάσω πάντως να δω.

Να ξέρεις πάντως ότι το pc μου σου χρωστάει ένα μεγάλο thanks :) άρα και εγώ κατά συνέπεια laughing out lol

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.