Jump to content



Αναβαθμιση σε dual core


leonakis

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους...

Ας πουμε οτι διαθετω 200 ευρω και θελω να παω σε διπλοπυρινο

(πηρε το ματι μου τον p4 945 αλλα και τον 4200+ να εχουν την ιδια περιπου τιμη)

ποιο απο τα 2 αξιζει να αναβαθμισω με γνωμονα κοστος και αποδοση ;

εχω αυτες τις μητρικες

- asus a8n sli - premium link (cpu amd 3200+ socket 939)

και

- gigabyte GA-8I945P Pro http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1905&ProductName=GA-8I945P%20Pro

(cpu p4 630 @ 3)

Παντως δεν παιζει η περιπτωση να πουληθουν προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις oc ειναι περιπου ισοδυναμα.Mε μικρες διαφορες υπερ του ενος η του αλλου αναλογα την εφαρμογη.

Απο κει και περα...μιας και ο αμδακος με λιγο oc (ειναι και η μητρικη που θα βοηθησει )καλοστεκεται..αλλαξε τον pentium ...Απο την αλλη παλι ...αν ειναι να κανεις oc και ο 4200 λεει σαν αγορα...:p

(αν και ισως με καποιες μικρες παρενεργειες να παιρνει και c2d ...ειδα οτι σηκωνει απο μαμα 266fsb ..αν μπορουσες να το δοκιμαζες καπως θα ηταν η καλυτερη λυση)

εδιτ...

ουπς...!!!:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις ....

σοβαρο oc δεν σκεφτομαι προς το παρον .....(αν και εχω ανεβασει λιγο τον 630 ετσι απο περιεργεια)

μεγαλο διλλημα.....:o

καλως σας βρηκα(αν διαβαζω αρκετο καιρο το forum)

Link to comment
Share on other sites

AMD και από εδώ. Ο 945 μπορεί με καλό o/c να πάει αρκετά καλά και ψηλά, αλλά αφού δεν ασχολήσε πολύ, καλύτερα τον AMD, ο οποίος με λίγο και οικονομικό o/c (ούτε ψύκτρα δε θα αλλάξεις) θα έχει πολύ καλές επιδόσεις. Απλά αν βρεις με ~250 τον 4400, μην τσιγκουνευτείς, είναι πολύ καλός (2x1MB Cache) και φτάνει εύκολα τον FX-60 με μικρό o/c ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.