Jump to content



Καταλληλότητα Τροφοδοτικού


eicr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Πριν από περίπου 1 χρόνο είχα αγοράσει ένα τροφοδοτικό Herolchi 525W.

Και επειδή τα χρόνια πέρασαν και το PC πάλιωσε αρκετά(το είχα πάνω από 3 χρόνια, ε:innocent: ), αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο.

Κατέληξα λοιπόν και η παραγγελία έγινε, με την προυπόθεση ότι θα κρατήσω το ίδιο τροφοδοτικό.

Η απορία μου όμως είναι η εξής: Παρατήρησα ότι οι καινούργιες motherboard έχουν 24pin υποδοχή για το ρεύμα + μια 8pin.

Έλεγξα το τροφοδοτικό μου και έχει υποδοχή μόνο για 20pin + μία 4pin (12V). Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει η νέα μητρική ή θα πρέπει να αγοράσω νέο τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει. Ανάλογα τη ΜΒ φυσικά.

Μπορείς να συνδέσεις το 20άρι και το 4άρι, εκεί που μπαίνουν. Εννοώ ότι σε 1 από τις 2 πλευρές μπαίνουν μόνο, οπότε δεν μπορείς να κάνεις λάθος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μ/β δουλευουν και με 20πινο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Εγω πιο παλια ειχα παρει ενα μετατροπεα απο 20 pin σε 24!Μπορεις να κανεις κατι τετοιο μεχρι να παρεις το καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

ε κοιτα μην αγχωνεσε... τασεις δινουν τα καλωδια "σταθερες" οτοι τασεις και να θελουν οι υποδοχες του 8πιν μπορεις να τις δωσεις με μετατροπεα...δε νομιζω να υπαρχει προβλημα κανωντας κατι τετειο... ετσι κιαλλιως ολα τα καλωδια τασεων σε ενα σημιο καταληγουν στο τροφοδοτικο(εξαρταται τη ταση)οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught [Σήμερα, στις 17:57]

μετατροπεα απο 20 pin σε 24

Ναι κάτι τέτοιο χρειάζεσαι... (λίγο δύσκολα το βρίσκεις όμως)

Και θα είσαι μια χαρά το τροφοδοτικό σου στέφεται μια χαρά ακόμα.

Αρχική απάντηση από jpavly

Το ίδιο συμβαίνει και με το 8πινο. Μπορείς να βρεις σετ 20->24 και 4->8 μαζί και να τελειώνεις ;)

Όπως είπαν και παραπάνω δουλεύει και με το 20 πινο στο 24 πινο (δεν θα κανείς λάθος μπαίνει μονό με έναν τρόπο) Αλλά υπάρχει περίπτωση να ζορίζεις τις γραμμές του τυπωμένου κυκλώματος της μητρικής έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία με βγάζετε από ένα μεγάλο άγχος :)

20->24 Pin κάπου θα βρώ αμα κατέβω στο κέντρο της Αθήνας.

slaught, μπορείς να μου πεις αν ο συγκεκριμένος μετατροπέας που έχεις απλά "βραχυκυκλώνει" τα καλώδια μεταξύ τους ώστε να βγαίνουν 24 απολήξεις? ή απλά εκεί πάνω συνδέονται 1 20pin-ο και ένα 4-pin-o ώστε να δημιουργείται έτσι το 24pin-o.

Εφόσον κάνει κάτι σαν "βραχυκύκλωμα/πολύπλεξη" μεταξύ των διαθέσιμων καλωδίων κατα 99% δεν θα έχω πρόβλημα, αν όμως δεν είναι έτσι δεν θα έχω 2ο 4pin-o έστω να συνδέσω στην διπλανή υποδοχή της πρόσθετης τροφοδοσίας, οπότε δεν θα αποφύγω και την αγορά.

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=41820

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα παρεπιπτώντος:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται βρε ότι κάνεις βραχυκύκλωση :p Από που θα έπαιρνε το καλώδιο?

Το ίδιο ακριβώς υπάρχει και για το 8πινο όπως σου είπα.

Με μια βόλτα Στουρνάρη θα βρεις σετάκι και με τα 2 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Βασικά κοίταξα στο επίσημο Website της DFI και αναφέρει τα εξής:

Can I use 20-pin power supply unit plus a 20 to 24-P adaptor on this LGA775 based motherboard?

We strongly suggest you using qualified PSU (Power Supply unit) provided with 24-pin connection designed for LGA775 platforms. Adapting 20-pin output to 24-pin connector will not be sufficient. You might be able to run with a 20-pin PSU plus adaptor, there certainly will be instability after continuously running for some period. Even worse, the PSU might be damaged if the quality is not good enough.

Οπότε? Λέτε να το διακινδυνεύσω ή καλύτερα όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δε διακινδυνεύεις τίποτα Με έναν adapter από 20σε 24 pins θα είσαι μια χαρά.. δεν έχει τίποτα παραπάνω το 24 πινο καλώδιο απλά μοιράζει το ρεύμα σε περισσότερες γραμμές στη μητρική λόγω τον αυξημένων απαιτήσεων που είναι σα στανταρ σε αυτή τη γενιά hardware

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω εγω κατι αλλο.

Αυτη τη στιγμη λειτουργει ο υπολογιστης με το 20πινο μονο. Οχι οτι δεν υπαρχει και 4πινο αλλα οταν συνδεω και τα δυο εχω προβλημα. Με 20πινο λειτουργει κανονικα. Με 20πινο και 4πινο μαζι ο υπολογιστης δεν αναβει. Παταω το κουμπι να αναψει και δεν γινεται τιποτα. Τα λαμπακια της μητρικης παντως δειχνουν οτι φτανει ρευμα.

Τι μπορει να συμβαινει και εμφανιζεται αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eicr

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Βασικά κοίταξα στο επίσημο Website της DFI και αναφέρει τα εξής:

Οπότε? Λέτε να το διακινδυνεύσω ή καλύτερα όχι?

Δουλεύω εδώ και δύο χρόνια την DFI μου με 20--> 24 convertor (enermax 465) χωρίς προβλήματα.

Αυτη τη στιγμη λειτουργει ο υπολογιστης με το 20πινο μονο. Οχι οτι δεν υπαρχει και 4πινο αλλα οταν συνδεω και τα δυο εχω προβλημα. Με 20πινο λειτουργει κανονικα. Με 20πινο και 4πινο μαζι ο υπολογιστης δεν αναβει. Παταω το κουμπι να αναψει και δεν γινεται τιποτα. Τα λαμπακια της μητρικης παντως δειχνουν οτι φτανει ρευμα.

Τι μπορει να συμβαινει και εμφανιζεται αυτο το προβλημα?

Αγόρασε τον convertor 20-->24 (2-3 ) και μετά δοκίμασε να συνδέσεις και το 4πινο. Νομίζω ότι θα σου δουλέψει τότε.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχε ενας φιλος μου με ενα ταγκαν... τελικα αλαξαμε 4πινο και δουλεψε...(ειχε 3 4πινα) αλλα δε το καταλαβενω.... πως γινεται να παιζει ρολο?βεβαια δεν ειδα τισ γραμμες αν ειναι ιδιες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα νέο τροφοδοτικό Tagan το οποίο είχε όλα τα κατάλληλα βύσματα + πρόσθετη τροφοδοσία για την κάρτα γραφικών μου.

Εντωμεταξύ το δοκίμασα και με τις 20, 2 επαφές και λειτουργούσε απροβλημάτιστα:)

Σας ευχαριστώ όλους ακόμη μια φορά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.