Jump to content


Για ποιο λόγο δεν καταργείτε τα windows και να βάλετε Linux?(εκτός από τα παιχνίδια )


chriss

Recommended Posts

γιατι πριν 10 χρονια και αποφασισα οτι ο χρονος μου ειναι πολυτιμος για να τον σπαταλήσω να μάθω κατι διαφορετικο απο αυτο που εχω και κανει μια χαρα την δουλεια μου ισως και περισσοτερο....

καποια στιγμή προσπάθησα να παιξω με Livecd και εσπασα τα μουτρα μου με κουλα προβληματα που απλά προυπόθεταν ύπαρξη windows για να μπορω να κοιτάω να λύνω τα ποιο απλά προβληματα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Χθες, στις 14:15]

Γιατι απλα δεν εχω χρονο να μαθω ενα νεο λειτουργικο....

+1

δεν εχω χρονο ουτε τα e-mail μου να κοιταξω, ποσο μαλλον να μαθω ξανα πραγματα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Εξαιρουμένων των παιχνιδιών, υπάρχει κάτι άλλο που σας κρατάει στα windows?

Αν, ναι , ποιο είναι αυτό;

Βασικα εμενα με κρατανε στα windows παιχνιδια και κυριως η ευκολια στην χρηση. κατα την γνωμη μου τα windows ειναι πολυ πιο ευχρηστα απο οτι τα linux.Ακομη, τωρα εχω συνηθησει ολλα τα προγραμματα στα windows. γενικα για μενα ειναι ταλαιπωρια.:zzz:

Link to comment
Share on other sites

1) Διότι μετά τον Spectrum και τον Atari STe ακολούθησαν 7-8 χρόνια χρήσης PC σε περιβάλλον Windows.

2) Διότι ο χρόνος είναι πολύτιμος.

3) Διότι ο ανταγωνισμός των διαφόρων διανομών στο Linux δεν είναι καλό πράγμα κατ' ανάγκη. Διαφορετικά configuration και βιαστικές εκδόσεις με bugs, γενικότερα κάνουν κακό στο Linux.

4) Διότι είναι τουλάχιστον χαζό να δυσκολεύεις την ζωή σου απλά και μόνο για να αλλάξεις το όνομα του OS που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

1)Γιατί ενώ δεν είναι free όλοι σχεδόν στο σπίτι τους τα έχουν τσάμπα χωρίς ουσιαστικά να τους κυνηγάει κανείς (γιατί τον Βασίλη δεν τον συμφέρει να κάνει αλλιώς)

2)Γιατί λόγω του γεγονότος ότι τα έχει ο περισσότερος κόσμος υπάρχει και τρομερός όγκος πληροφοριών για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσεις διότι συνήθως κάποιος θα το έχει αντιμετωπίσει πριν από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Revils

2)Γιατί λόγω του γεγονότος ότι τα έχει ο περισσότερος κόσμος υπάρχει και τρομερός όγκος πληροφοριών για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσεις διότι συνήθως κάποιος θα το έχει αντιμετωπίσει πριν από σένα.

Ειδικά σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, οποτε και αν χρειαστεί κάτι σημαντικό για βλαβη η πρόβλημα η μόνιμη και σταθερή λύση είναι.....re-install

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Ειδικά σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, οποτε και αν χρειαστεί κάτι σημαντικό για βλαβη η πρόβλημα η μόνιμη και σταθερή λύση είναι.....re-install

Re-istall το οποίο όπως και να το κάνουμε είναι συντομότερο από τα διορθώσεις ένα προβληματάκι σε LINUX. Εδώ οι άλλοι σου λένε κάνουν μέρες για να γράψουν ελληνικά! Και τεσπα τα trueimage κτλ για αυτό τα έχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Το re-install δεν αναφερόταν στο λειτουργικό, εκεί είναι το εύκολο κομμάτι.

Επειδή έχω φάει τα μούτρα μου με IIS,ISA,Exchange,SQL Server,κλπ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η κατάσταση είναι τουλάχιστον ΤΡΑΓΙΚΗ, οταν έχεις πρόβλημα δεν ξέρεις που να στραφεις και ποιον MCSE να αρχισεις να βαράς. Ενώ τουλάχιστον στο linux αν έχεις πρόβλημα κάποιος θα βρεθεί να σου πει και κάτι παραπάνω από το start/stop service ή re-install.

