Jump to content



Για ποιο λόγο δεν καταργείτε τα windows και να βάλετε Linux?(εκτός από τα παιχνίδια )


chriss

Recommended Posts

Απο πότε δεν πρέπει να λέμε την γνώμη μας ελέυθερα? Δεν κατάλαβα.... Και που το έβαλα σημαίνει οτι θέλω να ασχοληθώ. Και διάβασε όλο το thread δεν είμαι ο μόνος που λέω τι με χαλάει στα Linux, άλλωστε το topic αυτό έχει σαν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Πρακτικά τα windows είναι φθηνότερα (0,15) από το linux (>0,25) για έναν απλό οικιακό χρήστη! Κάπου το χα διαβάσει αυτό, αλλά δε θυμάμαι πού... Τώρα, αν αλλάξει η κατάσταση με τα vista, άλλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 13:57]

Απο πότε δεν πρέπει να λέμε την γνώμη μας ελέυθερα? Δεν κατάλαβα.... Και που το έβαλα σημαίνει οτι θέλω να ασχοληθώ. Και διάβασε όλο το thread δεν είμαι ο μόνος που λέω τι με χαλάει στα Linux, άλλωστε το topic αυτό έχει σαν θέμα.

Καταρχήν, no offence.. :)

Κατά δεύτερον: άλλο πράμα να πει κάποιος "Είναι δύσκολο πράμα το να κάνεις ένα τοστ" και άλλο πράμα το να πει "Μου είναι δύσκολο να κάνω ένα τοστ". Στη δεύτερη περίπτωση διατυπώνεις μία προσωπική σου διαπίστωση, η οποία ισχύει για σένα και μόνο, ενώ στην πρώτη περίπτωση γενικεύεις αυτήν την προσωπική σου διαπίστωση / αδυναμία.

Δέχομαι ότι είναι δύσκολο - χρονοβόρο να στήσει κανείς ένα λίνουξ με όλα τα αντίστοιχα πράγματα που έχει στημένα στο windows box του.

Αλλά το να λέμε ότι είναι δύσκολο πράμα να βάλουμε ελληνικά στο λίνουξ σήμερα, αυτό αποτελεί μία πολύ άδικη υπεραπλούστευση. Στο www.linux.gr υπάρχουν οδηγίες πέντε γραμμών, για να βάλει κανείς ελληνικά και στα Χ και στο τέρμιναλ. Αν εγώ βαριέμαι να ψάξω και να βρω το www.linux.gr ή βαριέμαι να ακολουθήσω οδηγίες 5 γραμμών, με γεια μου και χαρά μου - δεν δικαιούμαι όμως να λέω ότι είναι δύσκολο να βάλει κάποιος ελληνικά στο λίνουξ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από downfoot

Πρακτικά τα windows είναι φθηνότερα (0,15) από το linux (>0,25) για έναν απλό οικιακό χρήστη! Κάπου το χα διαβάσει αυτό, αλλά δε θυμάμαι πού... Τώρα, αν αλλάξει η κατάσταση με τα vista, άλλο αυτό...

Από πότε συμβαίνει αυτό και πως υπολογίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsapi [Σήμερα, στις 13:42]

Κανείς δεν είπε ότι το linux είναι plug and play. Αλλά μην τραγικοποιείτε τα πράγματα! Ειδικά όταν δεν είστε διατεθειμένοι να ψάξετε ή να ασχοληθείτε ούτε στο ελάχιστο!

Το που θα χρησιμοποιήσει κανείς τον ελεύθερο του χρόνο είναι προσωπική του υπόθεση. Όπως επίσης τα γούστα του καθενός είναι προσωπικό του δικαίωμα και υπόθεση. Μην δικαιολογούμε όμως την προσωπική μας ανεπάρκεια ή βαρεμάρα με αφορισμούς (άκου εκεί: γράφω κώδικα στο τέρμιναλ!!! )

+1000000000000000

σωστος................

