Jump to content



Για ποιο λόγο δεν καταργείτε τα windows και να βάλετε Linux?(εκτός από τα παιχνίδια )


chriss

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

H αλήθεια είναι ότι πλέον νομίζω πως ένας εντελώς άσχετος με Η/Υ χρήστης θα εξοικιωθεί πιό εύκολα με το Linux, μέσω μιας φιλικής διανομής, παρά με τα windows. Λείπει μόνο η υποστήριξη παιγνιδιών και προγραμμάτων από τις εταιρίες για λειτουργικό Linux. Όταν γίνει αυτό (που δεν πιστεύω να αργίσει), τότε bye bye windows από πάααρα πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω βρει τρόπο για να δουλέψω bluetooth gps και κάποιο πρόγραμμα navigation στην ελλάδα, τόσο για θάλλασα αλλά και ξηρά (κατά τα άλλα στο σπίτι τα παιχνίδια είναι πολύ βασική ασχολία στο pc)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα δοκιμάσει μια διανομή suse σε ενα σερβεράκι δεν μπορούσα με μεταφέρω και να εκτελέσω αρχεία απο το ενα pc στο αλλο. Κάτι έλεγε τότε για ξεχςριστό filesystem. Μετά απελπίστηκα και το παράτησα.

Σίγουρα υπάρχει λύση και το πρόβλημα είναι για γέλια.

Απλά το φέρνω σαν παράδειγμα για να δείτε οτι ένας άσχετος ή ακόμα και απλός χρήστης ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάει σε linux. Πολύ απλά ειναι ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ το λινουξ.

Μόνο αμα γίνει 100% συμβατό και απλό σαν τα win θα κερδίσει τον πολύ λαό. Ως τότε χελλοοοο ...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 12-13 χρονια win χρησιμοποιω, εχω συνηθισει τον τροπο που δουλευουν (ή δεν δουλευουν) τα παντα.

Ποιος καθεται τωρα να ψαχνει πως γινεται η ταδε κινηση οταν στα win παει το χερι απο μονο του?

Εχω δοκιμασει κατα καιρους διαφορες διανομες linux αλλα μετα απο καμια βδομαδα απλα πιανουν 2-3 gb στον σκληρο αφου εχει φυγει η... χαρα της ανακαλυψης.

+τα παιχνιδια ειναι ενας βασικος παραγοντας εννοειται.

Οσον αφορα νεους χρηστες pc δεν νομιζω πως υπαρχει διαφορα στο να μαθουν win ή linux, απλα τα πρωτα ειναι πιο διαδεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

AutoCad

ψάχνω να βρώ κάποιο Cad προγράμμα σε Linux που να μπορεί να παράγει σχέδια που θα βλέπει και θα τυπώνει το AutoCad και δεν έχω βρεί ακόμη.

:OT: αλήθεια μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει στο παραπάνω ;:OT:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί:

1. Τα παιχνίδια είναι ήδη βασικός λόγος από μόνος του

2. Γιατί δε θέλω να πάρω Ph.D. για να εγκαταστήσω τον οδηγό της ΑΤΙ

3. Γιατί δεν παίζει η κάρτα δορυφορικής τηλεόρασης

4. Γιατί δεν έχει Outlook και δεν υπάρχει ένα σοβαρό πρόγραμμα που να κάνει σωστό synchronize με το κινητό (που αν αλλάξεις κινητό να μη χάσεις τα μισά)

5. Γιατί δεν υπάρχουν πολλές σοβαρές εφαρμογές όπως Photoshop, Illustrator, κλπ.

6. Γιατί από μικρές εφαρμογές και ulitlities δεν ξέρεις ποιό κάνει τι και πρέπει να εγκαθιστάς 500 για να κάνεις τη δουλειά σου

7. Γιατί δεν υπάρχουν σωστοί BT drivers

8. Γιατί δουλεύω Visual Studio & SQL 2000/2005 που δεν παίζουν σε Linux

9. Γιατί για να μάθω τα παραπάνω και να βγάζω χρήματα μου κάνει σεμινάρια η Μ$ και αν κάπου έχω πρόβλημα τους παίρνω και μου το λύνουν

10. Γιατί δεν έχω οδηγούς για το UPS

11. Γιατί δεν παίζει σωστά ο Raid Controller κι έχω ταχύτητες IDE

12. Γιατί οι περισσότεροι έχουν Windows κι όταν ζητάνε τη βοήθειά μου δε μπορώ να τα έχω μπροστά μου να δω πιό εύκολα τι πρέπει να κάνουν

13. Γιατί δεν έχω χρόνο να λύσω όλα τα παραπάνω, αν υπάρχει λύση. Έχω ήδη φάει 25 χρόνια από τη ζωή μου στους υπολογιστές για να μάθω κάτι καλά και δε σκοπεύω να φάω άλλα τόσα για να μάθω κάτι, έτσι για το γαμώ το ή για να πάω κόντρα σε μια εταιρία που στην τελική από αυτή βγάζω τα προς το ζείν... ;)

Edit: Έχω πάντα ένα VM με Linux για να το ψάχνω, αλλά όχι για χρήση

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν καταργώ τα Windows γιατί ο περισσότερος κόσμος αυτά τα ξέρει.

Δεν μου αρέσει η απομόνωση.

Κάποια άλλα πράγματα που βρίσκω κάπως αρνητικά στο Linux, είναι η ταχύτητα των USB, η μειωμένη απόδοση κάποιων οδηγών, ιδίως στο RAID, η διαμάχη μεταξύ των διανομών και η προσκόλληση στο ανοιχτό λογισμικό.