Επειδή τυγχάνει η εταιρία μου να είναι μεταπωλητής του Acronis, να σε ενημερώσω ότι υπάρχει Acronis Trueimage για Linux.(είναι κομματάκι ακριβό βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παίζει ρόλο τι θέλεις να κάνεις με το λειτουργικό σου.

αν θέλεις να ασχοληθείς με παιχνίδια τότε τα win σου ταιριάζουν, γιατί κ αυτά παιχνίδι είναι.

αν θέλεις να "σηκώσεις" servers τότε τα win είναι απλώς λίγα.

ο μόνος λόγος που με κρατάει στα win είναι το dreamweaver γιατι δεν υπάρχει κάτι ίδιας ευκολίας σε linux. τα nvu κ quanta είναι καλά, αλλά δεν έχουν την ευκολία του dreamweaver.

Παρόλα αυτά χρησιμοποιώ χρόνια linux κ είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος.

Να αναφέρω ενδεικτικά το uptime που μπορείς να πιάσεις linux, το οποίο μόνο σε όνειρο το ζεις με win.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sorry για το offtopic αλλα δεν μπορω να κρατηθω: ρε παιδες, βαλτε επιτελους mac os x!

Εχουν φτηνυνει τα Mac και απο προγραμματα ας ειναι καλα το Internet.

Σταθερα, φιλικα, τελεια!

Τι Linux και win και πρασινα αλογα,,,

Link to comment
Share on other sites

Μα και τα Mac intel είναι...

εξάλλου η σταθερότητα του λειτουργικού εξαρτάται από τον χρήστη του... αν υπήρχαν εκατομμύρια χρήστες mac ή amiga πάλι τα ίδια προβλήματα θα υπήρχαν... η αστάθεια πλέον δεν είναι στα λειτουργικά, αλλά στα περιφερειακά τους... όλα τα mac έχουν το ίδιο configuration άρα το λειτουργικό του δεν έχει χιλιάδες drivers που πειράζουν ένα σωρό παραμέτρους και κλειδιά του os...

Δυστυχώς το x86 compatible φέρνει αστάθεια, που όμως οφείλεται στο ότι η κάθε εταιρία πρέπει να γράφει τους δικούς της drivers με αποτέλεσμα να "αλλοιώνει" το λειτουργικό... αλλά είναι ανοιχτή πλατφόρμα και δουλεύει πολύς κόσμος σε αυτήν και την εξελίσσει... οι "δοκιμασμένες" λύσεις που αναφέρουν ευστάθεια συνήθως την παρέχουν κιόλας...

Βασικά σαν χρήστης και Linux και windows (έχω δουλέψει και mac), δεν έχω αγάπες και προτιμήσεις... όποιος παρέχει τις περισσότερες λύσεις, εφαρμογές, παιχνίδια, επεκτασιμότητα, πλατφόρμες, περιφερειακά κ.τ.λ. είμαι δικός του... για μένα μακάρι να ήταν και η Amiga αντί του PC σήμερα... το ίδιο μου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

έχω κατα καιρούς μια διανομη σε άλλο partition, με πιο πρόσφατες ubuntu 6.10 και PCLinuxOS, και σε μια αλλη τα Βιστα, αλλά σπάνια "μπαίνω"...

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Γιατι απλα δεν εχω χρονο να μαθω ενα νεο λειτουργικο....

+1

συν, οτι η διαφορά "δωρεάν os" vs "φραγκοφόνισσα ms" ειναι στην πραγματικότητα εντελώς virtual. Τσάμπα τα έχουμε όλα :)

XP rule για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cool11 [31-12-2006 12:44]

Την amiga την εφαγε το μαρκετιγκ και τα πισωπλατα χτυπηματα του βασιλακη...

κ να ταν μόνο η amiga.

δυστυχώς το λειτουργικό έχει να κάνει κ με τις τρέχουσες απαιτήσεις της αγοράς, όσον αφορά τους επαγγελματίες.

όταν δουλεύεις κάπου κ δεν είσαι απλά χομπίστας πρέπει να χρησιμοποιείς το λειτουργικό που χρησιμοποιεί κ ο πελάτης σου, για να του δώσεις κ υποστήριξη.