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το να λέμε ότι είναι δύσκολο πράμα να βάλουμε ελληνικά στο λίνουξ σήμερα, αυτό αποτελεί μία πολύ άδικη υπεραπλούστευση. Στο www.linux.gr υπάρχουν οδηγίες πέντε γραμμών, για να βάλει κανείς ελληνικά και στα Χ και στο τέρμιναλ. Αν εγώ βαριέμαι να ψάξω και να βρω το www.linux.gr ή βαριέμαι να ακολουθήσω οδηγίες 5 γραμμών, με γεια μου και χαρά μου - δεν δικαιούμαι όμως να λέω ότι είναι δύσκολο να βάλει κάποιος ελληνικά στο λίνουξ!!! :)

Το έθεσα σαν παράδειγμα ότι ένα απλό πράγμα είναι δύσκολο να το κάνεις άμα δεν ξέρεις ένα λειτουργικό.Τεσπα τα Linux απλά πρέπει να τα συνηθίσεις και να καταλάβεις πως λειτουργούν για να τα κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το που θα χρησιμοποιήσει κανείς τον ελεύθερο του χρόνο είναι προσωπική του υπόθεση. Όπως επίσης τα γούστα του καθενός είναι προσωπικό του δικαίωμα και υπόθεση. Μην δικαιολογούμε όμως την προσωπική μας ανεπάρκεια ή βαρεμάρα με αφορισμούς (άκου εκεί: γράφω κώδικα στο τέρμιναλ!!! )

:D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να βγει το pclinuxos final και θα το δοκιμάσω. Δε χρειάζεται να πληκτρολογείς εντολές και έχει όλα τα απαραίτητα πρόγραμματα στο πακέτο. Ίσως η ιδανική διανομή για τη μετάβαση από Windows.

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδακια δεν παιζω, και οτι παιζω ειναι retro, οποτε το Linuxaki μια χαρα με καλυπτει.

Tα xp τα οποια τα γνωριζω πολυ καλα σε αντιθεση με το linux που μου δημιουργει ενα μικρο αισθημα ανασφαλειας

+οτι δεν θελω να καταναλωνω χρονο να διαβαζω forums πως εγκαθιστω αυτο πως ρυθμιζω εκεινο πως κανω το αλλο, τα βαρεθηκα ολα αυτα

οποτε προς στιγμη xp μεχρι να αντικασταθει πληρως απο Mac os

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά πάντως - αν και δεν διάβασα όλο το thread - μόλις βγεί AutoCAD & CATIA για linux χαράσω στο μπράτσο μου την ημερομηνία και αποστέλλω mail στο βασίλη ζητώντας πληροφορίες σχετικά με την ύπαρξει πλάτανου για να μας τον χαιρετήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

Παιχνιδακια δεν παιζω, και οτι παιζω ειναι retro, οποτε το Linuxaki μια χαρα με καλυπτει.

Tα xp τα οποια τα γνωριζω πολυ καλα σε αντιθεση με το linux που μου δημιουργει ενα μικρο αισθημα ανασφαλειας

+οτι δεν θελω να καταναλωνω χρονο να διαβαζω forums πως εγκαθιστω αυτο πως ρυθμιζω εκεινο πως κανω το αλλο, τα βαρεθηκα ολα αυτα

οποτε προς στιγμη xp μεχρι να αντικασταθει πληρως απο Mac os

Εγω παντως βλεπω κινηση χρηστων windows είτε προς linux είτε προς mac os x.

Ολοι καταλαβαν τι μπαζοσυστημα ειναι και οπου φυγει φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η μιση αλήθεια η αλλη μιση ειναι οτι ναι μεν φευγουν 3 στους 10 για να δοκιμάσουν λινουξ [στο περιπου τα νουμερα αν και λιγοτεροι ειναι] αλλα μπαινουν αλλοι 10 νεοι στον χώρο των Pc οπότε ? [ακα οι 10 νεοι δεν νομιζω να ψάχνονται με gentoo]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 13:22]

Αυτη ειναι η μιση αλήθεια η αλλη μιση ειναι οτι ναι μεν φευγουν 3 στους 10 για να δοκιμάσουν λινουξ [στο περιπου τα νουμερα αν και λιγοτεροι ειναι] αλλα μπαινουν αλλοι 10 νεοι στον χώρο των Pc οπότε ? [ακα οι 10 νεοι δεν νομιζω να ψάχνονται με gentoo]

Εδώ είμαστε τη στιγμή που της είπα να βάλει gentoo:

scarlett_johansson_josh_hartnett.jpg

Link to comment
Share on other sites

φακ γιου σωτο . Εκει εισαστε την στιγμή που της ειπες πως εχεις εναν γνωστό που εχει win xp + sp2 + autopatcher σε ενα cd combined.

Αρε , καλα λεει ο ξάδερφος με τα γουιντοζ 7αμας. Με ολα ταλλα κανεις χειροτεχνιες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.