Ειδικά για το τελευταίο, καταλαβαίνω την ανάγκη ανάπτυξης λογισμικού με κώδικα που θα μπορεί να ελέγχει ο καθένας, αλλά οι μεγάλες εταιρίες δύσκολα θα επενδύσουν σε κώδικα αυτής της μορφής.

Και φυσικά, η επένδυση σε Windows προγράμματα και η συσσωρευμένη γνώση που δύσκολα αποκτήθηκε τόσα χρόνια, δεν πετιούνται έτσι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyxeros

Καποιος να χαρισει στο παιδι μια νεα Εκδοση των Vista. (E με τοση διαφημιση δεν του αξιζει? ;) )

Oι εφαρμογές που δουλεύω ώς επί το πλείστον είναι για web και δεν έχουν να κάνουν με Windows ως desktop αλλά ως server. Δεν κάνω διαφήμιση σε κανέναν, απλά ρωτήθηκε η γνώμη μου και απάντησα :)

Κι όπως λένε, αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει ;)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ ....

κάθε φορά που βγαίνει μια καινούρια διανομή προσπαθώ να την εγκαταστήσω.

αλλά κάθε φορά κάτι δεν πάει καλά και με χαλάει.

τώρα προσπαθώ με το fedora core 6.

η εγκατάσταση σε ένα laptop asus ξεκινάει προβληματικά γιατί δεν αναγνωρίζει την οθόνη του laptop (είναι συνηθισμένο πρόβλημα απ'οτι είδα) και κάνω την εγκατάσταση σε text mode. Γράφω κάτι γραμμές σε διάφορα αρχειάκια και τελικά βλέπω xwindows. Αντε στήσε τώρα την ασύρματη κάρτα δικτύου. Δεν μπορώ να τα καταφέρω με τίποτα. Και θέλω να εγκαταστήσω drivers για την ΑΤΙ χ700 και να τσεκάρω τι άλλο δεν παίζει. Αποφάσισα να το ψάξω μέχρι το ΣΚ και μετά πίσω στα Windows με την ουρά κάτω από τα σκέλια.:(

Τα ίδια συνέβησαν και με την προσπάθειά μου να εγκαταστήσω openSuse 10.1 (το monitor έπαιξε αμέσως).

Δεν ξέρω εαν έχω δικιο αλλά κλίνω προς το συμπέρασμα ότι το Linux είναι αποκλειστικά και μόνο για χρήση server. Ίσως σε κάποια χρόνια να πάρει την θέση των Windows αλλά όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν παιζει η καρτα τηλεορασης.

2)ο ηχος ειναι απλα αθλιος

3)Δεν υπαρχει κατι σαν anydvd,clonedvd

4)Δεν λειτουργουν τα υπολοιπα κουμπια του ποντικιου (σε Mandriva παιζουν)

5)ταλαιπωρια για απλες δουλειες μερικων κλικ

6)μπουταρει σα κοτα

7)το μεγαλυτερο προβλημα βεβαια: οι εξαρτησεις.

8)πρεπει να γινει λιγο πιο αυτοματοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ, επέλεξα να ξεκινήσω με Ubuntu! Μου φαίνεται ότι παλεύω με τα κύματα, ότι πληκτρολογώ στο terminal πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ζορίστηκα να περάσω τους drivers της κάρτας γραφικών, ενώ υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις σε software που πιστεύω πως δεν μπορεί να τις καλύψει το wine.

Aπό την άλλη, δεν είναι τρύπια όπως τα windows, και επομένως κατάλληλες διανομές απότελούν ιδανική λύση για μικρά κατεβαστήρια, και επιπλέον αν ξέρεις τί σου γίνεται, μπορείς να κάνεις, πρακτικά ότι θέλεις, νατα φέρεις όλα στα μέτρα σου κτλ.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα παραπάνω που είπατε ρε παιδιά. Αν δεν υπήρχαν κάτι Ubuntuforum (τα παιδιά απαντούν ότιδήποτε, όσο ηλίθιο και αν είναιμ όσες φορές και αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν!), κανείς δε θα ασχολούταν με Linux...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 15:13]

Εδω και 12-13 χρονια win χρησιμοποιω, εχω συνηθισει τον τροπο που δουλευουν (ή δεν δουλευουν) τα παντα.

Ποιος καθεται τωρα να ψαχνει πως γινεται η ταδε κινηση οταν στα win παει το χερι απο μονο του?

Εχω δοκιμασει κατα καιρους διαφορες διανομες linux αλλα μετα απο καμια βδομαδα απλα πιανουν 2-3 gb στον σκληρο αφου εχει φυγει η... χαρα της ανακαλυψης.

+τα παιχνιδια ειναι ενας βασικος παραγοντας εννοειται.

Οσον αφορα νεους χρηστες pc δεν νομιζω πως υπαρχει διαφορα στο να μαθουν win ή linux, απλα τα πρωτα ειναι πιο διαδεδομενα.

+1 για όλα αυτά, ο tasosmos με κάλυψε απόλυτα :T:

Αλλά εγώ προσωπικά και μόνο ο λόγω των παιχνιδιών είναι κάτι παραπάνω από αρκετός για να μείνω στα Windows :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ενω χρησιμοποιουσα ηδη 5 χρονια Η/Υ οταν εβαλα linux εκανα 3 μερες να ρυθμισω τη γλωσσα !!! και ειχα και suse που υποτιθεται ειναι user friendly

Οσο για το οτι δεν κολλανε...απλα βαλτε ενα motorola κινητο με το καλωδιο του επανω στο πισι να δειτε για ποτε κολλαει το λινουξ.....

θελετε κι αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.