αν εγώ πχ χρησιμοποιούσα μόνο linux, τότε δεν θα ήξερα να δώσω ούτε ένα tip για win σε ένα πελάτη, γιατί κακά τα ψέματα η πλειοψηφία χρησιμοποιεί τα παραθύρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος θελει μπορει να δοκιμασει τη διανομη kanotix ειναι καλη και ευχρηστη!

Απλα πρεπει μολις γινει install να κανετε ενα update γιατι ειναι απο το 2004 το iso.

Mετα θα εχετε το debian unstable που ειναι παρα πολυ καλο πραγματικα.Τα βρηκε ολα και στο laptop και στο σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13 [03-11-2006 21:38]

Γιατι ενω χρησιμοποιουσα ηδη 5 χρονια Η/Υ οταν εβαλα linux εκανα 3 μερες να ρυθμισω τη γλωσσα !!! και ειχα και suse που υποτιθεται ειναι user friendly

Οσο για το οτι δεν κολλανε...απλα βαλτε ενα motorola κινητο με το καλωδιο του επανω στο πισι να δειτε για ποτε κολλαει το λινουξ.....

θελετε κι αλλα?

Ο πυρηνας στο linux δεν κολλαει, το γραφικο περιβαλλον μπορει να κολησει (gnome, kde κτλ), το οποίο ομως μπορεις να το επανεκιννησεις διχως να επανεκκινησεις το λειτουργικο η τον υπολογιστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss [06-11-2006 16:59]

Το re-install δεν αναφερόταν στο λειτουργικό, εκεί είναι το εύκολο κομμάτι.

Επειδή έχω φάει τα μούτρα μου με IIS,ISA,Exchange,SQL Server,κλπ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η κατάσταση είναι τουλάχιστον ΤΡΑΓΙΚΗ, οταν έχεις πρόβλημα δεν ξέρεις που να στραφεις και ποιον MCSE να αρχισεις να βαράς. Ενώ τουλάχιστον στο linux αν έχεις πρόβλημα κάποιος θα βρεθεί να σου πει και κάτι παραπάνω από το start/stop service ή re-install.

Επειδή τυγχάνει η εταιρία μου να είναι μεταπωλητής του Acronis, να σε ενημερώσω ότι υπάρχει Acronis Trueimage για Linux.(είναι κομματάκι ακριβό βέβαια)

Συμφωνω και επαυξανω. Το απιστευτο με το linux ειναι οτι σου δινει δυνατοτητα να στησεις email server, sql server, web server, firewall εντελως ΔΩΡΕΑΝ. Και φυσικα δεν τιθεται θεμα σταθεροτητας και αξιοπιστιας σε αυτους τους τομεις σε σχεση με τα windows

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cool11

Την amiga την εφαγε το μαρκετιγκ και τα πισωπλατα χτυπηματα του βασιλακη...

Την Amiga την έφαγε η Commodore που νόμιζε ότι είναι πανίσχυρη, οι ανακοινώσεις μοντέλων κατώτερων του ανταγωνισμού και η αλλαγή των δεδομένων στην αγορά με τις παιχνιδομηχανές, τα multimedia PCs, αλλά και τα ίδια τα παιχνίδια που άρχισαν να μεταμορφώνονται από 2D σε 3D.

Link to comment
Share on other sites

Vista ftw βασικά, μακράν το πιο ωραίο λειτουργικό που έχω δει. Α δε λεμε για τα Vista εδώ? :p

Οσες φορές και να έβαλα λινουξ για να το δοκιμάσω, να ασχοληθώ, οσο και να προσπάθησα, οταν κατι το ξέρεις απέξω κι ανακατωτά, δυσκολα μπαινεις στο τρυπάκι να ψάξεις κάτι άλλο. Το "αν κατι δουλευεί δε το πειράζουμε" ειναι κάτι που αρχίζω και το πιστεύω όλο και πιο πολύ :hehe:

Απο την έλλειψη driver για διάφορα πράγματα, μεχρι το να φαίνεται το lab κάπως διαφορετικά γιατι τα ελληνικά δεν ειναι ακριβώς τα ίδια και σου φαίνεται "κάπως" η σελίδα, μεχρι του οτι δε μπορεις να παιζεις παιχνίδια, να γραφεις dvd και να κατεβάζεις παράλληλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.